Jliif |i|i1 ioo. Z? r V H H I 20 WEVERS ZIET DAT DE RUST IS TERUGGEKEERD IN HET VROUWENTURNEN EN RICHT ZICH OP SPELEN FT- REPORTAGE a Voor het eerst sinds de Olympische Spelen van Tokio, 607 dagen geleden, turnde Sanne Wevers een officiële wedstrijd. „Het was mooi om te voelen dat het weer over de sport gaat, over onze passie.” KNGU eerst geschorst en daarna, middels twee rechtszaken, ge weerd voor de Zomerspelen. Daar turnde Wevers wel, maar miste ze de finale. „De turnsport is kapot gemaakt”, zei ze gedesillusioneerd in de Ariake turnhal in Tokio. digende resultaten. Zo stonden Vincent en Sanne Wevers gisteren in het Rotter damse Topsportcentrum gewoon weer in de zaal tussen de andere turnsters en coaches. Atleten steun den elkaar duidelijk hoorbaar, ook al waren ze feitelijk eikaars concur rent bij deze eerste van twee kwali ficatiewedstrijden. Van Leeuwen feliciteerde Wevers meteen na de balkoefening met haar comeback. Noodklok En het bleef onrustig. Wevers luidde een jaar geleden, samen met collega’s, de noodklok over het turnprogramma voor vrouwen, dat op zijn gat lag. Twee maanden later sneed ze de banden met de bond door. Ze sprak van een onveilig kli maat, een cultuur en organisatie waar ze niet bij wilde horen. Kiem van haar onvrede was een inter view van turnster Vera van Pol, eind 2021. Wevers ging met haar vader en twee andere turnsters trainen in Varsseveld, waar de Top Turnacademie Achterhoek werd opgericht. Onlangs werd Vincent Wevers bij het Instituut Sport- rechtspraak vrijgesproken, met EK Wevers zou aanvankelijk turnen op brug en balk, maar liet het eer ste toestel nog even schieten. Op balk scoorde ze 14,133 punten. Daarmee voldeed ze aan de richts- core voor het EK van volgende maand in Turkije, 13,500. Maar of ze wordt geselecteerd, is nog even afwachten. Het EK staat vooral in het teken van plaatsing, als land, voor het WK, later dit jaar. Naar Antalya gaan vermoedelijk drie meerkampsters en twee specialis ten. Wevers zou er daarvan één kunnen zijn. Uiteindelijk is het WK dit jaar haar belangrijkste doel op weg naar de Spelen van Parijs volgend jaar. Daar hoopt Wevers haar car rière te beëindigen. „Want ik gun mezelf, en ons allemaal, een ander einde dan Tokio. Dat verdienen we. Ik heb beseft wat turnen voor mij betekent, hoeveel liefde ik voor de sport heb. Ik voel hoe bij zonder het is dat ik dit op deze leeftijd fysiek nog aankan. En ik weet dat ik op mijn oude niveau kan komen als ik mijn oefening weer doortraind heb. Dan kan ik me meten met de besten in het toernooi. Vandaag heb ik het eer ste steentje richting Parijs gelegd.” name op formele gronden. Ondertussen werkte de nieuwe technisch directeur van de turn bond, Jeroen van Leeuwen, hard om de boel weer op de rit te krij gen bij de vrouwen. Hij stelde een nieuwe bondscoach aan en reed het hele land door voor gesprek ken met atleten en coaches. Met resultaat, er staat weer een Neder lands vrouwenturnteam en vorig jaar waren daar ook direct bemoe- „Liet spelletje is nooit het pro bleem geweest”, zei Wevers, die vrede sloot met Van Pol en de bond. „Als de neuzen dezelfde kant op staan en iedereen het doel voor ogen heeft, speelt het verle den niet meer. Iedereen die hier vandaag was, heeft dezelfde passie, dromen en ongelooflijke hoeveel heid arbeid erin gestoken. Het was mooi om in de wedstrijd te voelen: het gaat weer over de sport.” et twee korte klap- AM pen in haar handen bezegelde Sanne Wevers gistermid- M M dag haar rentree in het topturnen. Een klein applausje voor zichzelf, meteen na de af sprong van haar geliefde balk. Haar eerste officiële wedstrijd sinds de Olympische Spelen van Tokio in 2021 was geslaagd. Wevers turnde in Rotterdam een stabiele oefe ning en verraste zichzelf. „Wed- strijdspanning kan je heel erg aan vliegen. Maar ik voelde dat ik het onder controle had.” Want het mag dan een EK-kwa- lificatiewedstrijd zijn geweest waar Wevers (31) er in haar car rière al tig van turnde: deze was speciaal. Ze schrok even toen ze hoorde dat het 607 dagen geleden was dat ze voor het laatst aan een wedstrijd had meegedaan. In To kio dus. „Zo. Dat is heftig. Het is nog minder dan 500 dagen naar Parijs”, had de olympisch kampi oene van Rio (2016) direct de ver gelijking paraat. Pas afgelopen oktober pakte Wevers de draad weer op. Ze had getwijfeld over het voortzetten van haar carrière. „Tuurlijk, je bent 31 jaar. Dan kijkje wel eens om je heen.” En er was nogal wat ge beurd. De afgelopen jaren stond haar carrière op zijn kop. In de zo mer van 2020 ontstond het ‘turn- dossier’, een lange reeks verhalen van oud-turnsters die meldingen deden van misstanden. Direct viel ook de naam van Vincent Wevers, haarvader, coach en destijds bondstrainer. Hij werd door de - öSB •TSS /rt™a 1 ff W w ll Zo mocht haar carrière Rik Spekenbrink Rotterdam Sanne Wevers is in Rotterdam helemaal in haar element met haar vader en coach Vincent Wevers en ploeggenote Naomi Visser. „Ik heb beseft wat turnen voor mij betekent, hoe veel liefde ik voor de sport heb.” FOTOSANP niet eindigen ZATERDAG 25 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 20