H p ■i 3 ‘Stukje vertrouwen is weg’ ‘Agent moet voorbeeld geven’ 'Filmpje verbaast me niet’ 70 L 1 ■F V Reacties van de straat 1 I V 1 v Rudson Wolf (32) uit Rotterdamfotograaf Chantal Canda (21) uit Schiebroek Joppe de Swart (21) uit Horst, student DISCRIMINATIE V' De meesten zijn enorm teleurgesteld als zoiets als dit gebeurt Vrees Maar precies in deze eenheid liep een bijeenkomst om met hem over racisme en discriminatie te spreken eind vorig jaar spaak. Ondanks drie voorbereidende sessies en een da tum vond uiteindelijk geen sessie plaats. Het voedt de vrees dat de wil ontbreekt om het probleem écht te doorvoelen. Maar volgens de politie is de af spraak afgelast ‘om budgettaire rede nen’. Er is uiteindelijk een sessie met voor alle agenten die het juist zo goed doen. Terecht dat hiertegen is opgetreden.” Ahmed Marcouch werkte zelf tien jaar bij de politie, nu is hij burge meester van Arnhem. En hij weet zeker: het gedrag van deze zes poli tiemensen staat niet voor meer. „Ik heb alle vertrouwen in de politie. Ik werk elke dag met ze, hier in de stad, en ik weet dat de meesten enorm teleurgesteld zijn als zoiets als dit gebeurt.” 2 0 Politiemensen die naar buiten traden om racisme van collega’s aan de kaakte stellen, vrezen dat échte veranderingen binnen de korpsen uitblijven. Ze reageren op een filmpje met racistische taal door agenten. De politieleiding gelooft wel in veranderingen. een andere spreker geweest, waarbij tachtig collega’s aansloten. Aan de documentaire is in alle teams aan dacht besteed, laat een woordvoer der van de eenheid Oost-Nederland weten. „Het is zeker pijnlijk dat dit filmpje nu naar boven is gekomen. Het maakt duidelijk dat nog langdu rige inspanningen nodig zijn.” Een woordvoerder van de korps leiding benadrukt er voor leidingge venden ‘geen mogelijkheid is’ om weg te kijken voor de problemen. „Van hen wordt een actieve houding gevraagd: zij zijn direct verantwoor delijk voor veilige en inclusieve teams.” Naast allerlei initiatieven benadrukt de politie ook dat ‘wie de grens overgaat dat altijd zal voelen’. „Waar nodig volgt ontslag. Dat geldt ook voor dit incident, dat nu wordt onderzocht.” In het verleden vertelde advocaat Gerald Roethof al hoe hij bovenma tig vaak van de weg werd geplukt vanwege controles - vaker dan man nen met dezelfde mooie auto, maar een andere huidskleur dan hij. Roethof benadrukt: er mag wor den geëist dat politiemensen zich ‘te allen tijde’ houden aan de normen die ze zelf moeten handhaven. „Dit soort gedrag en uitlatingen voeden het idee dat er wel- eens sprake zou kunnen zijn van institutioneel ra cisme bij de politie. Zonde 4 Voorbeelden Stuitend. Zo vat nationaal coördina tor tegen discriminatie en racisme Rabin Baldewsingh samen wat hij heeft gezien in het filmpje van poli tiemensen. „Er zijn legio van dit soort voorbeelden die de politieor ganisatie beschamen: in en in triest. Onlangs was ik nog op de politieaca demie, waar ik zag dat de opleiding twee jaar duurt. Er werd daar ge zegd: het is eigenlijk te kort. En als ik deze beelden zie, zeg ik: maak geld vrij om de opleiding te verlen gen.” En maak daarbij ruimte om te zorgen dat de nieuwe lich ting agenten weerbaar ge noeg is, om op te staan tegen collega’s die discrimineren. „In deze samenleving is al leen maar ruimte voor wij, er bestaat geen hullie en zullie meer.” ud-politieman Péris Conrad stapte bijna een jaar geleden naar voren in de documen- taire De blauwefamilie, om racisme binnen de politie aan te kaarten. Diep geraakt was de korps leiding, vakbonden stelden een meldpunt in. Toch is Conrad niet verrast, dat dit weekend toch beel den opdoken van politiemensen die uiterst racistische taal uitslaan, tij dens een privéreisje naar een voet balwedstrijd in Parijs. ‘Er is maar één blanke’, wordt onder meer ge zegd. Ook scanderen ze: ‘Minder, minder’, naar de vraag die Geert Wilders’ toehoorders jaren geleden stelde: ‘Wil je meer of minder Ma rokkanen?’ „De politie heeft een heel groot probleem in de organisatie”, zegt Conrad. De gesloten ‘familiecultuur’ zorgt dat nieuwe lichtingen mee gaan in racistische pesterijen, die al tientallen jaren plaatsvinden. Agen ten nemen burgers wél de maat, maar elkaar onvoldoende. Hij zag hoe collega’s ook burgers discrimineerden. „Ik zei daar wat van, dus deden ze het op een zeker moment niet meer waar ik bij was.” Maar dat betekende niet dat het ge drag ook écht verdween. Waar het filmpje van dit weekend hem daar door niet verrast, is Conrad wel ‘ver bijsterd’ over de reactie van de een heid sleiding Oost Nederland. De zes medewerkers werden buiten functie gesteld, de leiding sprak van ‘onac ceptabel gedrag’. Tekst: Laila Moussaoui "’•K M Voormalig diender over racisme: ‘Politie heeft heel groot probleem’ huid. Ik vind het erg dat het hier uit gerekend om gedragingen van de politie gaat. De politie hoort dienstbaar en waakzaam te zijn. Agenten hebben een voorbeeldfunctie en de agenten in het filmpje laten dat in ieder geval niet zien.” val. Het is lelijk voor de politie dat het filmpje openbaar is gemaakt. Ik denk dat hun bazen goed met hen moeten praten en dat ze regels moeten krij gen. Dat ze snappen dat je zulke dingen ook buiten werktijd niet kunt maken. Een stukje vertrouwen is gewoon weg.” - Ahmed Marcouch, burgemeester van Arnhem racisme is door gewoon normaal met elkaar om te gaan. Normaal doen is niet zo moeilijk en het draait om respect. Als mensen incidenten blijven delen dan denk ik dat het helpt bij een cultuurveran dering. Ik denk wel dat het tijd nodig heeft.” Carla van der Wal Rotterdam LU LU UJ O Oud-politieman Péris Conrad, foto af „Heel walgelijk dit filmpje, en ook heftig. We moeten zogenaamd naar de poli tie opkijken en dan maak je zulke racistische film pjes in privétijd? Het is niet zo dat wanneer je een uniform draagt, je maar al les kunt maken. Ik vind de voorbeeldfunctie ook zwaarder wegen in dit ge- „Het is eigenlijk erg om te zeggen, maar ik verbaas me niet over dit filmpje. Racisme komt dagelijks voor. Niet alleen bij de po litie, maar helaas ook bre der in onze samenleving. En lang niet alle misstan den komen aan het licht. Gelukkig heb ik een dikke „Sommige politieagenten gedragen zich racistisch naar mijn vrienden met een buitenlandse achter grond, dus eigenlijk ver baast zo’n filmpje me niet. Ik word hier automatisch boos en verdrietig van. Waarom doen mensen zo? Een oplossing tegen Mfc'' F GO DINSDAG 28 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3