Meester van de tijdloze satire Wimde Bie In het hele land worden woningbouwprojecten afgeblazen 1939-2023 Walcheren Statiegeld op blikjes is vanaf zaterdag verplicht Kleine stadswinkel hikt aan tegen inzameling» zeeland 1 ‘Staat vergroot ongelijkheid’ V/ £5 Nieuwsmedia Harde conclusies, maar Zeeuws- Vlamingen zijn toch ook tevreden met hun leven ventoren in Rotterdam, een project dat vorige week werd geannuleerd. De 141 appartementen, tweelaagse lofts en penthouses, werden veel te slecht verkocht. Bouwbedrijven kunnen doorgaans pas beginnen aan een project als ten minste 70 procent van de woningen is ver kocht. De Vereniging van Nederlandse Projectontwikkeling Maatschap pijen (Neprom) zegt dat het pro bleem landelijk speelt. De vereni ging - waarin alle projectontwikke laars zijn vertegenwoordigd - ver wacht dat het aantal verkochte nieuwbouwwoningen in 2023 met de helft afneemt in vergelijking met de afgelopen jaren. „Een dra matische terugval”, zegt voorzitter Jan Fokkema. In 2022 werden 20.000 nieuw- bouwkoopwoningen aan particu lieren verkocht, tegen 36.000 in 2021. De Neprom vreest op basis van een recente enquête dat het to taal aantal verkochte nieuwbouw woningen aan particulieren in 2023 verder daalt naar slechts 15.000. Fokkema: „Het is moeilijk om door deze dip heen te komen. Beleggers zijn door de hoge rentes afwach tend, en voor kopers is de hypo theekrente enorm toegenomen.” Peter Boelhouwer, hoogleraar Woningbouw aan de TU Delft, her kent het geschetste beeld. Hij spreekt van een ‘koperstaking’. „De Vooral de verkoop van woningen in het dure segment gaat lastig hypotheekrentes zijn veel harder gestegen dan de huizenprijzen zijn gezakt. Starters hebben het daar door steeds moeilijker, en doorstar- ters blijven zitten waar ze zitten. Daardoor hebben nieuwe bouw projecten het moeilijk.” Typetjes van Wim de Bie zijn nog steeds herkenbaar. Samen met Kees van Kooten vormde hij een legendarisch komisch duo. Hun erfenis is springlevend. Het huizentekort in Nederland is vorig jaar opgelopen tot bijna 315.000 woningen. De overheid wil dat tot 2030 900.000 woningen worden gebouwd. „Dat lukt op deze manier niet Een oplossing is om aan de randen van de stad te gaan bouwen, zoals vroeger bij de Vinex-wijken”, zegt Glenn Metse laar, woordvoerder van bouwbe drijf Dura Vermeer. „Vooral de ver koop van woningen in het dure seg ment gaat lastig. Sinds de oorlog in Oekraïne stokt de bouw van nieuwe woningen, ook bij ons.” Donderdag debatteert de Tweede Kamer over de woningbouwambi- ties die niet worden waargemaakt. »P6 Nieuwe woningbouwprojecten worden te duur door de gestegen rente, hogere bouwkosten en stren gere stikstofeisen. Een in het oog springend voorbeeld is de Glasha- Dit jaar worden de helft minder woningen gebouwd dan voorgaande jaren. Grote woningbouwprojecten komen nauwelijks van de grond. Er zijn te weinig kopers, veel huizen zijn te duur voor ze. Daardoor worden plannen afgeblazen. BBSt n P13 en ZEELAND 2 dinsdag 28 maart 2023 10°c P16 FOTO AN F Weerover zicht lange termijn: Jaargang 265 PZC is onderdeel van: - Glenn Metselaar, woordvoerder bouwbedrijf Dura Vermeer Prijs €3,30 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging P2en4 Jurriaan Nolles Voorburg p«d Cï pzc.nl Ook voor het laatste Zeeuwse nieuws 1111111 Geen kopers voor nieuwbouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 1