u Karate, kassen en kunst De agenda De rubriek De agenda gaat over mensen achter evenementen. Dit keer Peter en Esther de Neef. Ze wonen nu in Friesland, maar ze regelen nog steeds Theaters aan Zee. dag rekenen op een warm onthaal van beheerster Janet Leeuwe in het Dorpshuis Renesse. Haar meewer kende man Han richt zich vooral op de technische voorbereiding. „Hij wil niet verrast worden en krijgt van ons van te voren te horen wat er aan ge luid en licht wordt verwacht, welke lichten er ingehangen moeten wor den, met welke technicus van het ge zelschap hij vooraf kan overleggen”, schetst Peter. mende jaren juist inzetten om meer samenwerking in Zeeland te krijgen en meer podia erbij te betrekken. En dat gaat in het klein beginnen op Schouwen-Duiveland. Hier de han den ineen slaan om tot een centrale programmering te komen.” Betrokkenheid Wat dat laatste betreft, gebeurt het in Dorpshuis Renesse en in De Ver wachting in Ritthem al zoals ze het ook bij de andere betrokken podia graag zouden zien: grote betrokken heid van de beheerders, vooraf op al les voorbereid zijn en de artiesten het gevoel geven dat ze van harte welkom zijn. „Dat bij de podia meer het idee gaat leven van ‘de artiest komt naar ons toe’ in plaats van ‘The aters aan Zee huurt een ruimte bij ons’. Die aanpak hadden we ruim vóór ons vertrek naar Franeker al in gezet en we kregen daar fijne reacties op. Zo’n andere aanpak heeft niks met afstand te maken”, benadrukt Peter. Al moet hij erkennen dat er nog wel wat verdere gesprekken over gevoerd moeten worden. In elk geval kunnen The Wieners Play Classic Rock ’n Roll Stars zater- Nu is er ook een groot tekort aan technici, want in coronatijd hebben veel van hen een andervak gekozen - Esther de Neef, Hele toer Het is weliswaar voorwaarde dat ge zelschappen een eigen technicus meebrengen, maar in de praktijk blijkt dat juist dat voor beginnende artiesten financieel soms een hele toer is. En Esther constateert: „Nu is er ook een groot tekort aan technici, want in coronatijd hebben veel van hen een ander vak gekozen. Onlangs in Ritthem moesten daarvoor onze vrijwilligers worden ingezet. Dat is hartstikke goed gegaan, maar het is natuurlijk wel spannend.” In Renesse kunnen Peter en Esther de zaak vaak op afstand aansturen, dankzij de betrokkenheid van de be heerders en de inzet van Marcel Wil- lemse, het nieuwe bestuurslid van Theaters aan Zee. Bij Podium De We verij (fiZi) koesteren zij de hechte band die ze daar hebben met de men sen van de techniek, maar geven ze voor de ontvangst van de artiesten daar toch zelf acte de présence. En een optreden in de Nieuwe Kerk in Zierikzee, zoals vorige week van The African Mamas, vergt veel overleg en inventiviteit, ook ter plekke en dus ook weer een rit vanuit Franeker. „Dan worden er acht kleedkamers gevraagd, maar die zijn er niet. En een partij licht en een groot podium, maar ze staan in de Nieuwe Kerk nou eenmaal niet in een schouwburg.” Centrale programmering Het is dus niet de bedoeling van de ‘De Neefjes’ op korte termijn te stop pen, maar zou het op termijn bij hen toch niet: ‘Theaters aan het Van Ha- rinxmakanaal’ kunnen worden? „Nee, dat is geheel onze ambitie niet”, lacht Peter. „Ik wil me de ko- H et is best een eind rijden: III KM van Franeker naar Zee- land, bijna 300 kilome- |M ter. Peter en Esther de Neef weten daar alles van. Ze maken die tocht heen en weer minstens één keer per veertien dagen. Sinds eind september vorig jaar wonen ze in het historische Friese stadje. Nogal veraf van de Zeeuwse Theaters aan Zee. Hoe is dat zo gekomen? „Ook voor ons was de wereld we gens corona totaal op z’n kop gezet en moesten we het dorpshuis in Rit them verkopen. Toen zag ik een huis in Franeker, in de buurt waar de kin deren van Esther wonen en dat heeft de doorslag gegeven”, zegt Peter. Hij werd meteen geconfronteerd met de vraag: ‘Gaan jullie stoppen dan?’ van uit de kleinere Zeeuwse podia waar voor Theaters aan Zee al jaren de pro grammering verzorgt. „Maar stoppen is geenszins de be doeling”, benadrukken Peter en Es ther. „Ons werk betreft 95 procent back office, veelal kantoorwerk: zor gen dat alles uitgevoerd kan worden, besprekingen met impresariaten en wat vooral op het bordje van Esther komt: de kaartverkoop, de pr, het vullen van de website, beantwoor den van de vele mails die binnenko men. En ja, die andere 5 procent moet je wel op de plek van bestem ming zijn of zorgen dat het daar goed gebeurt.” El DINSDAG 28 MAART 2023 Peter en Esther de Neef van Theaters aan Zee in het Dorpshuis Renesse. fotosandra SCHIMMELPENNINK Vrijdag 31 maart Jongeren tussen de 10 en 14 jaar uit de gemeente Goes kunnen vrij dag kennismaken met kickboxen, karate en CrossFit. De bijeenkomst duurt van 15.30-17.00 uur en vindt plaats op sportpark ’t Schenge, aan de kant bij Fitland. Aanmelden is gewenst en kan via a.fertoute@ smwo.nl. Deelname is gratis. Zaterdag 1 april Kom in de Kas: Zes bedrijven op Schouwen-Duiveland met ver schillende teelten doen mee aan deze open dag van de glastuin bouwsector. Bij elk bedrijf zijn an dere dingen te zien en te beleven. De kassen zijn open van 10.00 tot 16.00 uur en liggen op fietsafstand van elkaar. Voor informatie over de deelnemers zie: komindekas.nl. Muziekschool Zeeland houdt zater dag van 11.00-14.00 uur een open dag op de locaties in Goes (West- wal 45), Tholen (Zoekweg 8) en Zierikzee (Cultuurhuis) Die dag zijn er workshops, optredens en instru menten kunnen uitgeprobeerd wor den. Kunstkamer Holland Huis in Scher pen isse houdt zaterdag tussen 10.00-16.30 uur een Lentemarkt. Thoolse makers verkopen er hun handgemaakte producten, kinde ren kunnen er zelf een button knut selen en er zullen hapjes en alco holvrije cocktails verkocht worden. Inzameling oude spullen voor de snuffelmarkt Pelgrimskerk aan de Platboslaan in Burgh-Haamstede Van 09.00 uur tot 12.00 uur. The Wieners Play Clasic Rock ’n Roll Stars is een programma met mu ziek uit de jaren 40,50 en begin 60 van de vorige eeuw, met fijne anekdo tes over de eerste pophelden van toen: Dorpshuis Renesse, zaterdag 1 april, 20.15 uur, theatersaanzee.com. Theaters aan Zee Ali Pankow Renesse ‘Andere aanpak heeft niks met reisafstand te maken'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 46