Makkelijk vlinders in de tuin met deze kleurrijke struiken J 1, 205,- 19 likker' EIGEN TUIN EERST ROMKEVAN DEKAA few A V Tuinbeeld ‘Pauw’ r- Kies niet de eerste de beste vlinder- struikin het tuincentrum ‘Vetplantjes water geven, is alleen nodig bij langdurige droge periodes en direct na de aanleg’ Het andere systeem is wat Vlijm het hamburgersysteem noemt: in verschil lende lagen rol je de plantjes op het dak. Omdat dit goedkoper is, is dit een popu laire keuze voor bedrijven die grote da ken vergroenen. Ook als je dak een lagere maximale belasting heeft, kun je beter voor de rollen kiezen. Die wegen per vierkante meter ongeveer 55 kilo. De cas settes beginnen bij 80 kilo. Zowel de cassettes als de volledige rol len kun je zelf aanleggen, maar vooral voor de rollen heb je een aardige conditie nodig, waarschuwt Van Heek. „Per vier kante meter moetje twee zakken van 20 kilo naar je dak tillen. Sedumrollen zijn ook grote dingen. Ze wegen droog zo’n 19 kilo en nat 40 kilo. Wat we vandaag van het land halen, ligt morgen bij de klant. Omdat we in Nederland wonen, is de kans wel groot dat de grond nat is van de regen. Maar een gemiddeld mens kan het wel, hoor.” struikjes met smal, wilgachtig blad en Kosten In de cassettes zit het hamburger systeem verwerkt, in de vorm van kant-en-klare tegels. Veel particulieren kiezen dan ook voor deze methode. „Per vierkante meter kosten de cassettes on geveer tien euro meer. Dat maakt op een dak van zes vierkante meter niet veel uit.” Een gemiddeld groen dak met het cassettesysteem kost aan materia- len zo’n 50 euro per vierkante meter, maar veel gemeen ten geven subsidie, som mige zelfs ruim 30 euro per vierkante meter. 1 erwijlde aandacht voor de tuin in de me dia nog nooit zo groot is geweest, wordt de tuin zelf steeds minder bewer kelijk. De tuinier van de toekomst tuiniert virtueel: op zijn computer scherm of met een tuinboek vanuit de luie stoel. De leunstoeltuinier kijkt tevreden uit over zijn tuin waarin grasmaaien en watergeven zijn geautomatiseerd. Waarin onge dierte geen kans krijgt, omdat het op een verantwoorde wijze biologisch bestreden wordt. Af en toe bekruipt hem toch een vaag schuldgevoel, want had tuinieren niet ooit iets te maken met de natuur? Met vogels kwetterend in de struiken, met zoemende bijen, en vlinders die van 1 bloem tot bloem flad- derden? En dus stapt hij zuchtend in zijn auto en rijdt naar het tuincen trum, want daar is de reme die tegen zijn schuldgevoel te koop: de vlinderstruik. ‘Aflaatstruik’ zou ook een goede naam zijn. April is een goede maand om een exemplaar te planten, want dan is het gevaar van strenge nachtvorst wel geweken. Kies nou niet lukraak de eerste de beste die het tuincentrum in de aan bieding heeft want het is zuur om la ter tot de ontdekking te komen dat die van de buren toch eigenlijk mooier is. En de populaire varië teit ‘Lochinch’ mag dan uit Schotland afkomstig zijn, hij laat het toch vaak na een paar nachten strenge vorst al af weten. Wel goed tegen vorst bestand zijn‘Nanho Blue’ 1 en ‘Nanho Purple’, twee vlinderstruiken af komstig uit Boskoop. spitse pluimen in lila en - in het ge val van ‘Nanho Purple’- paarsroze. Deze laatste is de zwakste groeier van de twee. In kleine tuinen kan dat een voordeel zijn, maar ook ‘Nanho Blue’ wordt niet veel hoger dan an derhalve meter. Andere sterke soor ten zijn de aloude ‘He de France’, met grote, violette bloempluimen en ‘Black Knight’die in de jaren 50 van de vorige eeuw door de Firma Ruys in Dedems- vaart is geselecteerd. 1 Verzorging Een sedumdak heeft minder ver zorging nodig dan de ge middelde, groene achter tuin. In het voorjaar kun je je daktuintje het beste bemes ten, zodat mos minder kans krijgt. Daarnaast raadt Vlijm aan om een of twee keer per jaar even over de dakrand te gluren. „Blad waait er meestal vanzelf af, tenzij je omringd bent door bomen die de wind vangen. Haal ze er dan af, want bladeren verstikken de bodem.” De vetplantjes water geven is alleen nodig bij langdurige droge periodes en direct na de aanleg. De plantjes kunnen goed tegen droogte, maar ook nattere pe riodes doorstaan ze gemakkelijk. Wil je meer dan sedum op je dak? Dan ontkom je er niet aan om vaker het dak te sproeien, zeker bij droogte. Kruiden en andere planten hebben meer water no dig dan vetplanten. Van Fleck: „Je moet zien wat ze nodig hebben. Praten met de plantjes, noem ik dat. Als een plant slap hangt, heeft hij water nodig.” Echte nadelen kleven er niet aan de nieuwe, kleine natuurgebiedjes. Al wil Vlijm wel waarschuwen voor de bio diversiteit die je creëert.„Bijen en vogels komen op de plantjes af. We hebben wel eens klachten gehad van mensen dat ze kraaien op hun dak kregen. Daar kun je niks aan doen, je creëert een nieuw stukje natuur.” Er komen steeds nieuwe vlinderstruiken. Een goede, relatief nieuwe variëteit is ‘Pink Delight’ met roze- rode pluimen. Ook - ‘Summer Beauty’ met een bloem- kleur die naar rood neigt is een goede 5 introductie. Van bontbladige heesters moetje hou den en voor wie dat doet is er‘Harlequin’ met paarsrode bloem pluimen en blad dat is af gebiesd met crèmegeel. Zeker niet onaardig, dat bonte blad, maar als de struik ook nog bloeit mis schien net iets te veel van het goede. Witbloeiende vlinderstruiken zijn prachtig als ze net beginnen te bloeien. Maar de vreugde duurt kort, want als de laatste pluimen nog in bloei moeten komen, zijn de eerste al uitgebloeid en verkleurd naar bruin. Je hebt tuiniers die daarvoor hun ogen kunnen sluiten die planten bijvoorbeeld ook witte seringen - maar wit met bruin is geen gelukkige combinatie. - - Dit zijn relatief kleine Harlequin Nanho Blue Formaat 51 x 28 x 100 cm Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Bijna elk dak is geschikt voor sedum. Kies je voor kruiden en andere plantjes dan zul je vaker moeten sproeien, foto koen verhelpen a I Nanho Purple PC ZATERDAG 25 MAART 2023 ■'f's'c' T-.: -< fc-gE - prey «V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 67