Voorafje vernieuwd muZEEum M 6 Dierenwelzijn Walcheren wil graag meldingen ontvangen over hond 'O -És Ze slapen er slecht van, de vrijwilligers van Stichting Dierenwelzijn Walcheren. Hond Nablo wordt sinds zijn vermissing op 15 maart bijna dagelijks gezien op Walcheren. Maar hem vangen, dat zou zomaar nog eens heel lang kunnen duren. Hij is ook al gezien in de middenberm op de snelweg muZEEum, verwachten de organi satoren. tocht ingewikkeld omdat die op een totaal andere manier moet wor den ingezet dan bij de verdwijning van andere honden. „Het is alsof hij in de overlevingsmodus zit, in een soort trance. Hij loopt in een drafje en doet zijn eigen ding. Hem ach tervolgen of roepen werkt alleen Veiligheidstuigje Podenco’s staan erom bekend dat ze Voerspoor Wat mensen die het dier zien dan wel moeten doen? „Elke zichtmel- ding aan ons doorgeven via 06- 48421717. En als je hem ergens hebt zien eten of slapen, dan willen we hij dan een keer het voerspoor te gen en besluit hij zijn neus in de kooi te steken.” plekken waar hij vaker komt.” Ze hoopt dat mensen niet via sociale media oproepen om hem te zoeken, hoe goedbedoeld dat ook is. „Daar komen mensen op af die hem gaan achtervolgen of in een hoek probe ren te drijven. Daarna staan wij weer met 20-0 achter.” Sinds zijn ontsnapping is de hond al talloze keren gezien. Dagelijks komen meldingen binnen bij Stich ting Dierenwelzijn Walcheren. „Maar het is geen kwestie van een riempje eromheen gooien en van gen”, vertelt Jolanda Lichtenberg. „Nablo is heel erg slim. Het is bijna onmogelijk om hem te pakken. Dag en nacht zijn we ermee bezig. Bij elke melding rukken we uit, we posten op plekken waar hij vaker komt en we hebben vangkooien ge plaatst. Maar tot op heden heeft dat nog niets opgeleverd. En dat is vre selijk frustrerend. We liggen er wakker van.” Nablo woont sinds een half jaar in Middelburg. Zijn leven begon in Spanje, waar podenco’s aan de zijde van een jager worden ingezet om konijnen te vangen. Het hondenras wordt daar speciaal voor gefokt om dat ze geen training nodig hebben, maar hun jachtinstinct volgen. En dat instinct is nu precies het pro bleem bij het terugvinden van het dier, dat bijna twee weken geleden in Middelburg op de vlucht sloeg toen hij ergens van schrok. „Hij is uitstekend in staat om voor zichzelf te zorgen”, vertelt Lichtenberg. „Twee weken is nog niets. Dit is er een van de lange adem.” niet af, de meeste zalen zijn leeg. Meubels en museumstukken zijn nog in depot of bij de interieurbou- wer. Maar veel effecten van de ver- kingsreizigers een kijkje achter de bouwing zijn goed te zien, omdat schermen. Grote én kleine avontu- de ruimtes al een nieuw decor en/of nieuwe kleuren hebben. Een rondleiding van een moet belangstellenden warm ma ken voor de nieuwe opzet en het nog beter vertelde verhaal van het opvangt, rehabiliteert en ter adop tie aanbiedt. Een speciaal veilig- schrikachtig zijn, vaak door wat ze heidstuigje moest voorkomen dat in hun vroege leven hebben meege maakt. Dat geldt ook voor Nablo. Hij bleek niet geschikt om op konij nen een Spaanse stichting die de dieren hij op de vlucht zou gaan in zijn nieuwe thuisland, maar hij wist zich los te wurmen en is sindsdien te jagen en kwam terecht bij op vrije voeten. Volgens Lichtenberg is de zoek- tect en gedachten achter de opzet van nieuwe tentoonstellingen. ‘Een unieke ervaring om het mu seum alvast te bekijken’, werft het muZEEum. Aanmelden kan tot ui- scheepvaartge- terlijk vrijdag 31 maart via info@ muzeeum.nl. riers beleven, belooft het mu ZEEum, ‘op speelse, interactieve gids wijze hoe onze schiedenis van grote invloed is op wie wij nu zijn’. De gids vertelt persoonlijke ver- maar averechts. Hoe goed mensen dat ook bedoelen, daar hebben wij dat natuurlijk ook graag horen. Dan alleen maar last van. Als hij zich op- kunnen wij in kaart brengen waar gejaagd voelt, zit hij binnen een hij zich ophoudt en zo gericht een paar minuten alweer een paar kilo- vangkooi plaatsen. Hopelijk komt meter verderop.” En daarbij loopt hij gerust over de snelweg of provinciale wegen, met alle gevaren van dien. „Hij oogt moedeloos en loopt inmiddels ook mank. Ik vermoed dat hij al een keer is aangereden. Hij loopt meestal netjes langs de weg, maar hij is ook al eens gezien in de middenberm op de snelweg. Hij moet wel dui zend engeltjes op zijn schouder hebben. Maar hij is natuurlijk niet alleen voor zichzelf een gevaar. Ik heb al gehoord over vrachtwagens die plotseling op de rem moesten en caravans die zijn geschaard.” ’s Nachts in de auto Volgens Lichtenberg doen zij en andere vrijwilligers van Dierenwel zijn Walcheren er alles aan om Na blo te vinden en vangen. „We heb ben contact met de stichting in Spanje, de eigenaresse en we heb ben een hondengedragsdeskundige ingeschakeld. Urenlang zitten we ’s nachts in de auto om te posten op halen van zeelieden; van de bootsjongen tot aan de admiraal en van zielenverkoopsters tot de tot Scheepvaart slaaf gemaakten. Iedereen telt in Het muZEEum richt zich vanaf het muZEEum. Tijdens de rondlei- deze zomer nog meer op de scheep- ding van ongeveer een half uur ver- vaartgeschiedenis, specifiek op telt de ‘reisleider’ niet alleen welke Het werk aan het muZEEum is nog welke invloed de maritieme histo- expositie straks in welke ruimte is rie nog heeft op het dagelijks leven te zien, maar belicht hij ook achter in Zeeland. Een gids gunt zaterdag gronden van keuzes van de archi- tussen 14.00 en 17.00 uur ontdek- -J- Zie je Nablo, jaag hem niet op - Jolanda Lichtenberg VLISSINGEN - René Hoonhorst Het Zeeuws maritiem muZEEum gaat zaterdag 10 juni weer open. Nieuwsgierigen voor wie dat te lang duurt, krijgen zaterdag 1 april de kans een kijkje achter de schermen te nemen. Wendy de Jong Middelburg Aan het ‘behang’ in deze zaal te zien, komen diverse roemruchte zeeslagen aan de orde in het muZEEum. fotomuzeeum Nablo overleeft al bijna twee weken op eigen kracht, maar hoe lang kan hij dat nog volhouden? FOTO STICHTING DIERENWELZIJN WALCHEREN DINSDAG 28 MAART 2023 WA ■W ff1./ S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34