111 I Zorgen om PFAS in weilanden langs de Westerschelde CHINEES PORSELEIN voor regio’s als Zeeuws-Vlaanderen wil 3 IJlL-lUJI KI Adviesraden over Zeeuws-Vlaanderen 4 I Gevraagd: Tel. WhatsApp: 088 - 6o 555 oo www.zeeuwsveilinghuis.nl „Absoluut niet mee eens. Hier zijn meer dan genoeg banen. Ook seri- sommige gevallen zou het gras zelfs ongeschikt zijn als veevoer. Denemarken is een van de lan den waar relatief veel onderzoek naar PFAS wordt gedaan. De resul taten van de metingen in Deens gras zijn in lijn met de bevindingen van Nederlandse en Belgische on derzoekers in eigen kustgebieden. In Noord-Holland werden in de duinen hoge concentraties PFAS gevonden en het Vlaamse onder zoeksinstituut Vito heeft in enkele monsters zeeschuim (zeer) grote hoeveelheden PFAS gevonden. PFAS-deskundige professor Jacob de Boer ziet in Denemarken het zelfde gebeuren als in andere kust gebieden. „Ik denk dat dit feno- zorg is wat mij betreft bij de veront reiniging van het zeewater en dan met name het zeeschuim. Ik ben daar toch wel flink bezorgd over, met name ook over de branding - w zelf, waarin zomers gesurft en ge zwommen wordt.” De Tweede Kamer bespreekt donderdag de PFAS-problematiek. euze banen, waarin je gewoon car rière kan maken. Je hebt in Zeeuws-Vlaanderen heel interes sante mkb-bedrijven, maar ook multinationals zoals Dow, Yara en Cargill. Je hebt korte afstanden. Je staat nooit in de file. Als je dan toch naar een ander bedrijfwil, dan kun je altijd nog uitwijken naar Gent, Antwerpen of Brugge. Je hoeft echt niet naar de Randstad.” „Zeeuws-Vlaanderen is uiteinde lijk toch een groot dorp. Er is altijd wel iemand die je kan helpen. Ik vind dat een pluspunt.” bij de N61 is gebeurd. Het verkeer kan dan lekker doorstromen.” „Ik vind het wel fijn, die drukte. In Terneuzen hebben we daar minder last van. Dankzij diezelfde toerist heb je ook allerlei culinaire hot spots aan de kust. De weg vanaf IJ- zendijke tot Cadzand zou zeker ver dubbeld mogen worden net zoals meen, hoge PFAS-gehalten dicht bij zee, hetzelfde is als we in Neder land zien: de PFAS lijkt zich uit het zeewater te concentreren in de kop van de golf die dan bij aanlandige wind als seaspray op het land wordt geblazen.” Kamerlid Krul vindt dat het ne men van grasmonsters en het on derzoeken van dieren onderdeel moeten worden van de aanpak van PFAS langs de Westerschelde. Hij vraagt ook om overleg met de boe ren en bewoners om het onderzoek te verrichten. Professor De Boer constateert dat het Kamerlid nogal de nadruk legt om metingen van PFAS in gras. „Daar is niets op tegen, maar de „Dan heb ik een goed vooruitzicht. Mensen kunnen oud worden, zo lang basis- en oudedagvoorzienin- gen maar goed zijn geregeld. Ik denk dat het goed is als er vanuit Den Haag geld komt om de voorzie ningen ook in dorpen op peil te houden. Mensen kunnen dan in hun dorp blijven wonen of terug keren naar de dorpen.” Het Tweede Kamerlid Harmen Krul heeft hierover vragen gesteld aan minister Mark Harbers Infra structuur en Waterstaat). Voor Krul zijn berichten uit de Deense media aanleiding om PFAS-gehaltes in gras en grazers aan de orde te stellen. In januari meldde de publieke omroep DK dat in 60 van de 67 onderzochte gras monsters uit weilanden en be graasde natuurgebieden langs de Deense westkust deze zorgwek kende stoffen zijn aangetroffen. In zomer richting het westen gaat, heb je toch altijd een vakantiegevoel. Binnen een half uur sta je ook in een stadse omgeving van Antwer pen, Gent of Brugge.” woning koopt, daarvoor heb je in de Randstad een rijtjeswoning. Daar naast heb je hier in de zomer, maar óók in de winter, een schitterende omgeving. Als je lekker wil uit waaien of je wil lekker een dagje aan het strand zitten, dan sta je van uit Terneuzen binnen een half uur op het strand. Vanuit veel plekken kun je binnen een half uur, zonder files, op het strand zijn. Als je in de Kruidvat jl PC DINSDAG 28 MAART 2023 toch gewoon een groot dorp Zie ook pzc.nl/play DEN HAAG Het CDA wil dat langs de Wes terschelde PFAS wordt gemeten in weilanden en in het bloed van dieren die er grazen. Woon je in Zeeuws-Vlaanderen, dan moet je voor een serieuze baan naarde Randstad. - Theo Giele Als wij in Zeeuws-Vlaanderen een probleem hebben, dan proberen we het altijd eerst zelf op te los sen. Bijvoorbeeld door bij mensen aan te kloppen, die je kent via je werk of je sportvereniging. We hebben geleerd om het zelf te doen. Met name in het toeristenseizoen is het druk op onze wegen. Cad- zand is alleen via een enkelbaans weg te bereiken. De gemiddelde levensverwach ting in Zeeuws-Vlaanderen is 82 jaar. Het is prettig oud worden in Zeeuws-Vlaanderen. steeds verder afneemt. Meer dan 1200 kinderen uit Zeeuws-Vlaanderen gaan naar België op school, omdat ze daar al vanaf 2,5 jaar terechtkunnen. Ouders sparen zo 1,5 jaar kin deropvang uit. Als kinderen een maal gewend zijn aan het Vlaamse onderwijssysteem, zijn ze verloren voor Zeeuws- Vlaamse scholen. Gevolg: die scholen lopen leeg. Ook in Zeeuws-Vlaanderen be staat een tekort aan kwalitatief goede huizen. Het percentage tweede woningbezit is hoog en zijn dus niet (meer) beschikbaar voor mensen die wonen en wer ken in Zeeuws-Vlaanderen. De zwemwater kwaliteit be hoort tot de beste van Neder land. In bepaalde delen is de uit stoot van fijnstof wel hoog. De grensligging van sommige regio’s brengt risico’s met zich mee voor de beschikbaarheid van gezondheidszorg- en onder wijsvoorzieningen. Inwoners (en ook toeristen) gaan steeds va ker naar België. Gent heeft een academisch ziekenhuis en Knokke beschikt over een alge meen ziekenhuis. Deze plaatsen zijn voor veel bewoners (en toe risten) dichterbij dan Terneuzen of Goes. Echter, het gevolg is dat de beschikbare medische zorg in Zeeuws-Vlaanderen DiD TQKKO Kruidvat 610011 urn pel Pit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 31