Paspoort ‘Om van het gezeur af te zijn, ben ik lid geworden’ Is de blik op de Zeeuwse politiek eenzijdig? „De debatten zijn zichtbaar, maar er gebeurt nog zo veel meer. Tijdens werkbezoeken leren we elkaar ook op een andere manier kennen. Ik herinner me dat we op Texel waren. In het hotel stond een prachtig biljart. Toine Poppe- laars, de huidige dijkgraaf, en ik wilden een potje spelen. Niet dat ik daar een ster in ben. Frans Hamelink, toenmalig gedeputeerde, deed ook mee. Hij speelde alles en iedereen van tafel. ‘Waar heb je dit geleerd?’, vroegen we. Dat is zo goed voor de teambuilding. Te genwoordig worden de tegenstellingen uitver groot, maar de meeste Statenleden willen ge woon het beste voor Zeeland.” land vindt. Met Goos Roeland kon ik uitste kend overweg, al verschilden we van mening over wat je op zondag doet. Ger van Unen van de SP en ik interrumperen elkaar altijd tijdens debatten, omdat we het volstrekt oneens zijn, maar in de werkgeverscommissie van de grif fie en de klankbordgroep van de Rekenkamer werkten we heel goed samen. Omdat er per soonlijk een klik is en we beiden het belang van Zeeland voor ogen hebben.” „Ik loop op krukken. Ik heb last van mijn heup en mijn knie. Ik heb vroeger veel gezaalvoet- bald. Dan krijg je problemen met je knie en halen ze je meniscus eruit. Ik heb het laatste jaar geprobeerd uit te zingen. Het personeel van de provincie heeft me soms letterlijk moe ten ondersteunen. Nu ga ik eerst in revisie. Ik hoop dat die krukken straks de kast in kun nen. Ik ben nog voorzitter van de onderne- mingsvereniging in Zoutelande. Daar kan ik best tijd in kwijt hoor. Maar vanaf nu doe ik het stap voor stap.” „Dat klopt. In zo’n commissie gaat het erom dat je de best mogelijke commissaris voor Zee- meneer uit Vlissingen. Om half twaalf stond Rutte met hem aan de bar en zei diezelfde me neer: ‘Die Rutte is toch niet zo’n verkeerde vent.’ Dat is toch wel zijn talent, hoor. Op con gressen komt hij nog weleens in een spijker broek en op gymschoenen, met een knoopje van zijn overhemd te ver open. Wij wilden dat hij als premier kwam, misschien niet met een stropdas maar wel met een jasje aan. Dat deed hij. En laten we wel wezen. De Marinierska- zerne kwam er niet, maar er kwam wel een ri ant compensatiepakket van 650 miljoen euro.” „Liesbeth Spies was toen minister van Bin nenlandse Zaken. Ze zei: ‘Als er iets wordt ge lekt, passeer ik jullie en bepaal ik wie er com missaris van de koning wordt.’ Bij de sollicita tiegesprekken kregen we een avond van tevo ren te horen wat de locatie was. Dan verzamel den we om half zes ’s ochtends op een bedrij venterrein in Woensdrecht en werden we naar een hotel gebracht, ver buiten Zeeland. Ook daar was het oppassen, want op de functie van commissaris van de koning kunnen ook be kende Nederlanders solliciteren. Die mogen elkaar niet in de gang tegenkomen.” Kees Bierens (65) is getrouwd met Mineke Maljaars. Vanuit hun woning in Meliskerke kijken ze uit op zijn geboortehuis Mirten- dael. Toen hij van de Christelijke Scholen gemeenschap Wal cheren af kwam, ging Kees als 17-jarige aan de slag bij de ge meente Mariekerke, terwijl hij één dag per week naar de Be- stuursacademie ging. Hij studeerde ook enige tijd rechten in Tilburg. Hij klom op tot gemeentesecreta ris, maar na de herin deling van 1997 kocht hij met zijn vrouw ho tel Willebrord in Zou- telande en het bijbe horende verenigings gebouw Middendorp. Later kwam daar ho tel De Schelp bij. In 2009 stapten ze uit de horeca. Vanaf 2003 was Bierens Statenlid voor de VVD, waarvan twaalf jaar fractievoorzitter. Kees Bierens: „Mijn grootste drijfveer om de politiek in te gaan was dat ik vond dat onderne mers ook mee moesten doen.” FOTO LEX DE MEESTER Nu is het klaar. Valt u in een gat? Veel mensen denken dat het haat en nijd is in de politiek, u schetst meer een beeld van sa menwerking. U was voorzitter van de vertrouwenscommis sie die Han Polman selecteerde. Hoe ging dat? GO ZATERDAG 1 APRIL 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 55