'Ik toonde altijd respect, zeker naar ouderen - dat mis ik in de generatie die nu opgroeit 14 VI Met zijn Marokkaanse achtergrond werd Walid Benmbarek lange tijd bijna alleen maar gevraagd voor stereotiepe rollen als bewaker of crimineel. Walid Benmbarek: ‘Kasim is 45 en is door zijn huwelijk met een Nederlandse vrouw in het Gooi beland. Daar heeft hij zijn draai helemaal gevonden en is compleet ‘verkaasd’. Tot zijn vader plotseling overlijdt en hij op pijnlijke wijze wordt geconfronteerd met schuldgevoel over het feit dat hij zijn afkomst zo lang heeft genegeerd. Hij leidt een Nederlands, ‘wit’ leven met bier en hockey- feesten, maar zijn Marokkaanse familie en geloof blijken dieper in hem geworteld dan hij dacht. Dat brengt hem in een spagaat. Want bij wie hoort hij nu echt? Dat maakte de rol voor mij anders dan wat ik tot nu toe had gespeeld. En herkenbaar voor de derde, vierde generatie Marokkanen in Nederland, of Marokkaanse Nederlanders met één Nederlandse ouder.’ Is die culturele spagaat ook herkenbaar? ‘Jawel, al voel ik me in beide landen thuis. Ik groeide op in Amsterdam. Mijn ouders waren heel modern, maar spraken Marokkaans tegen me en hielden de Marokkaanse tradities, normen en waarden fier in stand. Als ik nu met mijn kinderen praat, heb ik de neiging op de Nederlandse taal over te stappen. Dat is niet erg, want dat is het klimaat waarin ze leven, maar ik vind het belangrijk dat ze ook Marokkaans blijven spreken om met onze familie in Marokko te kunnen communiceren. Die roots zijn een verrijking. De normen en waarden van de Arabische en islamitische cultuur, zoals bidden, vasten en het helpen van minderbedeelden, spreken me enorm aan. Ik vind het belangrijk dat mijn kinderen die meekrijgen. Ik vind het mooi dat culturen steeds vaker met elkaar zijn verweven. Er zijn genoeg Marokkaanse moslims die een kerstboom opzetten en naar Hazes luisteren, maar evengoed vasthouden aan hun eigen tradities - en waarbij beide culturen dat accepteren. Mijn vrouw (theatermaker Mouna Laroussi, red.) heeft een Nederlandse moeder en noemt zich in plaats van halfbloed, dubbelbloed. Zo voel ik het ook.’ ‘Mijn ouders vonden het belangrijk dat mijn drie zussen, twee broers en ik - ik ben de vierde in het gezin - ook wat meekregen van de Arabische taal en cultuur. Op mijn vijfde stuurden ze ons vooruit naar mijn oma en tante in Tunis, en kwamen er na twee jaar hard werken in Nederland achteraan, met de bedoeling een toekomst op te bouwen in Tunesië. Mijn moeder begon een kledingzaak, mijn vader een garage. Mijn oma en tante woonden in een traditio nele, oude wijk waar letterlijk alle deuren openstonden en iedereen bij elkaar naar binnen liep. De mensen hadden het niet breed, maar er was altijd wel iemand van 5 ij had nog nooit een hockeystick in zijn handen gehad. Wat heet: hij had zelfs geen idee dat de sport zo groot was in Nederland. Acteur Walid Benmbarek, bij het grote publiek onder andere bekend door zijn hoofdrollen in de tv- serie Mocro Maffia en films als Marokkaanse bruiloft en Infiltrant, zit lachend achterover in een piepklein koffietentje in Amster- dam-West. Hij komt er elke vrijdag, meestal op doorreis tussen klanten van zijn afbouwbedrijf Dibostuc, waarvoor hij zestig uur per week in touw is. ‘Mijn tweelingdochters Dounya en Nayla van bijna tien voetballen, net als hun klasgenoten. Toen ik tijdens de opnamen van Hockeyvaders ontdekte hoe fan tastisch hockey is, probeerde ik ze in te schrijven voor een proefles. Bleken de wachttijden eindeloos. Wist ik veel: tot mijn verbazing is de hockeywereld een bijna volledig witte, gesloten community, heel anders dan voetbal. Nou ja. Dounya turnt al op hoog niveau, Nayla kickbokst en zit op musicalles. Misschien zorgt mijn rol in Hockey vaders in de toekomst voor wat meer diversiteit in die sport.’ Afgelopen week ging de serie, naar een idee van presentator en MEZZA-columnist Beau van Erven Dorens - die ook een kleine rol speelt - in première op Videoland. Benmbarek vertolkt de rol van plastisch chirurg Kasim. Samen met zijn beste vrienden Wouter (Remko Vrijdag) en Jan Peter (Tijn Docter), hockeyveteranen met een midlifecrisis, wil hij nog één keer vlammen tijdens het honderdjarig bestaan van hun club. Dat draait - niet verrassend - uit op een drama. Een deel van je jeugd bracht je door in Tunesië, het geboorteland van je moeder. Q 5 LU I O ZE 5 z z Q 5 et LU 5 5 i— Q 5 LU O 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 94