Provincie bluft werk stilleggen als rugstreeppad opduikt Betalen per leging grijze bak in Tholen JohnRietdijk.nl! Mooi Leven Huis lijkt haalbaar: ‘We hebben al 26 aanmeldingen I 0 i wi In de strijd tegen restafval ml 'SCHILDERWERK éTtIMMERKLUSSÊn'1 I Verbouwen en Restaureren I J THOLEN In de strijd tegen het restafval gaat de gemeente Tholen inwoners financieel prikkelen. Althans.dat willen burgemeester en wethouders. Ze pleiten voor invoering van het zogeheten diftar-systeem. Uit een proef in Stavenisseen Scherpenisse kun je concluderen dat een grote groep de grijze bak minder vaak wil laten legen Net als veel andere gemeenten wil ook Tholen bereiken dat elke inwo ner nog maximaal 100 kilo restafval per jaar aflevert. Dat kan bereikt worden door af val goed te scheiden. Geen plastic meer bij het restafval gooien, bijvoorbeeld. Dingen die de gemeente al heeft gedaan om die loo kilo te bereiken, zoals het nog maar eens per vier weken legen van de grijze container, hebben wel ef fect gehad, maar nog niet genoeg. Het gemiddelde per inwoner is nu 172 kilo. B en W zeggen dat verder gaande keuzes noodzakelijk zijn om de 100 kilo te halen. Juist voor de inwoners zelf is dat volgens het college van belang, omdat met het verminderen van het restafval de kosten voor de afvalinzameling in de hand kunnen worden gehouden. Het verbranden van restafval is duur. financiële prikkel te geven. Ze wil len het diftar-systeem invoeren, waarbij inwoners gaan betalen voor elke keer dat ze hun grijze bak laten legen. In Tholen wordt gedacht aan 5 euro per lediging. Daar staat dan uiteraard een verlaging van het ba sistarief van de afvalstoffenheffing tegenover. Mensen die hun grijze bak minder vaak laten legen, heb ben in het genoemde systeem uit eindelijk dus een financieel voor deel ten opzichte van inwoners die de bak elke keer dat de vuilniswa gen rijdt aan de straatkant zetten. De gemeenteraad moet nog wel ak koord gaat. vliegen, maar een verstandelijke en/of een lichamelijke beperking hebben. Kinderen van een jaar of 16 tot 26 jaar oud die het ouderlijk huis vaarwel zeggen, maar wel zorg nodig hebben. Dat kan in veel vormen, maar bij een MLH gebeurt dat veel meer in overleg met de ouders. legd. Een project in Zierikzee is vrijwillig gestopt. Daarna is onthef fing aangevraagd en verleend. Voor informatie: mooilevenhuis- bevelanden.nl of info@mooileven- huisbevelanden.nl Vijf euro per keer B en W denken een extra slag te kunnen maken door inwoners een Reductie mogelijk In Stavenisse en Scherpenisse heeft het afgelopen jaar een proef ge draaid waarbij de vuilniswagen nog maar eens in de zes weken reed om de grijze container met het restafval te legen. De resultaten laten vol gens het college zien dat een reduc tie van het restafval echt mogelijk is. Er is in de twee dorpen 34 pro cent minder restafval ingezameld, wat neerkomt op 50 kilo per per soon per jaar. De inwoners beoor delen de proef overigens heel ver schillend. 51 procent vond het prima dat de grijze container nog maar eens per zes weken kon wor den aangeboden. 40 procent is niet enthousiast. Daaruit kan de conclu sie worden getrokken dat er in elk geval een grote groep is die de grijze bak minder vaak wil laten legen. Kosten De provincie zegt dat bouwen op locaties kan als er maatregelen zijn genomen om de pad te bescher men. Gedeputeerde Staten vinden het ‘onwenselijk’ dat bouwprojec ten worden stilgelegd. „Direct na de stillegging zijn wij in overleg getre den met de gemeente Tholen en de aannemer. Het is spijtig dat er ver traging en hogere kosten zijn opge treden.” Gedeputeerde Staten zeggen dat er recent niet meer bouwprojecten in Zeeland gedwongen zijn stilge- Afval dumpen B en W zeggen niet bang te zijn dat mensen hun restafval gaan dum pen als ze straks kosten kunnen be sparen door de grijze container niet te laten legen. In gemeenten waar diftar eerder is ingevoerd, was daar volgens het college geen of slechts heel even sprake van. kon worden en dat de werkzaam heden niet eens stilgelegd hadden mogen worden. Volgens de rechter hadden de gemeenten en de aanne mer meer dan voldoende gedaan om de pad te beschermen. De CDA-fractie in Provinciale Staten stelde daarop vragen aan Gedepu teerde Staten. spraak is, blijft de provincie hand haven waar dat nodig is. „Bij een dreigende overtreding waarbij be schermde soorten kunnen worden gedood is stillegging de enige mo gelijkheid om dit te voorkomen”, antwoordt het dagelijks provincie bestuur. Tholen „We hebben inmiddels al 26 in schrijvingen", vertelt Edwin van Strien. De kersverse voorzitter van Stichting Mooi Leven Huis Bevelanden is blij met de animo. „Maar er kunnen er nog een paar bijkomen hoor. Het uitgangspunt is dat we 32 appartementen gaan laten bouwen.” Een Mooi Leven Huis (MLH) is bedoeld voor kinderen die uit- In opdracht van de provincie som meerden inspecteurs vorig jaar no vember dat aannemers het werk aan een kruising bij de Nieuwe Postweg in Tholen stil moesten leggen. Er leefden mogelijk rugstreeppadden op het bouwter rein. De gemeente Tholen en aannemer Heijmans stapten daarop naar de voorzieningenrechter. Die besliste vorige maand dat het werk hervat De bedoeling is om ergens op de Bevelanden een gebouw neer te la ten zetten van zo'n 4000 vierkante meter. Van Strien: „Dat zal uit drie lagen bestaan en 32 appartemen ten bevatten. Ieder appartement krijgt zijn eigen keukentje en sani tair. Maar het kan ook dat we in een bestaand pand trekken. Als het maar geschikt is voor ons." De locatie is nog niet bekend. „Nu de stichting is opgericht kunnen we in gesprek met ge meenten en zorgaanbieders. Maar we willen goed bereikbaar zijn omdat de bewoners uit heel Zeel and komen. Dus het is goed voor te stellen dat dat ergens centraal gelegen is, bijvoorbeeld dicht bij een station. Het streven is dat we ergens in 2027 of in 2028 de sleu tel in de deur kunnen steken. Voorlopig De uitspraak van de voorzienin genrechter is een voorlopige uit spraak. Hij wordt pas definitief als er eventueel bezwaar of beroep wordt aangetekend en dus is veran dering van beleid niet nodig, zegt de provincie onomwonden. Zolang er geen definitieve uit- Eigen keuken en sanitair Het Zeeuwse initiatief is afkom stig van Lizette Koppelaar: „In onze dagbesteding (Sleutelen Aan Vermogen in Goes) zat een jonge man wiens ouders al jaren op zoek waren naar een alternatief. En dat trok ik me aan en ik ben gaan zoe ken. Toen kwam dit voorbij. Door de constructie is het veel veiliger dan bijvoorbeeld eenThomashuis. Als daar de ondernemer wegvalt kan je zomaar een probleem heb ben. Bij een MLH zit je met ver schillende kapiteins op een huis: de zorgaanbieder en de ouders.” Vertrouwde kwaliteit van Goeree - Overflakkee 1 info@johnrietdijk.nl ggj 1 I fl 0620 768636 V LUXALOMST De realisatie van het allereerste Mooi Leven Huis in Zeeland is een flinke stap dichterbij gekomen. Met de oprichting van een stichting kunnen de ouders van kinderen met een beperking op zoek naar een locatie en een zorgaanbieder. El DONDERDAG 30 MAART 2023 J - Ab van der Sluis De provincie blijft werkzaamhe den stilleggen als er rugstreep- padden op een bouwterrein leven. Een recente uitspraak van de rechter verandert daar niets aan. Rob Paardekam Willem Adriaansens Kapelle De oprichting van de stichting Mooi Leven Huis Bevelanden is een feit. Daar horen bubbels bij. Van links naar rechts: voorzitter Edwin van Strien, secretaris Erling Blonk, penningmeester Rian van Een- ennaam en oprichter Li zette Koppelaar, fotomarcelledavidse PLAFONDSYSTEMEN keurmerk kwalitaita W 1 1 M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50