Stichting Dierenwelzijn ontfermt zich over hond Nablo M Provincie weigert subsidie voor bouw replica Romeins vrachtschip 4 hij als burgemeester Loes Meeu- De bouw van de Caudicaria, een replica van een Romeins vrachtschip, een publiciteitsstunt? „We zijn boos, teleurgesteld en beledigd.” Nablo heeft duizend beschermengeltjes gehad Bijna drie weken lang duurde de zwerftocht van Nablo. De hond wist aan eten te komen, stak drukke snelwegen over en ontsnapte zelfs aan politiekogels totdat hij zondag avond werd gevangen. De politie nam de hond in beslag. Dierenwelzijn doet er alles aan om Nablo te redden en een nieuw ving van mensen die aan- en met het water leven, wonen en werken. bewoners aan de Oosterschelde het water benut voor overtochten, vis- wij dit van tevoren hadden gewe ten, hadden we ons alle moeite den wij met 20-0 achter, want Na blo was al op de vlucht geslagen.” Reuring Nelemans is ziedend over de afwij zing van het subsidieverzoek. „De kwalificatie publiciteitsstunt, vin den wij een flagrante belediging”, zegt ze. „We zijn boos en teleurge steld. De argumentatie waarom we Een publiciteitsstunt? „Mensen beseffen vaak niet wat het betekent om zo’n hond in huis te nemen. Als je ze uitlaat moet je ze dubbel aanlijnen om te voorkomen dat ze ontsnappen.” En dat is pre cies wat op 15 maart op de Markt in Middelburg gebeurde. Nablo wist zich los te wurmen uit het honden tuigje en ging er vandoor. Het was het begin van een bijna drie weken durende speurtocht door de vrij willigers van de stichting. „We kregen meldingen vanuit een groot deel van Walcheren. Van uit Dishoek en Koudekerke tot aan Nieuw- en Sint Joosland, waar we hem zondag hebben weten te van gen.” Vrijwilligers van de stichting waren er dag en nacht mee bezig kunnen besparen. We hebben een hoop tijd verkwist.” En dat terwijl hij samen met Nelemans niet over één nacht ijs is gegaan. Voordat de Stichting Caudicaria om steun vroeg, verstreek een half jaar van overleggen, praten met vrijwilli gers en mensen zoeken die het pro ject educatief handen en voeten willen geven. Gedumpt Nablo is een podenco, een Spaans hondenras dat door jagers wordt in gezet om bijvoorbeeld op konijnen te jagen. „Deze hondjes worden verschrikkelijk behandeld en na het jachtseizoen worden ze massaal ge dumpt. In Spanje zijn er stichtin gen die de honden opvangen en ze ter adoptie aanbieden.” Het zijn volgens Lichtenberg heel lieve honden, maar hebben een ex treme neiging om te vluchten. onderkomen voor de hond te vin den. „Nablo heeft duizend be schermengeltjes gehad de afgelo pen weken”, zegt Jolanda Lichten berg van de stichting.” geen subsidie krijgen is beneden alle peil. We snappen er niks van. Wat we nodig hebben in Zeeland is reuring van cultuurtoerisme. Met de Caudicaria valt hier straks wat te zien in Colijnsplaat.” Een brief waarin de Stichting Caudicaria om (verdere) ophelde ring vraagt is de deur uit. Zolang dat schrijven nog niet is beantwoord, houden Nelemans en Van Well de deur open voor een bezwaarproce dure. De initiatiefnemers zijn in ie der geval niet van plan om bij de pakken neer te zitten. Nelemans vastberaden: „We gaan gewoon door. We hebben al zó veel ge daan.” tief stomverbaasd af Wij gaan natuur- Want wat laat het provinciebe- lijk geen subsidieverzoek indienen stuur de Stichting Caudia in april als wij van tevoren al weten dat het 2020 weten als het subsidie toekent Vlag ïn top voor de bouw van de replica op half Voorzitter Dimp Nelemans en nau- ware grootte? „Uw project sluit aan tisch adviseur Ludo van Well zijn op de beleving van cultuur en ar- met stomheid geslagen. De twee cheologie. Caudicaria staat meta foor voor de maritieme leefomge- Dat Vinden WÏj een flagrante belediging Zondagochtend nog probeerden mensen Nablo te vangen door de auto op de vluchtstrook van de A58 te zetten. „Het is vast een goed be doelde poging het dier terug te brengen, maar het is levensgevaar lijk om te stoppen op de snelweg”, zei een woordvoerder van de poli tie. Toen Nablo even later door po litiemensen in de buurt van de N57 werd gezien, probeerden zij Nablo om te reageren op meldingen als neer te schieten om te voorkomen Nablo weer ergens was gezien. Pro- dat het dier het verkeer in gevaar bleem was vaak dat omstanders zelf zou brengen. Ze misten en Nablo probeerden het dier te vangen. „Als vluchtte, naar later bleek, richting we ter plekke kwamen, was er al Nieuw-en Sint Joosland. Daar werd een klopjacht gaande. En dan ston- Nablo in de buurt van de Boomdijk gevangen. Het leek zo mooi. Vanuit Colijns plaat, waar vrijwilligers eerder een op half ware grootte replica bouw den van een Romeins vrachtschip, zou over enkele jaren een van com posiet gemaakte twaalf meter lange replica naar hondenvaren met zout en mosselen. Alles leek geregeld: van mensen die belangeloos zou den meehelpen, tot een documen tairemaker en een schrijver van een stripboek die de bouw voor het na geslacht in beeld en geluid wilde vastleggen. Financiële steun van de provincie leek ook verzekerd, want eerder kwam de overheid ook al met geld over de brug. De klap kwam onlangs hard aan in het dorp aan de Oosterschelde. Gedeputeerde Staten lieten geen spaan heel van het subsidieverzoek van iets meer dan een kwart mil joen. In het provinciebesluit staan stevige woorden. De bouw is een grote publiciteitsstunt en promotie van streekproducten kan ook op een andere manier, de educatieve meerwaarde is ook maar eenmalig, Onthulling van de reconstructie van de Caudicaria in 2021. Gedeputeerde Harry van der Maas hijst de vlag, foto johanvan der heijden de Caudicaria toevoegen aan de bruine vloot na de vaartocht naar wisse vol lof over het burgerinitia- vragen Nelemans en Van Well zich Londen is staatssteun en er is niets waaruit blijkt dat het vrachtschip geëxploiteerd kan worden. geven een persconferentie in café Juliana aan de Voorstraat in Co lijnsplaat, op een steenworp af stand van de Oude Haven waar ge- Sinds mensenheugenis hebben de - Dimp Nelemans deputeerde Harry van der Maas in 2021 trots de vlag in top op de ach tersteven van de Caudicaria hees, serij en handel.” Einde citaat uit het tot niets leidt”, zegt Van Well. „Als Bij die gelegenheid spraken zowel subsidiebesluit van april 2020. Wat is er sindsdien veranderd, ‘We zijn boos en beledigd’ NIEUW- EN SINT JOOSLAND Politie en Openbaar Ministerie hebben de in beslagname van Nablo opgeheven. De hond valt nu onder de goede zorgen van de Stichting Dierenwelzijn Wal cheren, die op haar beurt con tact onderhoudt met de officiële eigenaar in Spanje voor een pas sende, toekomstige oplossing. - Jolanda Lichtenberg, Stichting Dierenwelzijn Walcheren Ab van der Sluis Colijnsplaat - Theo Giele DINSDAG 4 APRIL 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 32