GEZOND Dat innerlijke stemmetje dat steeds met zelficritiek Discussie over seks mag best wat relaxter Bijna iedereen kent dat saboterende stemmetje in z’n hoofd dat zegt dat je niet zo goed bent. Of dat je een slechte ouder bent. Hoe laat je die innerlijke criticus een toontje lager zingen? 18 STEVEN PONT SS Seks is onze vriend en vijand tegelijk ‘Mensen zijn het meest kritisch over zichzelf eks is onze vriend en vijand tegelijk. De meeste mensen vinden het prettig om te doen, dat is de vriendschappelijke kant. Maar gutteguttegut, wat hangt er toch ook veel vijan dige spanning omheen. Vooral als het om de sek suele beleving van anderen gaat, worden de laarzen snel gepoetst en de messen geslepen. Waarom? Het ging over seks, dus berg je dan maar. Ook bij ons. Bovendien is daar onze oude vertrouwde vriend ook weer: nep nieuws. Zo ging bijvoorbeeld het nieuws rond dat bij het Lentekriebels-programma TIPS VOOR ALLEDAG kinderen van vier jaar oud via plaatjes op de hoogte werden gebracht hoe je moet pijpen. En mensen geloof den dat. Ook Thierry Baudet (FvD) raakte door de Lentekriebels in de war en riep minister Wiersma van Onderwijs naar de Kamer, waarna hij op het programma losging. Maar het programma gaat niet alleen over seks, maar juist ook over het vormen van relaties, grenzen stellen en wat al niet meer bij inti miteit aan de orde komt. Seks wordt er juist in een veel bredere context ge plaatst. Ik vind het allemaal over- reacties. Ik las ooit een boek over victimless crimes. Kan iets een misdaad worden ge noemd als er geen slachtof fers zijn? Daar moest ik aan denken toen ik over de nieuwe wetten in Oeganda hoorde. Maar ook in Neder land mag het best wat relax ter. Seks is niet alleen onze vriend, maar ook die van an deren. Zelfs als ze die op een andere manier beleven. Wat Baudet stoorde, was dat het bijvoorbeeld ook over dragqueens zou gaan: man nen (en ook vrouwen) die zich extravagant vrouwelijk kleden en daarmee vaak ook op een podium staan. Nog even los van Lentekriebels: wat is daar nou op tegen? Zijn we bang dat I kinderen zijn over te halen als ze met an- dere normen dan de meest gangbare in aanra king komen. En hoezo de as sociatie met seks? In sommige landen wordt seks zelfs gecriminaliseerd en kun je de bak in als je lichamelijk van iemand van hetzelfde geslacht geniet. Zo zijn eerder deze maand ook weer in Oeganda strenge wetten rond seksualiteit aangenomen. Zelfs tot le venslang, wanneer je een homoseksuele relatie hebt. Toch is er gelukkig ook enige coulantie. Als je alleen seks met ie mand van het zelfde geslacht hebt, dus zon der daar ook relatie mee te hebben, is je straf nooit ho ger dan tien jaar. Bij ons zit ondertussen de Week van de Lentekriebels er weer op. Dat is een pro gramma van de overheid rond seksuele voorlichting op onze basisscholen. Me nige school heeft wat inge wikkelde momenten rond het programma gekend. Er werden zelfs vragen over in de Tweede kamer gesteld. gedachten als: ik ben geen attente echtgenoot, geen goede ouder voor mijn kinderen en ik schiet te kort in mijn werk. Vervolgens tob en pieker je nog meer en kun je vastlopen. Met de RET-methode probeer ik mensen goed te laten onderzoeken of de gedachten die jou spanning geven, reëel zijn. Ik laat zien dat die gedach- ten kunnen worden vervangen doo r hel- pende gedachten. Bijvoorbeeld: iemand is bang om fouten te maken in zijn nieuwe baan of om iets te vragen. Om maar geen slechte indruk te wekken. Ik stel vragen: ben je een slechte pro fessional als je je een keer vergist, ben je ooit ontslagen nadat je een fout maakte? Ken je mensen die het is overkomen? En ik laat ze een lijstje maken van de meest recente momenten waarop ze stress voel den, wat ze daarbij dachten en wat ze daarvoor in de plaats hadden kunnen denken, op een positieve manier. Ik wissel ook van rol. Dan neem ik de denkwijze over van degene tegenover me en zeg 'als ik een fout maak, vind je me helemaal niet meer goed?’. Dan zie ik vaak dat mensen voor zichzelf veel kri tischer zijn dan voor anderen. Dat is heel apart. De structurele denkfout van de interne criticus is dat de lat voor hemzelf hoger ligt dan voor ande ren. Ik laat de cliënt inzien dat an deren echt niet constant bezig zijn met hem of haar. Zij zijn vooral met zichzelf bezig.” A Zellichtishether- kenbaar: je stelt hoge eisen aan je- zelf, zowel wat V V vrienden en familie betreft als in je werk of sport. Er gens onderweg ontstaat een beeld in jouw hoofd waaraan j e moet vol doen. En als je dat niveau niet haalt, duikt de saboteur op - en die is zelden l positief. Dat stem- metje in je hoofd geeft je ervan langs. Gelukkig kun j e die in nerlijke criticus verzachten. Drie experts leggen hun methode daarvoor uit: dat zijn RET, positie ve intelligentie en voice dialogue. RET Maak van jezelf eens een imperfectionist „Ik zie veel mensen die te maken hebben met een hoge mate van zelfkritiek”, Roderik Bender van coachbureau Bender Steenbrink. Hij is gespecialiseerd in rationele ef- fectiviteitstraining (RET) en schreef Hoe maak ik van een olifant weer een mug. „Vaak gaat dat samen met perfectionisme. Zelfben ik in middels een overtuigd imperfectio nist. Ik bedoel: er zijn zoveel mo menten waarop je ernaar kunt stre ven om iets na grote inspanning nog beter te maken dan het al is. In je werk, in je privéleven. Maar het is als een kunstwerk: op een gegeven moment is het af Blijf je jezelf in twijfel trekken, dan kun je over je eigen grenzen heengaan. En dat kan stress en on zekerheid veroorzaken, negatieve r~~\ Positieve y intelligentie L—Jehebttot wel tien saboteurs Anke Baak haalde de positieve in- telligentie-methode van Shirzad Chamine uit de Verenigde Staten naar Nederland. Zij is gecertifi ceerd coach en verbonden aan Schouten Nelissen, gespeciali seerd in persoonlijke en professio nele ontwikkeling. Baak: „Positieve intelligentie gaat uit van het concept dat ieder een saboteurs in zijn hoofd heeft. De vraag is: hoe ga je daarmee om? Hoe word je mentaal zo fit moge lijk in plaats van dat je je eigen welzijn onderuithaalt? In zijn boek beschrijft Chamine tien uni versele saboteurs. De meeste men sen hebben van een paar echt last. Zoals de pleaser-saboteur die maakt dat je iedereen graag te vriend houdt en die je slecht laat voelen als je een ander tegen spreekt. Of de meester-saboteur, The Judge, die ons vertelt hoe we iets wéér verkeerd hebben gedaan: 'zie je wel, je had dat anders moe ten doen’. Voor bijvoorbeeld verkopers, die vaak nee op het rekest krijgen, is methodes ANNEMARTVAN RHEE Maak je hoofd vnj met deze drie Seks maakt veel los, stelt Steven Pont. In sommige landen kom je in de gevangenis als je een homosek suele relatie hebt. Maar ook in Nederland zijn we snel overstuur. Reageren? steven.pont@dpgmedia.nl DINSDAG 28 MAART 2023 GO i S k -» Sfif

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 18