apetito I I kb Probeer nu 4 maaltijden voor slechts 19,95! Speciaal voor u 5 Leerlingen basisschool ’t Kofschip ruimen strandje bcjj Zierikzee op W- 9 Met zorg bereid. www.apetito-shop.nl Heel belangrijk om dit soort dingen op te ruimen Eigenlijk best egoïstisch, zo’n rustig strandje aan een baai exclusief voor de bontbek plevier. Wilco Jacobusse grijnst. „Wij hebben langs de Oosterschelde zo veel anderen mooie plekjes om te recreëren.” Inclusief gratis p aas stol! vuilniszak in de aanslag de water lijn af. Stukjes hout, een hand schoen, touw en plastics is hun buit in krap een halfuur tijd. „En iets wat op een knakworst of zo lijkt”, laat Jaro zien. „Heel belang rijk om dit soort dingen op te rui men”, vindt hij. Robin: „Zo help je de vogels een klein beetje.” Ze wij zen naar een nylon draad die tus sen het wier vandaan wordt ge plukt. „Daar kan een vogel in vast komen te zitten.” De 24 leerlingen van de groepen 6,7 en 8 van de ba sisschool gaan fanatiek aan de slag. Zo op het eerste gezicht lijkt het wel mee te vallen met de rommel op het strandje en de dammen. Maar schijn bedriegt, zegt Jaco busse. Hij bukt en vist een stukje plastic uit de schelpenstrook. „Dit soort bio-filters vind je overal.” De jaarlijkse opruimactie heeft effect. Vorig seizoen hebben drie paar bontbekplevieren hun nest gebouwd in het gebied en zes jon gen grootgebracht. Voor de leek lijkt dat misschien alle moeite niet waard, maar vogelkenners als Jaco busse zien dat als een enorm suc ces. Het Nationaal Park doet er alles aan om het het zeldzame vogeltje zo veel mogelijk naar de zin te ma ken. Zijn nestje maakt hij door simpel tussen de schelpen een kuiltje te maken, vertelt Jacobusse. „Een paar keer draaien en het is klaar. Voldoende voor een paar ei tjes.” „Geen hele bouwwerken zo als je wel bij andere vogels ziet”, weet ook Terry Bom van het edu catief centrum NME, dat assisteert bij de actie. De kop van de dijk is met een raster afgezet, om te voorkomen dat mensen de nesten ongemerkt verstoren. Ook al is dat deel offici eel verboden voor wandelaars, fietsers en hengelaars; sommige laten zich niet weerhouden door een hek, een lang pad met ruwe stenen en borden die wijzen op de kwetsbaarheid van het natuurge bied. Maar het gaat steeds beter, ziet Jacobusse tevreden. „De om standigheden voor de bontbekple vier zijn hier bijna ideaal: rust, een ruim broedgebied en - heel be langrijk - genoeg eten pal voor de deur.” Hij roept de kinderen weer bij elkaar. Het is mooi geweest voor vandaag en benieuwd naar de ‘top 5 van de gekste dingen' die ze in het klein uurtje hebben gevonden. „Een fietsband”, klinkt het me teen. „Een bezemsteel.” „Een pop penbeentje.” „Een doorzichtige onderbroek.” „Een handschoen.” Jacobusse steekt zijn duim op. „In ieder geval allemaal dingen die vo gels hier niet kunnen gebruiken.” Met de hulp van 25 vrijwilligers worden alle broedlocaties langs de Ooster- en Westerschelde één keer per week bezocht om te zien of al les goed gaat. rie keer is scheeps- recht. Bij wind en re- M gen is het niet fijn rommel opruimen langs de waterkant en dus werd de actie opgeschort. Maar gisteren zagen de leerlingen van ’t Kofschip in Zierikzee einde lijk hun kans schoon. En het kon eigenlijk ook niet op een beter moment, merkte Wilco Jacobusse van het Nationaal Park Ooster schelde. Het officiële broedseizoen is net begonnen, of het eerste kop peltje bontbekplevieren heeft, net terug uit Spanje, het privéstrand op de kop van de oostelijke haven- dijk al weer gevonden. „Ik heb ze nét nog gehoord”, zegt hij blij. Jaro Svoboda (9) en Robin de Graaf (10) speuren met een groene Bestel geniet van Bedje bontbekplevier is gespreid Zie ook pzc.nl/play - Jaro Svoboda, leerling ’t Kofschip Runderhachee met rode kool en aardappelen Nasi goreng met kipsaté Macaronischotel met rundergehakt Grootmoeders kippannetje Marcel Modde Zierikzee 24 leerlingen van ’t Kofschip speuren onder toeziend oog van Wilco Jacobusse (blauwe jas) het strand af. Alles wat er niet hoort, verdwijnt in de vuilniszak, fotosandraschimmelpennink - - - een heerlijke paasstol gratis! Dat smaakt naar meer toch? Eet u natriumarm, vegetarisch of glutenvrij? Ook dat kan. Ga naar apetito-shop.nl/proefpakket of bel 088 - 2012123 en maak uw keuze. Vermeld bij de bestelling actiecode: 406-DPG03L23. Eet smakelijk! Deze actie is enkel voor nieuwe klanten en geldig t/m 7 april 2023. Kijk voor de overige voorwaarden op apetito-shop.nl/proefpakket. Wat uw woon- of eetsituatie ook is: bij apetito willen we u culinair verrassen. Laten genieten van gemak... met onze keuze uit 130 vriesverse maaltijden! 4 ervan kunt u nu proberen in een proefpakket voor slechts 19,95. Gratis aan huis bezorgd en zonder verdere verplichtingen. Bij uw bestelling ontvangt u bovendien WA DINSDAG 28 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33