Politie denkt aan rancune bij Nashville-schutter Win tickets voor de wereldpremiere van Disney’s AIDA l A I D A 1 1 '0 a Milieuclub eist intrekken van vergunning piekbelasters c Zes doden bij schietpartij op school in VS El Ga snel naar leukstetickets.nl en doe mee! Bi 15 LZ5 ~<S> Audrey Hale stond bekend als lief, stil en creatief. Bekenden van de 28-jarige dader van de schietpartij in een school in het Amerikaanse Nashville begrijpen niet waarom de oud-leerling in koelen bloede zes willekeurige mensen doodde. De politie vermoedt dat de twintiger uit wrok handelde. Camerabeelden laten zien hoe Hale (28) maandagochtend, met een rode pet op, de conserva- tief-evangelische school binnen dringt door met een semiautoma- tisch geweer een glazen deur kapot te schieten. De dader - geboren als vrouw maar zich identificerend als man -voerde volgens de poli tie een gerichte aanval uit en had meerdere locaties op het oog als doelwit. Dat blijkt uit een manifest dat de politie aantrof bij een huis zoeking bij de schutter thuis. Het is nog niet bekend wat die andere doelwitten waren. De politie vond bij Hale thuis nog meer wapens. Zes mensen kunnen de schiet partij niet navertellen. Voordat Hale zelfdoor agenten werd dood geschoten, maakte ze een einde aan het leven van drie kinderen en drie volwassenen. ken uit het LinkedIn-profiel, waarin Hale de voornaamwoorden hij/hem gebruikte. Op sociale me dia zou Audrey Hale zichzelf Ai- den noemen. Het berekenende optreden van de schutter past niet bij hoe beken den haar kenden. Een oude school vriendin van Audrey Hale rea geerde in Amerikaanse media ge schokt op de feiten. Zij herinnerde zich Hale als een ‘lief en grappig meisje’. De schoolvriendin beves tigde dat Hale tijdens haar tijd op de Nashville School of the Arts lid was van de lhbti-gemeenschap. Hale was verder sportief en had veel vrienden. ,,Wat ze heeft gedaan, is onver geeflijk. Maar toen ik haar leerde kennen, was ze een lief en grappig meisje”, aldus de vriendin. Er heerst veel verbazing over dat Hale zo’n bloedbad heeft aangericht. ,,Ze paste echt niet bij het type van een schoolschutter. Ik weet niet wat er is gebeurd om haar te veran deren in de persoon die we nu op het nieuws zien.” Hale was een freelance-illustra tor en boodschappenkoerier. Eer der meldde ze op haar website dat de grafische ontwerpen die ze maakt, meestal een ‘speels en luch tig karakter’ hebben. Ook gaf ze aan dol te zijn op dieren. Een buurman van het gezin Hale - Audrey woonde nog thuis - omschreef de familie op tv-zender ABC News als vriendelijk en zeer religieus. De moeder van Hale werkte als coördinator in een lo kale kerk en schreef op Facebook vaak over religie en over de nood zaak om geweren te weren uit scholen. Zij vroeg via ABC News om privacy en tijd om het nieuws te verwerken. ,,Ik kan nu echt niet praten, ik denk dat ik vandaag mij n dochter heb verloren.’’ Transgender Het is niet duidelijk hoe lang de twintiger zelf op de privéschool heeft gezeten. Nashville-politie- chef John Drake liet tijdens een persconferentie doorschemeren dat er mogelijk sprake was van ran cune jegens de school. Uit verder onderzoek moet blijken wat pre cies Hales motiefwas. Ze had in ie der geval geen strafblad. De politie bevestigde dat Hale zich als trans gender identificeerde. Dat zou blij- President De Amerikaanse president Joe Bi den heeft in een reactie het Con gres opgeroepen op te treden tegen wapengeweld. ,,Genoeg is ge noeg’’, stelde hij. Massaschietpartijen komen in de Verenigde Staten vaker voor. Dat de schutter een vrouw is, is echter zeer uitzonderlijk. Bij slechts 4 van de 191 massaschiet- partijen sinds 1966 - bijgehouden door onderzoekscentrum The Vio lence Project - was de dader een vrouw. In 2023 zijn in Amerika al 89 schietpartijen op scholen gere gistreerd. Vorig jaar waren dat er in totaal 303, het hoogste aantal in een jaar sinds 1970. Ik kan nu echt niet praten, ik denk dat ik vandaag mijn dochter heb verloren .QeuksteticketSni MOB heeft de provincies Gelder land, Noord-Brabant, Overijssel en Limburg daar gisteren over aange schreven, zo bevestigt raadsman Valentijn Wösten van de milieu club. De aanschrijving is volgens hem de eerste stap in een juridische procedure. ,,In sommige gevallen is de over heid verplicht vergunningen in te trekken”, zegt Wösten. Hij gaat proberen om op basis van eigen on derzoek door MOB en Vereniging Leefmilieu de vergunning van de veertig zogeheten piekbelasters in getrokken te krijgen. Dat moet vol gens deze organisaties gebeuren als de bedrijven geen gebruikmaken van een vrijwillige uitkoopregeling. ,,Het innemen van vergunningen van piekbelasters is de snelste, goedkoopste, meest effectieve en meest eenvoudige manier om seri euze emissiereductie te realiseren”, stellen de milieuorganisaties. Of deze nieuwe strategie gaat werken, moet ‘in de komende maanden of jaren duidelijk wor den’, aldus Wösten. Volgens de ju rist is het heel onwaarschijnlijk dat met nieuwe innovatieve staltech- nieken de uitstoot van ammoniak uit stallen voldoende zal verminde ren. ,,Wie daarvan na veertig jaar nog grote verwachtingen heeft, ge looft in een luchtkasteel.” De weg naar het intrekken van natuurvergunningen ‘moet open liggen’, vindt de raadsman. De aan geschreven provincies hebben nu zestien weken de tijd om besluiten te nemen over de intrekkingsver- zoeken. Als ze weigeren, wil Mobi lisation for the Environment, zoals MOB voluit heet, naar de rechter stappen. -:-hd 3 I I PC WOENSDAG 29 MAArT 2023 - Moeder van Audrey Hale ij ■Aj SCAN DOE MEE MACHT LIEFDE VERRAAD Provincies moeten de vergun ningen intrekken van veertig veehouderijen waarvan duidelijk is dat die veel stikstof uitstoten die in natuurgebieden terecht komt. Dat eist milieuorganisatie MOB. 0 I ELTON JOHN TIM RICE'S Sanne Schelfaut Den Haag Binnenlandredactie Nijmegen Stage müs:'' Camerabeelden laten zien hoe Audrey Hale (inzet) met een semiautomatisch wapen de school in loopt. fotos afp, reuters j s 1 IfI I Ml Ml1 f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 15