'Wie zijn hersenen prikkelt, wordt pas later in het leven dement9 23 Wie gezond oud wil worden, kan het beste gezond leven, veel bewegen en zijn brein flink prikkelen. Nieuwsgierig blijven en nieuwe dingen leren houden je hersenen fit, zegt auteur en hoogleraar vitaliteit David van Bodegom. ‘Met een goede doorbloeding blijft je brein beter functioneren’ Wat heeft een gezonde leefstijl en bewegen met je brein te maken? „Bewegen heeft effect op het hele lijf Op je botten, hart en longen. En alles wat goed is voor het hart, is ook goed voor het brein. Zo hebben mensen met dementie vaak niet alleen de ziekte van Alzheimer. Het wordt niet altijd apart genoemd bij de diagnose, maar veelal hebben deze patiënten ook vaatschade in de hersenen. Dat de twee met elkaar te maken hebben, lijkt dus duidelijk. Dat betekent dat wanneer je jouw hart- vaatstelsel gezond houdt, je ervoor zorgt dat je hart beter pompt en je va ten dus in betere conditie blijven. Met een goede doorbloeding, blijft je brein beter functioneren.” VIJF TIPS OM JE BREIN GEZOND TE HOUDEN blijkt uit onderzoek van het Neder lands Interdisciplinair Demografisch Instituut dat mensen die hoog opge leid zijn, vaak pas veel later in het le ven dement worden. Zij hebben na melijk een ‘cognitieve reserve’ door dat ze hun brein gedurende hun leven vaker uitgedaagd hebben. Daarom is elke dag hetzelfde werk doen eigenlijk niet goed voor onze hersenen. Maar H soms kan het niet anders. Als jouw werk vaak hetzelfde is, zul je in je vrije tijd moeten zoeken naar manieren om je brein te prikkelen. Mensen denken vaak: dan moet ik zeker Zweedse puzzels gaan maken. Maar helaas word je daardoor enkel beter in Zweedse puzzels, je moetje brein echt op meerdere manieren uitda gen.” WW® „Ons lijf slijt als we ouder worden. Ons hart gaat minder goed pompen, ons brein wordt trager en bewegen gaat moeilijker. Dat betekent overigens niet dat je zelf niets aan die achteruitgang kunt doen. Een brein wat gebruikt wordt, gaat langer mee. Zo Scharrelmensen? „Ja, we moeten meer scharrelen, de hele dag door wat meer bewegen. Dat is vaak moeilijk. Daarom zeg ik: laat de omgeving het werk doen. Je hoeft echt niet altijd de discipline te hebben om drie keer in de week te sporten. Bewegen kan veel v J simpeler zijn door de din gen die je toch al doet op een dag iets slimmer, iets ac tiever aan te vliegen. Koop bij voorbeeld een goede rugzak, waardoor je lopend naar de su permarkt kan. Dat is niet alleen goed voor je beweging, maar ook voor je botten. Zo wordt boodschappen doen een stevige workout.” «Mensen willen altijd weten wat ze moeten V V doen om gezond hon derd te worden. Mijn antwoord is hele maal niet zo spannend. Je kunt het beste op tijd naar bed gaan, niet roken, gezond eten en regelmatig bewegen. Het probleem is echter dat het heel moeilijk is om zo’n levensstijl vol te houden. We zitten hele dagen op kantoor, shoppen online en de busjes van de su permarkt rijden af en aan. Daarnaast trekt enorm veel calorierijk voed sel onze aandacht. We zijn in een soort luilekkerland te rechtgekomen. We zijn plofmensen geworden, maar moeten weer scharrelmensen worden.” Scharrelen voor een gezond brein RIANNE VAN DER MOLEN 1 y MOVE N 1= LLJ Ü2 Lc Wat gebeurt er bij de veroudering met ons brein? Blijf nieuwsgierig I „Als je nieuwe din gen onderneemt, maak je nieuwe verbindingen aan in je hersenen en dat houdt je brein fit. Zeker naarmate je ou der wordt, is het be langrijk om verbonden te blijven met de we reld. Dus sluit je aan bij clubjes of gezelschap pen en ga nieuwe con tacten aan, volg een cursus of word lid van een wandel- of sport vereniging.” Meetje bloeddruk „Eén op de zes gevallen van dementie in ons land kan voorkomen worden als we allemaal onze bloeddruk onder controle hebben. Af en toe je bloeddruk meten is daarom zinnig, hoe oud je ook bent. Zo weet je of je op de goede weg zit.” A e|ke vraag wordt u het meest gesteld? Kies een gezonde basis „Het is niet zo dat je van mij geen kroketten mag eten. Het gaat om een gezonde routine die je de rest van je le ven kan volhouden. Drie keer in de week naar de sportschool en suiker en vetvrij leven lukt maar weinig mensen. Door jezelf ook af en toe iets minder ge zonds toe te staan, houd je de gezonde levensstijl makkelijker vol.” Investeer in sociale contacten „Tijdens sociale activi teiten is ons brein heel actief. Door onder de mensen te komen en bijvoorbeeld te luisteren naar een ander, trainen we dat deel van onze hersenen. Mensen ont moeten werkt vaak nog beter dan een geheu- gentrainer.” Neem muziekles T „Ook op oudere leeftijd kun je een mu ziekinstrument leren spelen. Muziek maken vraagt veel van het brein. Je moet noten le zen en tegelijk je armen bewegen. Daardoor worden je hersenen heel actief.” GO ZATERDAG 25 MAART 2023 TRIK©

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 71