M fM Henny verdient de achtste Veerse Waarderingsonderscheiding 4 Toneelvereniging STEC treedt na driejaar weer op, maar nu in De Blazer 1 el lp );l in de school intimiteit die het zaal- dat was volgens Wielemaker geen DeSouburgse toneelvereniging STEC gaat na ruim driejaar afwezigheid weer optreden. Bij gebrek aan een locatie nadat wijkgebouw De Zwaan te koop werd gezet en door het uitbreken van de coronacrisis lukte dat eerder niet. lijke gemeente heeft, sprak een me debestuurslid uit in een dank woord. Ook Schouwenaar prees de inzet in de protestantse gemeente, maar de waarderingsonderschei ding dankt Henny van Os (78) ook aan haar inzet in de wereldlijke ge meente Veere. ten. Toen de coronamaatregelen wer den opgeheven, ging STEC weer re- drie mannen en twee vrouwen die werken op de afdeling huishouding van een middelgrote onderwijsin stelling. Ze komen na de zomerva kantie weer voor het eerst op hun werk. Normaal zijn ze altijd met z’n vijven, maar een van hen, Adrie, komt niet opdagen. Groot is de schrik als ze erachter komen dat Adrie dood op het toilet zit. Wat is er gebeurd en wat moeten ze nu doen? Waarom heeft niemand hem gemist? Op zaterdag 15 april treedt STEC op vanaf 20.00 uur. Op zondag vanaf 15.00 uur. Kaarten zijn voor 7,50 euro te koop bij de Sierspeld aan de Kanaalstraat 31 in Oost-Sou- burg. Ónmogelijk lange lijst Zo richtte Van Os in 1972 de peuter speelzaal in Koudekerke op, was zij jaren vrijwilliger en kaderinstruc teur bij het Rode Kruis, bestuurslid van de Oranjevereniging Zoute lande, lid van de dorpsraad, vrijwil liger in het dorpshuis en helper bij de Kustmarathon. De ‘onmogelijk lange lijst’ bevatte nog meer vrij- petities ook optredens gehouden kunnen worden bij De Blazer. Niet ideaal, vindt Wielemaker. Want daar is geen ruimte voor het opvoe ren van grote producties of het ge bruiken van een mooi decorstuk. Bovendien moeten de instrumen ten van het orkest steeds aan de kant. Wielemaker hoopt daarom dat in de toekomst toch nog een an dere locatie gerealiseerd kan wor den, bijvoorbeeld in een zaaltje met podium bij de in aanbouw zijnde Zoute Viever aan het Oranjeplein. Op zaterdag 15 en zondag 16 april wordt eindelijk, na drie jaar opont houd de komedie ‘De Schoonma kers9 in De Blazer ten tonele ge bracht. De voorstelling gaat over willigerstaken die Van Os uitoe fende, maar die ging Schouwenaar niet allemaal opnoemen. Henny van Os is de achtste Vee- renaar die de onderscheiding krijgt, waarmee de gemeente gemiddeld één keer per jaar een inwoner of or ganisatie op het schild hijst voor verrichte diensten. Van Os toonde zich content en wenste haar opvol ger Barbara de Kort succes als voor zitter van de protestantste ge meente Zoutelande. Ze waar schuwde De Kort wel dat ze als voorzitter van de diaconie van de kerk het waarschijnlijk niet hele maal kan laten om (on)gevraagd advies te laten horen. optie. „Als Souburgse vereniging Er zijn veel corstukken en andere attributen willen wij natuurlijk het liefst in verloren gegaan, vertelt Wielema- het dorp blijven. Het is voor som- ker. „Natuurlijk hebben we alle maal dingen mee naar huis geno men, maar er is ook heel veel naar kunnen optreden, met podium, was niet voorhanden in Souburg. De gemeente opperde om uitvoe ringen te houden bij Scheldemond, koopbord op de gevel van De Zwaan de school in West-Souburg. Maar en was het tijd om het wijkgebouw leeg te halen. Daarbij zijn veel de- decorstukken naar de mige mensen, die slecht ter been stort gegaan zijn bijvoorbeeld, net iets te ver weg.” Bovendien mist de grote zaal Schouwenaar reikte de onderschei ding uit tijdens de dienst van de protestantse gemeente Zoutelande in de Catharinakerk. Daar nam van Os afscheid als voorzitter van de kerkenraad, een functie die zij als ouderling van een vertrekkende dominee overnam. Als voorzitter van de raad leidde zij de gemeente door een woelige periode en het is vooral aan haar te danken dat Zou telande nog een zelfstandige kerke- Voorzitter Kees Wielemaker denkt nog met weemoed terug aan wijk- gebouwDe Zwaan aan de Kromwe- gesingel, waar de vereniging bijna zeventig jaar lang optrad. Daar kwam een einde aan toen Vlissin- gen het accommodatiebeleid kri tisch onder de loep nam en ver schillende gebouwen in de ge meente besloot af te stoten omdat ze onvoldoende werden gebruikt. Verschillende gebruikers zochten daarop hun heil ergens anders en met hulp van de gemeente keek STEC uit naar een andere plek om op te treden. Maar die zoektocht vlotte niet en in combinatie met de coronacrisis zorgde dat ervoor dat de toneelvereniging ruim drie jaar niet kon optreden. In november 2019, bij de viering van het 70-jarig jubileum, trad de vereniging zonder dat ze het wis ten, voor het laatst op in het wijkge bouw. Daarna werd in De Blazer de stort gegaan.” Bij de Blazer had- van Vlijt Volharding nog wel ge- denzegeenplekvooraldieattribu- tje in De Zwaan wel had, vindt repeteerd voor de opvoering van ten. Wielemaker. een nieuw stuk in het voorjaar, Toen de coronamaatregelen wer- maar toen kwam corona om de den opgeheven, ging STEC weer re- Zoute Viever hoek kijken. Optreden en repeteren peteren bij De Blazer. En daar bleef Maar niet meer optreden vond de kon vanaf dat moment niet meer en het bij, want een locatie om ook te vereniging ook geen optie. Daarom ondertussen was ook geen nieuwe kunnen optreden, met podium, heeft ze in samenspraak met Vlijt locatie in beeld voor als dat wel was niet voorhanden in Souburg. Volharding geregeld dat er naast re- weer zou kunnen. In mei 2021 kwam er een groot te- De Zwaan wordt node gemist - Kees Wielemaker DOMBURG Henny van Os uit Zoutelande kreeg gisteren de achtste Veerse Waarderingsonderschei ding. Die werd haar opgespeld door de burgemeester van Veere, Frederiek Schouwenaar. Wendy de Jong Oost-Souburg - René Hoonhorst Henny van Os glundert met de Veerse waarde ringsonder scheiding op de revers van haar 4J asJe B u rge- 1 meester Fre deriek Schouwe naar speldde de onder scheiding op. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Roeland Saman, Toos van der Schoor, Jeanette Verhoole, Karin de Badts, Marjo Jacobsen en Wendy Heijboer repeteren voor hun laatste optreden in De Zwaan in november 2019. archieffotorubenoreel MAAN DAG 27 MAART 2023 WA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 24