Afgang in Parijs rechtvaardigt WK aanpak Van Gaal 1 L |3|' 1 s pr~ ’■«««««sassefflKsHi 1 1 S1SSBBS 19 ■I iB« "A M S S tilfi iS K ■«-- K "1 'ït—-v'-Z- JW U Maarten Wijffels ANALYSE Om ver te komen, moetje kijken hoe je zo min mogelijk kwetsbaar kunt zijn Wat die kansloze, ontluisterende eerste helft van Oranje gisteravond vooral duidelijk maakte, is dat een Nederlands elftal met veel minder kwaliteit er niet aan ontkomt om zich aan te passen tegen toplanden. Vasthouden aan 4-3-3, omdat het zo lekker Nederlands is, is dan naïef. Het was de les die Louis van Gaal bij het afgelopen WK in Qatar probeerde over te brengen, maar die nog altijd maar moeilijk landt in een land dat deels gere geerd wordt door puriteinen. Van Gaal schatte de afgelopen anderhalf jaar in dat het tegen de Turkijes en Noorwegens van deze wereld heus wel kan, in kwalificatietoernooien voor EK’s en WK’s om te voetballen en te winnen met vleugelspitsen en met middenvelders en aanvallers van wie momenteel alleen Fren- kie de Jong het verschil maakt bij een topclub in één van de grote competities van Europa. Maar om op een WK of EK écht ver te komen, is er maar één kans. En dat is eerst kijken hoe je zo min mogelijk kwetsbaar kunt zijn. Het was bijvoorbeeld ook de insteek van Marokko, het land dat uitgroeide tot dé WK-verras- sing afgelopen winter in Qatar. Wel met de aantekening dat zij soms ook konden schakelen naar offensiever spel, bijvoorbeeld in de halve finale tegen Frankrijk. Diezelfde Fransen leerden Nederland gisteren weer eens waar het om gaat als de internati onale top gaat spelen. Die wach ten op fouten en slaan dan ra- zendsnel toe in de omschakeling. Een dag voor de wedstrijd kreeg Virgil van Dijk in Parijs de vraag wat het betekent dat Oranje onder Ronald Koeman nu teruggaat naar een speelwijze met een verdediger minder en een aanvaller meer? Het geeft één man minder voor het organise ren van de zogenoemde restver- dediging. „Dat beseffen we. En ik ben ook benieuwd hoe dat gaat.” Die man kwam Oranje giste ren tekort. Maar dat was het niet alleen. De argeloosheid zat hem ook in andere momenten. Het stond al 3-0 toen Nederland in de 58ste minuut een corner kreeg. In plaats van dat er een gevaarlijk moment voor het Franse doel ontstond, kwam er bijna een goal uit voort aan de overkant. In vier seconden kon de thuisploeg sim pel het hele veld oversteken via Kingsley Coman. Uit zijn voorzet ramde Randal Kolo Muani bijna de 4-0 achter Jasper Gillessen. Koeman wilde er in zijn debuut-interland niet aan om al meteen van zijn basisidee van spelen af te wijken. En oké, in zijn vorige periode was Oranje een soort Marokko, met toen óók twee wedstrijden tegen Frank rijk en Duitsland waarin het lukte om offensief mee te doen. Maar die duels waren niet nog niet op een eindtoernooi. die manier de derde treffer, als Frankrijk zich in drie passes door de Oranje-defensie speelt. Mbappé scoort simpel tegenover Gillessen: 3-0. Ingrijpen Het is de slechtste start van Oranje in een interland sinds 1919, dik een eeuw geleden tegen Zweden, en Koeman kan weinig anders dan in grijpen. Wout Weghor st vervangt Taylor, het middenveld wordt iets verstevigd en bovenal probeert Oranje de ruimtes kleiner te hou den. Aan de overkant krijgen Geor- ginio Wijnaldum en Memphis De pay nog goede kansen, mede omdat Frankrijk besluit een versnelling te rug te schakelen, in de wetenschap dat de wedstrijd natuurlijk allang is beslist. Dat laatste is vooral een lichte op luchting voor Oranje. Na rust heeft de ploeg van Koeman iets meer controle, terwijl de Fransen hun krachten sparen. Het zorgt ervoor dat een monsterscore uitblijft, al leen Mbappé scoort nog in de slot fase. Omdat Depay in blessuretijd nog een strafschop ziet gestopt, wordt de eindstand zo 4-0: in het licht van de eerste helft is dat een relatieve meevaller. Het excuus van een volle ziekenboeg weegt heus mee, er zijn nog volop kansen om het EK te halen, maar bovenal weet Oranje waar het staat ten opzichte van de echte Europese top. Nederland beleef t tegen Frankrijk de slechtste start in een interland sinds 1919 tegen Zweden bleempositie’ rechtsbuiten, één van de drijfveren van Van Gaal om op het WK zonder vleugelspelers te spelen, keert Ajacied Steven Berg huis terug in zijn oude rol. Maar alleszeggend zijn de eerste twee minuten. Oranje begint aan de wedstrijd met een lange fase van balbezit, combinerend en opbou wend in de stijl van wat vroeger ook wel ‘de Hollandse school’ werd ge noemd. Maar kalmpjes wachten de Fransen op hun moment, achteloos haast - en in een flits is het meteen raak. Taylor laat zich simpel aftroe ven, Kylian Mbappé speelt de bal eenvoudig breed en de doorgelopen Antoine Griezmann kan volledig vrij scoren: 1-0. Je voelt en ziet aan alles dat Oranje meteen op instorten staat. De twijfel en onzekerheid stralen er vanaf tegen een Frans team vol met topspelers, waaronder een stel watervlugge aanvallers. Al na acht minuten is het weer raak, wanneer Gillessen zich knullig verkijkt op een vrije trap van Griezmann, en Dayot Upamecano eenvoudig scoort: 2-0. Het patroon is steeds hetzelfde. Het Nederlands elftal krijgt het bal bezit in de schoot geworpen, de Fransen spelen sluw en slim op de omschakeling, zoals ze vrijwel al tijd doen. Voortdurend liggen de ruimtes open: bij ieder Nederlands balverlies dreigt een tegengoal. Na nog geen 21 minuten volgt exact op I lil I iiiil WK MAANDAG 20.45 UUR NEDERLAND - GIBRALTAR iiia zoek gespeeld Frankrijk - Nederland van Nederland, fotopimras Scheidsrechter: Mariani (Ita) Toeschouwers: 80.000 ilil Het gezicht van bondscoach Ronald Koeman staat op onweer. FOTO PIM RAS 2. Griezmann 8. Upamecano 21 Mbappé 88. Mbappé 1- 0 2- 0 3- 0 4- 0 Opstellingen Gillessen Timber Geertruida 87. Malacia Van Dijk Aké De Roon 67. Blind Wijnaldum Taylor 33. Weg horst Berghuis 68. Malen Depay Simons 68. Klaassen Maignan Koundé Konaté Upamecano Hernandez Griezmann 77. Fofana Tchouaméni 76. Camavinga Rabiot 89. Thuram Com an 67. Diaby Kolo Muani 77. Giroud Mbappé asm» 7"°* GO ZATERDAG 25 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 19