Zomaar rondlopen met mes of knuppel wordt verboden M 'SS k- l 1 h A 1ST 4 Vijf vragen aan de boswachter in de Kop van Schouwen ^•5 - 2 a/ v: 'wl lo gi w ZIERIKZEE voerde. Vlissingen volgt waar- Er zijn teveel damherten, maar ook mensen zijn een bedreiging voor de natuur in de Kop van Schouwen. Wat is eraan te doen? lerlei problemen waarmee de na tuur in de Kop van Schouwen te maken heeft. De provincie Zee land heeft er een beheerplan voor opgesteld. Afschot van damherten is een van de maatregelen die ge noemd worden, maar dat stuit bij veel mensen ook op weerstand. Zijn er andere manieren om de hertenpopulatie te beperken? Op deze en andere vragen geeft bos wachter Marijke Lieman van Staatsbosbeheer antwoord. Het aantal steekincidenten, waarbij vooral jongeren betrokken zijn, neemt landelijk toe. Ook op Schou wen-Duiveland, constateert WD- fractievoorzitter Margo Lemsom. „Afgelopen zomer was het bijvoor beeld in Renesse weer flink raak.” Uit gesprekken met jeugdwerkers tikstof, een te hoge be- grazingsdruk, mensen die van de paden af gaan, verarming van de bodem: het zijn al- damherten af te schieten, daarvan gaan de meeste naar de slacht voor consumptie. De zieke dieren wor den in het gebied neergelegd. Op zo’n dood dier komen heel veel andere beesten af en de botten zorgen weer voor een verrijking van de bodem. Er liggen nu vijf dieren in ontbinding in de Meeu wenduinen, buiten het zicht van bezoekers. Zo'n tien jaar geleden stuitte dat op heel veel weerstand en nu komt daar meer begrip voor. Misschien dat we over tien jaar meerdere plekken hebben waar we de dieren kunnen laten lig gen.” Voorheen had je alleen pieken in de zomeren de herfstvakantie, maar nu is het begin maart al gruwelijk druk met bezoekers in het bos ten gelijk de dorpen in en dan komt de wolf erachteraan. Het ge bied is er veel te klein voor. Het zou een tijdje goed kunnen gaan, maar als een wolf zich voortplant, heb je er zo ineens zeven. Dat gaat hier gewoon niet. Ze zeggen dat een wolf niet zo gauw een mens zal aanvallen, maar zeg dat maar eens tegen iemand met kleine kin deren. Die vindt het niet zo prettig als er ineens een wolf voorbij komt gelopen.” begrijpt Lemsom dat veel jongeren zeggen uit zelfbescherming met een mes op zak op stap te gaan. „An ders is het hij of ik.” De WD en de PvdA namen don derdagavond in de raad het initia tief om deze groeiende tendens hier snel de kop in te drukken. Een mo tie voor een verbod op messen en slagwapens kreeg steun van alle an dere partijen. Ook burgemeester Jack van der Hoek, verantwoorde lijk voor de openbare orde, ziet de noodzaak in van scherpere regels. „Deze problematiek begint ernstige vormen aan te nemen in onze maat schappij.” Een verbod binnen de apv heeft volgens hem als belang rijke meerwaarde dat verdachten „Ik zou het voor de natuur heel mooi vinden als de wolf hier kwam, maar tegelijkertijd moet ik er niet aan denken. Als de wolf op hen gaat jagen, rennen de damher- dieren en hoeveel mensen inclu sief hun gedragingen kan het ge bied aan? Misschien moeten we minder paden openhouden, zodat dieren meer plekken hebben waar ze zich kunnen terugtrekken.” In het beheerplan wordt ook ge keken naar het eventueel regule ren van menselijke bezoekers. Hoe ziet Staatsbosbeheer dat? „Het is steeds drukker in het bos. Voorheen had je alleen pieken in de zomer en de herfstvakantie, maar nu is het begin maart al gru welijk druk in het bos. Dat komt mede doordat de recreatiehuisjes het hele jaar door bezet zijn. We zoeken continu naar een balans: hoeveel verstoring van planten en „Op de Veluwe hebben ze een te veel aan edelherten. Daarvan wordt een behoorlijk aantal afge schoten. Natuurlijk zou ik veel lie ver zien dat een wolf edelherten opeet. Los daarvan is het geen op lossing om damherten van Schou wen-Duiveland te verplaatsen. We kunnen ze niet vangen, want dan gaan ze dood van de stress. Vangen en elders uitzetten is dus geen al ternatief.” „Het natuurgebied Oranjezon op Walcheren is in beheer bij Het Zeeuwse Landschap, daar moet je een euro betalen om het gebied in te kunnen. Staatsbosbeheer valt onder het ministerie en daardoor kunnen wij niet zomaar geld vra gen aan bezoekers. We hebben wel regels waar bezoekers zich aan moeten houden. Zo is het bos na zonsondergang van de dieren om de rust te bewaren.” - niet alleen strafrechtelijk maar ook bestuursrechtelijk kunnen worden aangepakt, naast wat al is opgeno men in de wapen- en munitiewet. Het blijft wel oppassen dat we hiermee niet uit de bocht vliegen, wees Ruud van de Laar (Groen- Links) op mensen die schroeven draaiers of ander gereedschap bij zich hebben, wat als wapen zou kunnen dienen. Van der Hoek: „Je kijkt natuurlijk altijd naar de om standigheden. Dus waarom iemand dat bij zich heeft. We gaan niet bij iedere schroevendraaier die iemand zichtbaar bij zich heeft, op deze ma nier aan de slag.” In verschillende opgenomen. In Zeeland is Schou- andere gemeenten is het verbod op wen-Duiveland de tweede, na Mid- schijnlijk binnenkort, messen en slagwapens al in de apv delburg dat het eind vorig jaar in- y/r .aI f, A AA 2 TT A - -- - AT - -ÓA.. .7 A i-A A A SA t A' - ...- - Marcel Modde s Het zonder duidelijke reden rondlopen met messen en slag- wapens wordt verboden op Schouwen-Duiveland. Vooruitlo pend op mogelijke landelijke wetgeving hierover heeft de ge meenteraad besloten het verbod zo snel mogelijk op te nemen in de algemene plaatselijke veror dening (apv). Steeds meer jon geren lopen rond met gewone keukenmes sen, waardoor het aantal steekinciden ten toeneemt. Schouwen-Duiveland wil het bezit van dit soort wapens op straat met een ver bod terugdringen. FOTO JEFFREY GROENEWEG/QP- HOTO - Marijke Lieman, boswachter UW Valeska Nastaly Westenschouwen Als de damherten worden afge schoten, kunnen de karkassen dan blijven liggen voor bodemver- betering en meer biodiversiteit? „We hebben 887 damherten op heel Schouwen-Duiveland, maar elk jaar komen er zo’n 300 tot 400 kalfjes bij. De Fauna Beheer Een heid probeert elk jaar ruim 500 En wat nou als de wolf hier een handje komt helpen? Op de Veluwe hebben ze last van de wolf. Is het een oplossing als er wat damherten daarheen wor den gebracht? In natuurgebied Oranjezon staan toegangspoortjes. Kan dat ook bijvoorbeeld in de Boswachterij Westenschouwen? A'. w jf Si ZATERDAG 25 MAART 2023 PM Damherten tijdens de bronsttijd in de Meeuwenduinen. Het begon ooit met een handjevol uit een hertenkamp, maar de populatie is te groot geworden voor de Kop van Schouwen, fotomariekemandemaker A AA'AA:. Kan wolf helpen bij hertenstand? T tv* t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 32