L L O 5 c Rik (24) en Silvio (23) zamelen geld in voor waterfilters in Peru I Een bezoek aan Peru zette de beleving van water van student bedrijfskunde Rik van den Ouden (24) uit Zierikzee volledig op z’n kop. In de junglestad Iquitos zag hij mensen wassen, drinken en spelen in ‘ongelooflijk smerig water’. in. Maar met het ophalen van geld voor de aanschaf van filters hopen ze wel verschil te kunnen maken. ,,De mensen zijn er hartstikke blij mee en artsen geven ook aan dat er met die waterfilters veel problemen zijn te voorkomen.” Iquitos is een bijzondere stad, be schrijft Rik zijn ervaring daar. Al tijd warm, een heel hoge luchtvoch tigheid en in de wijk Belén een hoop ellende. ,,Daar hebben ze heel hoge armoedecijfers en hebben ze te ma ken met criminaliteit, kinderver- krachting en weet ik het wat alle maal.” de mensen daar. Met onder meer de bouw van een ziekenhuis, het opvan gen van verkrachte meisjes en hulp in de wijk zelf. „Vanuit Amerika ko men per jaar een stuk of 25 groepen naar Iquitos, met artsen en verpleeg kundigen in opleiding. Zij gaan de wijk in om mensen hulp te bieden.” Midden in de jungle Beide jongens studeren aan de HZ in Vlissingen: Silvio (die een Peruaanse vader heeft) watermanagement en Rik bedrijfskunde. Via het Honours- programma van de hogeschool kwam het tweetal, dat elkaar daarvoor niet kende, in Peru terecht. Ze bezochten daar de stad Iquitos, die midden in de jungle ligt. De stad met zo’n half mil joen inwoners is alleen per vliegtuig of boot te bereiken. Een aantal maanden per jaar, als de Amazonerivier buiten z’n oevers treedt, stroomt de wijk Belén onder. ,,Als het water dan weer wegtrekt, blijft er één grote klerezooi achter. Vuilnis, modder, noem maar op. Maar de mensen gebruiken dat water voor alles.” Er wordt in gebadderd, gepoept en geplast, kleding gewassen en ge speeld. ,,We zeiden direct tegen el kaar: als wij van dit water gaan drin ken, dan wordt het een enkeltje zie kenhuis. Het is ongelooflijk smerig wat er allemaal in drijft.” Vanwege de ligging in de jungle is het goed afvoe ren van afval een structureel pro bleem in Iquitos. Problemen voorkomen Dat even oplossen, zit er voor de twee studenten uit Vlissingen niet Beruchte wijk Met Sylvio’s vader als tolk trokken ze na aankomst meteen die beruchte wijk in. Om na dertig meter al twee waarschuwingen te krijgen dat dat levensgevaarlijk is. Ze maakten rechtsomkeert en besloten daarna al leen nog met mensen van People of Peru Project de wijk in te gaan. Die organisatie zet zich op allerlei fronten in voor een beter leven voor Documentaire Ook het regelen van filters wordt door deze organisatie geregeld. Om aandacht te vragen voor het water- probleem in de Peruaanse stad, heb ben de twee Vlissingse studenten een documentaire van hun bezoek gemaakt. Daarnaast proberen ze geld in te zamelen voor meer waterfilters. ,,Het leuke is dat we daadwerkelijk hebben gezien dat die filters daar worden neergezet. De mensen zijn er enorm mee geholpen.” We hebben dit echt gezien. De mensen daar zijn enorm geholpen met die filters Vanwege de ligging in de jungle is het goed afvoeren van afval een structureel probleem et je hier de kraan open, dan komt er al tijd schoon water uit. Dat vind je eigenlijk normaal. Je wordt pas echt met je neus op de feiten ge drukt als je dit van dichtbij hebt ge zien.” Samen met de Duitse Silvio Kaiser (23) is Rik een actie begonnen om geld in te zamelen voor de aan schaf van waterfilters voor mensen in de zeer armoedige wijk-op-palen Belén in Iquitos. Sylvio en Rik zijn in Peru met goede doelenorganisatie People of Peru Project mee geweest om van die filters in elkaar te zetten en rond te brengen. ,,Dan staat er bijna niks in zo’n huis, behalve zo’n filter. Dat is best indrukwekkend om te zien.” 1 ‘Eén slok water zou voor ons een enkeltje ziekenhuis zijn - Rik van den Ouden Meer dan ooit is Rik van den Ouden uit Zie rikzee zich bewust van de luxe van het schone water dat bij ons uit de kraan komt. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Zie: Water Born Poverty op gofundme.com - Rik van den Ouden Esme Soesman Zierikzee Rik van den Ouden (links) en Silvio Kaiser (derde van links) met inwo ners van Iquitos. foto privécollectie WA WOENSDAG 29 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33