Na 1944 is er nooit meer iets vernomen van Miep Oranje uit I i i’1 4 12 Het verraad door Miep Oranje is een van de mysteries uit de Tweede Wereldoorlog. AD-journalist en historicus Richard Hoving schreef een boek over zijn onderzoek naar de ‘koerierster des doods’. De voormalige verzetshulp heeft na haar arrestatie door de Duitsers tientallen verzetsstrijders verraden. Een voorpublicatie. W'\ ongens, vlug weg, de moffen komen!’Het is 28 december 1943 als zeven jonge mannen die zich al maanden voor de Duitse bezetter schuilhouden in een half ingegraven hut in de bossen bij Lage Vuursche, de schrik om het hart slaat. Het St. Elisabethklooster dat grenst aan het bos waar ze zijn on dergedoken en waarvandaan de zus ters hen voorzien van eten en drin ken, is gebeld door ‘een goede vader lander’ met de mededeling dat de Duitsers onderweg zijn. De onder duikers grissen wat kledingstukken bij elkaar en stoppen deze samen met de belangrijkste papieren, waaronder levensmiddelen- en tabaksbonnen, in koffers en maken dat ze wegkomen. Als de Duitsers zich niet laten zien, keren de mannen opgelucht terug naar de schuilhut, die ze Het Duikje hebben gedoopt. Voorzichtigheids halve besluiten ze de volgende dag een dubbele wacht uit te zetten. Het is kort na 07.00 uur in de och tend van 29 december als de eerste twee op wacht staande onderduikers kleumend van de kou een paar kop lampen uit de duisternis zien opdoe men. De auto’s stoppen bij de ingang van het klooster. Mogelijk dat het de familie is van een overleden klooster zuster die later in de ochtend wordt begraven, denken ze. Als ze plotseling het gedreun horen van een zware mo tor aan de andere kant van de kloos tertuin, waar nooit een auto komt, slaat de twijfel toe. Als een bijtend en fel commando door de lucht snijdt, weten ze genoeg. Nog voordat de twee de andere onderduikers kunnen waarschuwen, klinkt er een schot, schrijft een van de mannen later in zijn dagboek. Als ze de hut bin nenstuiven klinkt een tweede schot, dat veel dichter bij is dan het eerste. ‘Onze ‘entree joyeuse’ plus het tweede schot hadden méér uitwerking dan een kanonskogel, binnen de hut afge schoten, ooit zou kunnen hebben.’ Een ieder pakt zijn gereedstaande koffer en maakt dat hij wegkomt. Ter- klooster het bos in loopt. De rector wordt uit de kapel gehaald. De Duit sers slaan hem een bloedneus en gooien hem over het hekwerk dat de kloostertuin van het bos scheidt en dwingen hem de kabel te volgen. Als Het Duikje wordt ontdekt, beginnen de Duitsers een grote zoektocht in de wijde omgeving. De zoekactie blijft zonder resultaat. De zeven mannen zijn ontkomen. De hut wordt door de Duitsers leeggehaald en vernietigd. schuilhut. Haar naamgenote en vriendin Miep Quelle die al actief was in het verzet, had haar gepolst of ze niet wat koerierswerk kon doen. Miep had er niet lang over nagedacht. Doordat de colleges aan de universi- teit in Utrecht, waar ze in 1942 was begonnen aan de studie sociale geo grafie, stil waren komen te liggen had ze thuis bij haarvader en stiefmoeder weinig om handen. Ze had aan haar vriendin gevraagd of het gevaarlijk werk was, maar een weloverwogen besluit was het niet geweest om voor het verzet aan de slag te gaan. Van de risico’s was Miep zich niet bewust. Tijdens haar bezoeken aan Het Duikje had ze zich afwisselend ver wonderd en geamuseerd over het le ven dat de onderduikers in de bossen leidden. Overdag waren de mannen, die gezien hun leeftijd waren opge roepen in Duitsland te werken, in of rondom de hut te vinden. Ze speel den een partijtje schaak, lagen in bed, luisterden naar de radio of lazen een Illegale krantjes Onwetend van het drama dat zich af speelt in de bossen bij Lage Vuursche stapt 8 kilometer verderop in Soest de 20-jarige Miep Oranje op haar fiets. In haar handtas heeft ze een aantal ille gale krantjes en papieren voor de be woners van Liet Duikje. Sinds ze in het voorjaar van 1943 als koerierster voor een lokale verzetsgroep is gaan werken, fietst ze geregeld naar de wijl de zeven mannen ervandoor gaan, stor men leden van de Feld- gendarmerie, de Duitse militaire politie die deel uitmaakt van de Wehr macht, het klooster en het bijbehorende sanato rium voor tbc-patiënten binnen. Ze zijn door een dienstmeisje van het klooster die wegens dief stal is ontslagen, getipt dat de zusters onderduikers van eten voorzien. Ze doelt hiermee niet op de bewoners van Liet Duikje, maar op andere jongeman nen die zich elders in de omgeving schuilhouden. Op de drempel van de ziekenzalen van het klooster verschijnen soldaten die tegen de zieke zusters schreeu wen dat ze zich moeten aankleden. De geschrokken zusters worden op een enkeling na, tot het begin van de avond zonder eten of drinken opge sloten in de refter (eetzaal). Ze mogen de zaal niet verlaten, ook niet voor toiletbezoek. Volgens aantekeningen die een van de zusters naderhand van de inval maakt, leidt dat laatste tot ‘onaangename scènes’. Moeder-over ste Marie Matthea, de rector en de conciërge van het klooster worden af gezonderd van de zusters opgesloten in de kapel. Het gehele kloostercomplex wordt overhoopgehaald. De Duitse soldaten slaan aan het plunderen en laden het oude tafelzilver, kristal en levensmid delen in de overvalwagens. De kost baarheden die jonkheer Paulus Jan Bosch van Drakestein bij de zusters heeft opgeslagen nadat de Duitsers zijn nabijgelegen kasteel Draken- steyn hadden gevorderd, worden ook meegenomen. De soldaten doen zich tegoed aan de wijnvoorraad van de jonkheer en de miswijn van het klooster. Uit de brandkast wordt 9000 gulden aan zilvergeld en een flinke stapel effecten geroofd. In de loop van de ochtend ontdekt een Duitse soldaat een stroomkabel die vanaf het pompstation van het ff, Een verzetsheldin die eindigde als de koerierster des doods Miep Oranje in de examenklas HBS A in 1942 (grote foto). Links: groepsfoto bij het afscheid van twee vliege niers in Het Duikje. Miep Oranje zit tweede van rechts. Onder: Duitse mili tairen kammen een bos uit in de buurt van Lage Vuursche. FOTO’S HISTORISCH DOCU MENTATIECENTRUM VOOR HET NEDERLANDS PROTES TANTISME, HISTORISCHE KRING BAERNEjNAT. ARCHi# ZATERDAG 25 MAART 2023 GO ÉV; F7-*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 60