o E ‘Door alle stereotiepe rollen voelde ik me eerder een edelfigurant dan dat ik werd uitgedaagd’ Walid Benmbarek MEZZA 17 VI krijgen en mijn niveau te bepalen. Daarna mocht ik naar 2 havo. Ik was ondeugend, praatte veel en haalde grappen uit, maar ik had nooit een grote bek en toonde altijd respect, zeker naar ouderen. Dat mis ik vaak in de generatie die nu opgroeit. Ik hoor kinderen praten met woorden als fuck dit enfuck dat en tegen hun ouders zeggen: ‘Houd je mond.’ Dat was voor mij vroeger ondenkbaar en voor mijn dochters nu evengoed. Ik wil dat mijn dochters zich nooit door iemand laten zeggen dat ze minderwaardig zijn, maar ze moeten wel altijd respectvol blijven, ongeacht wat iemands leeftijd, kleur of geaardheid is. Laatst was Nayla op school benoemd tot klassenmediator. Hoorde ik haar tegen haar zusje dat ruzie had zeggen: ‘Antwoord maar gewoon: “Goed dat je dit zegt,” en loop weg, niks lelijks terugzeggen.’ Apetrots was ik.’ ‘Maar dat kun je ouders misschien niet altijd kwalijk nemen. Mensen hebben het steeds drukker en laten de opvoeding deels over aan anderen, zoals school.’ ‘Niet. Mouna en ik plannen strak, stemmen ons werk op elkaar af. En als we allebei moeten werken, zijn onze kinderen met of bij familie. Die kennen onze regels, normen en waarden.’ ‘Welnee, ik studeerde vliegtuig- bouwkunde omdat ik niets anders kon bedenken, dan had ik ten minste een hbo-papiertje. Mijn vader was in dienst bij een afbouwbedrijf en ik sloot me bij hem aan. Stucen, behangen, dat soort dingen. ‘Je hoeft me niets te betalen, ik wil gewoon het vak leren,’ zei ik tegen onze baas. Die baas is nu mijn compagnon en een vriend die ik beschouw als familie.’ ‘Nee, eerst heb ik nog een tijd voor mezelf gewerkt. In de bouw en als acteur. Het was 2002,2003 en Marokkaanse acteurs waren in die tijd nauwelijks te vinden in Nederland. Op straat flyerden ze voor filmaudities. Het project waarvoor ze flyerden kwam er nooit, maar naar aanleiding van die auditie werd ik even later wel gevraagd om te auditeren voor de telefilm Loverboy, waarin ik een grote bijrol kreeg.’ Waarom dacht je datje dat wel zou kunnen? ‘Het leek me leuk, ik had het nog nooit gedaan. Vanaf toen werd ik steeds vaker gevraagd. In 2006 speelde ik in Goede Tijden Slechte Tijden. Werkte ik eerst wanden en plafonds af voor een bouwbedrijf om de hoek bij de studio, friste me op in het toilet, en dook de set op.’ zorgen, maar voor extra’s moet je zelf werken.’ Dus had ik op mijn dertiende mijn eerste krantenwijk, daarna een baantje in de buurt super en daarna in een pannen koekenhuis. Ik leerde: als ik iets wil, moet ik ervoor zweten, en nooit mijn hand ophouden.’ Er was een tijd dat hij acteren niet meer leuk vond. ‘Door de stereo tiepe rollen voelde ik me eerder een edelfigurant dan dat ik werd uitgedaagd. Dus toen ik in 2009 de kans kreeg me in te kopen bij het bedrijf waar mijn vader werkte, kwam die als geroepen.’ In 2013 werd de acteur opnieuw uitgenodigd voor audities, nu voor een hoofdrol in de film Infil trant, met - inmiddels - goede vriend en acteur Nasrdin Dchar. Voor Walid Benmbarek dé manier om te ontdekken of hij echt passie en talent had voor het vak. Het antwoord bleek een volmondig ja. ‘Pas toen in 2017 de film Broeders voorbijkwam, waarvoor ik een Gouden Kalf-nominatie als Beste Acteur ontving, kwam mijn acteerwerk echt van de grond. Ik speelde met acteur Achmed Akkabi, die bezig was om de serie MocroMajfia voor te bereiden, en de rol van Adil voor mij had bedacht. De rest is geschiedenis.’ Nog steeds is hij kieskeurig in de rollen die hij accepteert, alert om niet te worden weggezet in een ‘bepaalde hoek’, als gespierde, kale Marokkaan. ‘Ik heb de tijd mee, ook de acteerwereld wordt in Nederland gelukkig steeds WALID BENMBAREK KREEG die werkpaard- mentaliteit mee van zijn ouders, zegt hij. ‘Nadat we uit Tunesië waren teruggekeerd in Nederland werd mijn moeder huisvrouw. Mijn vader zei: ‘We kunnen goed voor jullie I Het is dus geen kwestie van tijdgeest, maar van opvoeding? En jullie? Zat de drang om te acteren er altijd al in? O, je nam de toko maar meteen over? IN 2022 MET MOUNA GEBOREN in Amsterdam op 25 januari 1980 BRACHT zes jaar van zijn jeugd door in Tunesië STUDEERDE vliegtuigbouwkunde IS TE ZIEN in de Videoland-serie Hockeyvaders SPEELDE EERDER in o.a. de series Mocro Maffia, De Luizenmoeder en in de films Marok kaanse bruiloft, Broeders, Infiltrant WERD genomineerd vooreen Gouden Kalf als Beste Acteur voor zijn rol in de speelfilm Broeders HEEFT een meer dan zestig man groot afbouwbedrijf waarin hij fulltime werkt WOONT in Amsterdam GETROUWD met Mouna Laroussi, samen hebben ze tweeling Dounya en Nayla (9)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 97