komt, kun je tot bedaren brengen Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk? Hoe kom ik af van het idee ‘wie niet voor mij is, is tegen mij’? Hoe krijg ik een betere band met de vrouw van mijn ex? 19 VRAAG AAN DE SPECIALIST I het belangrijk The Judge uit te schakelen. Niet dat ze dan meer verkopen, maar ze leren omgaan met tegenslagen. Daardoor voe len ze zich beter. Ben je positief over jezelf dan kun je je vak beter uitoefenen. Op de site positiveintelligence, com kun je uitzoeken van wie jij last hebt. Vervolgens kun je jezelf in een programma zeven weken lang trainen. Je leert bijvoorbeeld door middel van lichaamsbe- wustzijn en mindfulness op te houden met zelfsabotage. Maak je jezelf gek vanwege je spreek angst, dan kun je dat stopzetten door fysieke oefeningetjes. Door je te focussen op je ademhaling, door je even te concentreren op het gevoel van op blote voeten lo pen. Je zet daardoor je brein in zijn vrij. Met positieve intelligentie train je je hersenen om niet die uitgesleten gedachtepaden te volgen. Dus als je kinderen iets doen wat niet de bedoeling is, dan sla je geen veroordelende toon aan die iedereen een slecht gevoel bezorgt. Je probeert ze op een creatieve manier te bewegen wat anders te doen. Door je brein als vriend te behandelen in plaats van als vijand, voel je je beter. Zeg positieve dingen tegen jezelf. Zie die oordelende rechter niet als ie mand die je neersabelt, maar als degene met een wijze les.” ‘Wat gebeurt er als een collega jou dom zou vinden?’ tot wie je je kunt verhouden. Je bent al een stuk verder als je al die kanten, al die innerlijke drijfveren en motieven van jezelf ontdekt. Je kunt dan met die verschillende personages de dialoog aangaan. Stel de één de vraag: waarom durf je het risico niet te nemen om wat te zeggen? Wat gebeurt er als een collega je dom zou vinden? En stel de ander de vraag: wil je niet liever zelf het stuur in handen heb ben? Mensen krijgen daardoor meer keuzes, waardoor je meer kans hebt om je vrijer te voelen. Wat het zo lastig maakt, is dat we zo ongelofelijk kritisch op onszelf zijn. In mijn optiek zouden mensen zichzelf vriendelij- I ker en liefdevoller mogen benaderen en niet zo beoordelend en veroordelend. Luister vanuit pure be langstelling naar je innerlijke stemmen en word vrienden. Net zoals je naar je vrienden luistert. Soms kun je ze achter het behang plakken, maar je bent vrienden ge worden om wie ze zijn. Niet om hen compleet te veranderen.” Voice dialogue Leer al die ik-ken in jezelf kennen Karin Brugman van De Onder stroom Training Coaching is gespecialiseerd in ‘voice dialogue’. Binnenkort verschijnt haar boek Verander niks. „Waarom zeg ik niets tij- dens een vergadering, terwijl ik wel van alles vind? Van zo’n situa tie hebben veel mensen last. Er kunnen allerlei re- denen of stemmen in je hoofd aan ten grondslag liggen. Ik zeg niets omdat ik er te weinig van weet. Ik zeg niets omdat ze me de vorige keer zo’n zeur vonden. Ik zeg niets want ik wil geen ruzie. Als coach laat ik zien dat een mens al die motivaties kan be schouwen als personages-in-jezelf ©SBB o Ook een vraag? zo@dpgmedia.nl VOEDSELDESKUNDIGE KARINE HOENDERDOS GZ-PSYCHOLOOG HANANE EL HACHIOUI RELATIETHERAPEUT JEAN-PIERRE VAN DE VEN Als een ouder of verzorger je dit negatieve uitgangspunt al in je jeugd heeft meege geven, is de eerste en moeilijkste stap om je gedrag te veranderen ‘bewustwording’. Deze stap heb jij gelukkig al genomen. Nu kun je erover nadenken welk gedrag je ver toont als het idee ‘wie niet voor mij is, is tegen mij’ in je opkomt. Loop je dan bijvoorbeeld weg of neem je de telefoon niet op? Maak van al deze uitingen een overzicht. Vraag je ook af in hoeverre je argumentatie klopt. Is het echt zo dat dit bij iedereen en in alle situaties klopt? Welke bewij zen heb je daarvoor? Het klinkt namelijk erg zwart-wit en wellicht is er een andere mogelijkheid. Hoe kun je dit onderzoeken? Bijvoorbeeld door wel op te nemen als die persoon je belt, in gesprek te blijven enzo voort. Door ander gedrag te vertonen krijg je een ander re sultaat, waardoor je motto verandert. Gedragsverandering kost tijd en geduld, maar je bent al goed op weg. Zout is niet per se slecht, het is zelfs nuttig. Alleen te veel zout kan wel l slecht zijn. Keukenzout, en zout in I voedingsmiddelen, bestaat uit twee mineralen: natrium en chloride. Het is met name natrium waar veel over J\/’ te doen is. Het regelt de bloeddruk y en zorgt ervoor dat spier- en zenuw cellen goed kunnen werken. Hart stikke nuttig dus, maar je hebt maar wei nig natrium nodig: dagelijks 1,5 gram, wat in 3,8 gram zout zit. Ter vergelijking: we krijgen in Nederland gemiddeld ruim het dubbele binnen: 7,8 gram zout per dag. De Gezondheids raad adviseert maximaal 6 gram zout per dag. Te veel natrium in de voeding kan ervoor zorgen dat je bloeddruk te hoog wordt. Met de nadruk op kan, want de ene mens is wel ‘zoutgevoelig’ en de andere niet. Om te weten te komen of dat voor jou geldt, zou je zelf zout moe ten minderen en dan kijken wat het effect is op je bloeddruk. Natrium is overigens niet het enige mineraal dat de bloed druk regelt. Kalium doet dat bijvoorbeeld ook, dat zit in groenten en fruit. Dit mineraal verlaagt de bloeddruk en het is daarom gek dat er in alle voorlichting over de bloeddruk zo weinig aandacht voor is. Verreweg het meeste zout, ruim 80 procent van die 7,8 gram per dag, krijg je binnen door wat de voedingsindustrie toevoegt. Er zit veel zout in brood, vleeswaren, kaas, diep vriespizza’s, soepen, kruidenmixen en sauzen. Als je mindert met deze producten (minder natrium), en die verruilt voor vers eten met veel groenten en fruit (meer kalium), dan zal je bloeddruk er wel bij varen. Overigens, soms kan een strenge zoutbeperking nodig zijn, zoals bij nierproblemen of ernstige hartproblemen. Dat is eenvoudig: zeg haar de volgende keer dat je haar ziet meteen dat ze mooie kleren aan heeft, geef haar de keer daarop zelf- gebakken koekjes en nodig haar vervolgens uit voor een dure lunch op jouw kosten. Tijdens deze lunch zeg je dat je haar bewon dert om alles wat ze doet en dat je vindt dat je ex een stuk beter af is met haar dan met jou. Wees, kortom, strategisch Vergeet dat ze een nare heks is die je man heeft afgepakt en je kinderen verpest. Vergeet ook voor even het nare gevoel dat je hebt verloren, of dat je voor gek staat. Focus liever op het doel van je gesprek. Wees een goede moeder, doe wat het beste is voor je kinde ren, niet voor jezelf. LLJ CC I GO DINSDAG 28 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 19