boldBrman.nl Voord aljga kor 5 dagen Eifel en Trier all-inclusive A i t Hoge Raad: bezorgers van Deliveroo zijn geen zzp’er rrjp“J r' w 15 www.bolderman.nl (0318)58 09 58 279,- Ir/.} 1 399,- 399,- INFLATIE INMIDDELS HOGER DAN 100 PROCENT 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein, Passau 5 dagen Soltau, Lüneburger Heide 5 dagen Hoogtepunten van de Harz all-inclusive 40 procent van de bevolking leeft in middels onder de armoedegrens. Aan het eind van dit jaar staan er presi dentsverkiezingen gepland, waarbij aangetekend dat de huidige president Alberto Fernandez zeer impopulair is. Protesten leggen geregeld de hoofdstad Buenos Aires plat. Argentinië kampt met een me- gaschuld van ruim 40 miljard euro bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de aanhoudende droogte veroorzaakt de op de land bouw gerichte economie veel schade. De peso devalueert hard door, terwijl de vraag naar dollars onverminderd hoog blijft. Er zijn meer dan tien ver schillende officiële wisselkoersen. Enige structuur in de chaos, laat staan een optimistisch vooruitzicht, is ver te zoeken. Om een mogelijke internationale bankencrisis nog maar niet in de mond te nemen. Net als velen hier heeft Candela geen enkel vertrouwen in de politiek. „Het is de keten van corruptie, poli- tieke manipulatie en machtsmis bruik die doorbroken moet worden.” Snel daarna: „Toch houd ik van mijn land en hoop ik dat het goedkomt.” Inflatie is geen nieuw fenomeen in Argentinië, maar de economie vliegt nu gigantisch hard uit de bocht. Alleen al sinds 2015 verdubbelde de inflatie elke vier jaar. Een toverstaf lijkt onvindbaar of niet te bestaan. De subsidie- en toeslagenkranen staan wijd open, dus dat blijft ook hard dweilen op die manier. De gierende prijsstijgingen trekken internatio naal ook veel aandacht. ‘Argentinië geeft zich over aan de inflatie’ kopte de Spaanse krant El Pais recent. Candela: „Nee, ik geef niet op. Maar het wordt wel iedere dag zwaarder om een waardig leven te leiden. We werken steeds harder, maar zien geen enkele vooruitgang. Er is geen stabi liteit en we kunnen niets op de lange termijn voorbereiden. Dat recht en die droom, ze worden ons keihard af genomen.” Vakbond FNV begon jaren geleden een rechtszaak tegen maaltijdbezorger Deliveroo. Maaltijdbezorgers werken als zzp’ervoor het bedrijf, maarzijn ei genlijk gewoon werknemers, vond de vakbond. Lagere rechters stelden de FNV in het gelijk: er was sprake van schijnzelfstandigheid. In naam zijn de bezorgers zelfstandig, maar in de praktijk zijn ze voor werk helemaal af hankelijk van Deliveroo, dus dat ze werknemer zijn. Deliveroo, dat in 2018 uit Nederland vertrok, tekende beroep aan tegen die uitspraak bij de Hoge Raad, de hoogste rechter in Nederland. Maar ook de Hoge Raad bepaalde dat bezorgers fei telijk werknemers zijn. Dat betekent dat de bezorgers recht hebben op loon, ook voor de tijd dat ze geen opdrachten hadden, recht heb ben op pensioen en dat de werkgever sociale lasten moet afdragen. Dan heb ben ze recht op WW en doorbetaling bij ziekte bijvoorbeeld. „Deze uitspraak is voor honderd duizenden zzp’ers van belang”, rea geert Anja Dijkman van de FNV. Zij houdt zich bezig met de positie van zzp’ers in de zogenoemde platform- economie. Het zijn bedrijven als Uber die mensen als zelfstandigen Jaarwer ken. „Nu is duidelijk dat ze werkne mer zijn.” De vakbond kijkt ook naar bedrijven als Temper, dat zzp’ers ‘uitleent’. De vakbond strijdt al langer tegen de schijnzelfstandigheid van zzp’ers. Ze werken tegen lage tarieven, bouwen niets op en kunnen er zo uitgegooid worden, stelt de bond. „We proberen deze misstanden al jaren aan te pak ken via bijvoorbeeld cao-afspraken en de Arbeidsinspectie”, zegt Dijkman. Het wordt tijd dat de overheid de platformbedrijven gaat aanpakken. Er is al een wet, maar die wordt nog niet gehandhaafd. Dijkman: „Met deze uit spraak kunnen ze vandaag beginnen.” Megaschuld De spanningen lopen op in het Zuid-Amerikaanse land. Rond de 399, ren, zei hij laatst tegen mij.” De inflatie - die sneller lijkt te gaan dan de rij voor de kassa vandaag - is ook een blok aan het been van Can dela als jonge ondernemer. Ze heeft haar eigen zaak in cadeauartikelen en textiel. Het dwingt tot creatief boek houden, zo blijkt. Zowel in het dage lijkse factureren als het betalen van haar medewerkers. Twee van hen be taalt ze wit, een derde zwart. Het is een veelgehoorde methode onder ondernemers. „Ik voer daar naast niet alle prijsstijgingen door aan de klant. Of we betalen de kosten voor het gebruik van hun creditcard. We moeten ze toch op een manier een beetje tegemoetkomen? Maar goed, dat gaat van onze winst af.” De belastingen zijn torenhoog, verzekert ze. „Je houdt gewoon weinig tot niets over van je eventuele winst.” 5 dagen Teutoburgerwoud en Hameien all-inclusive 5 dagen All-inclusive in Drenthe >os f 'V 7' - I 400 Vertrekdata: 8,24 apr 6 mei 3, 19juni/l, 17,29 juli/14 aug etc. Een supermarkt- brood kost nu 400 pesos. Vroeger was dat een halve peso. Vertrekdata: 17 apr 8 mei/19 juni 3,24 juli 18 sept 16 okt. Candela Ruiz Diaz rekent haar boodschappen af. Het dagelijks leven is voor veel Argen tijnen bijna niet meer te betalen. FOTO PETER SCHOUTEN Vertrekdata: 3 apr 8, 22 mei 5 juni 3,10 juli 4 sept /2okt etc. «Na la 9'a basta v.a. slechts Bezorgers van Deliveroo zijn werk nemers, zo heeft de Hoge Raad be paald. Die uitspraak kan verstrek kende gevolgen hebben voor hon derdduizenden zzp’ers. Drukfouten en/of prijswijzigingen voorbehouden. Prijs p.p. o.b.v. 2 pers, kamer excL Calamiteitenfonds 2,50 p.b., reservedngskosten 25,- p.b., consumentenbijdrage SGR 5,- p.p. v.a. slechts Peet Vogels Den Haag jTO Vertrekdata: 10, 24 apr8, 22 mei/ 5,19juni/3,17,31 juli 14 aug etc. Vertrekdata: 10, 24 apr 8,22 mei 5,19juni/3,17, 31 juli14 aug etc. Vertrekdata: 24 apr 8,22 mei 5, 19juni/3,17,31 juli 14 aug etc. GO ZATERDAG 25 MAART 2023 Doble Hoja I I v.a. slechts v.a. slechts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 15