r ff ft Koninklijk bezoek voor Bronbeek m+l 9 4 1.1 1. X-L-..I \ri^f HET POLITIEONDERZOEK NAAR OUD-MIVD’ER HANS VAN DE VEN HSWWJJ"" «SMUCVPWW 1/ ft dood vaststelde. Van de Ven was volgens hem nog geen twaalf uur eerder overleden aan een interne bloeding bij de buik. Uit een secondopiniononder- zoek bleek dat die doodsoorzaak niet klopte: Van de Ven was niet overleden aan een interne bloe ding. Onderzoek door deze krant, met behulp van oud-recherche- chef Klaas Langendoen, bracht meer opmerkelijke zaken aan het licht. Ook Van der Vens sterfda tum moest verkeerd zijn vastge steld. Uit een reconstructie van getuigen en telefoon- en compu tergegevens bleek dat Van de Ven al zes dagen eerder moest zijn overleden. Eén van de bewijzen daarvoor was de elektronische agenda van Annique Botermans. Waar de sterfdatum van Van de Ven was bepaald op 4 februari, stond in haar agenda al op 29 januari geno teerd: ‘De zwarte dag van Hans’. Dat zou de titel worden van een veel beluisterde podcast, waarin verslaggever Koen Voskuil de luis teraar meenam in het onderzoek. X HSBBJCT-W scanner en een nieuwe manier om warmte uit aardlagen op te pom pen. Terwijl Van de Ven zes dagen dood in bad lag, heeft Botermans vanuit hetzelfde huis geprobeerd bedrijven van Van der Ven op haar naam over te schrijven. Ondanks die zakelijke belangen gaat het Openbaar Ministerie er niet vanuit dat iemand een motief had om Van der Ven te vermoor den: ‘Er is aandacht besteed aan telefoongegevens en telefoonge sprekken van diverse personen in de omgeving van Hans van de Ven. Meerdere getuigen zijn gehoord. De getuigen en/of verdachten in dit onderzoek lijken geen belang te hebben bij het overlijden van Hans van de Ven.’ Voskuil, die maandenlang on derzoek deed naar de zaak, zegt niet aan de uitkomsten van het onderzoek van het Openbaar Mi nisterie te twijfelen. „Er waren Samenwerking Samen met Langendoen kreeg Voskuil toegang tot het huis van Van de Ven. Daar stuitten zij op papieren die een nauwe zakelijke samenwerking tussen Van de Ven en Botermans blootlegden. Het bleek dat Van de Ven bezig was uitvindingen te patenteren. Het ging om een coronatemperatuur- meerdere verdachte omstandighe den om de mogelijkheid van een onnatuurlijke dood open te hou den. Het dagenlang verzwijgen van zijn overlijden, het overschrij ven van bedrijven. Ook was er nog een onverklaarbare inbraak, vlak na de politie-inval. Maar we heb ben moord altijd als één van de scenario’s beschouwd. Van de Ven had een slechte gezondheid, dus ook een natuurlijke dood lag voor de hand.” leid daarvoor inmiddels aangepast: foto’s gemaakt bij een lijkvinding worden digitaal opgeslagen, ook in het geval van natuurlijk overlij den.” Voskuil blijft het vreemd vinden dat de foto’s zoek zijn. Hij heeft begrepen dat de politie ze heeft gedeeld met de Militaire Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst, waar voor Hans van de Ven jarenlang heeft gewerkt. „Wie me dat heeft verteld, kan ik niet zeggen, maar de MIVD heeft die foto’s bekeken. Ik vind het opmerkelijk dat in een zaak waarin de omstandigheden zo verdacht zijn, en waarin een in lichtingendienst meekijkt, moge lijk bewijsmateriaal is gewist.” Langendoen vindt dat de politie niet tot de bodem is gegaan in het onderzoek. „Ik heb er wel moeite mee dat de politie niet de moeite heeft genomen om de hoofdrol speelster in deze zaak, Annique Botermans, te horen over haar rol. Als het overlijden van Hans van de Ven haar niet te verwijten is, had zij toch op zijn minst aan de tand gevoeld kunnen worden of zij Hans van de Ven geen hulp had kunnen bieden?” Het OM wil geen uitspraken doen over eventuele contacten met de militaire inlichtingen dienst. Mist Wel blijft er mist hangen rond het politieonderzoek dat relatief snel werd afgebroken. Zo blijken er po litiefoto’s te zijn gemaakt van het lichaam van Hans van de Ven, die later zoek bleken. Het OM stelt dat de foto’s zijn gewist nadat de schouwarts een verklaring van natuurlijke dood had afgegeven. „Overigens heeft de politie het be- i. lifW an de Ven, die voor- dien werkte voor de Militaire Inlichtin- gen- en Veiligheids- dienst (MIVD), werd twee jaar geleden onder verdachte omstandigheden dood aangetrof fen in bad, maar justitie wees spe culaties al snel naar het rijk der fa belen. Na een tip van deze krant werd het politieonderzoek alsnog heropend. Om uit te zoeken hoe Van der Ven (69) om het leven is gekomen, liet het OM een jaar ge leden zijn lichaam opgraven. Het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) heeft het lichaam vervolgens onderzocht - ook op de aanwezig heid van gifstoffen. Die zijn niet aangetroffen. Het meest waar schijnlijke scenario is dat Van de Ven aan een hartaanval is overleden, aldus het OM. De Amstelvener werd op 5 fe bruari 2021 dood in bad gevonden. Vanwege ‘mysterieuze omstandig heden’ rond zijn dood plaatsten nabestaanden daar grote vraagte kens bij. Van de Ven bleek in huis te leven met de voortvluchtige Annique Botermans. Toen de poli tie op 5 februari 2021 aanbelde, probeerde zij tevergeefs te vluch ten. Botermans moest nog twee gevangenisstraffen uitzitten van wege oplichtingszaken. Hoewel de politie in eerste in stantie een onderzoek in de Am- stelveense woning op touw zette, werd dat al snel afgeblazen toen een schouwarts een natuurlijke - ZATERDAG 25 MAART 2023 ARNHEM FOTO'S ROBIN UTRECHT EN ANP Prinses Beatrix is de eregast tijdens een presentatie in Bronbeek over het 160 jaar bestaan van het museum over het koloniaal-militair verleden van het koninkrijk. In het woongedeelte van Bronbeek gaat Beatrix in gesprek met een bewoner over zijn ervaringen in voormalig Nederlands-lndië en over het verblijf in het verzorgingstehuis voor oud-militairen. -l--n-W I De zwarte dag van Hans Beluister deze podcast op de website van deze krant /podcast en via je favoriete podcastapp J f I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9