Spoed g arrestatie in zaak-Peter R. Z0A<* Kaag: ‘Er is nog voldoende draagvlak voor de monarchie’ Opdrachtgever nog steeds niet duidelijk Onze collecte deze week r is speciaal voor Petro /V z 7 13 dat‘kloteding’ Ludgardo S. was de man die volgens het Openbaar Ministerie opdracht gaf om Peter R. de Vries na de aanslag te filmen. Hij is niet de laatste man die wordt opgepakt in het onderzoek, binnenkort moet er nóg een verdachte worden aangehouden. te filmen. „Ik heb dat kloteding ge daan wat John me heeft gevraagd”, zei een van de twee er later over terwijl hij in de auto werd afge luisterd. 'John’ zou de bijnaam zijn van Ludgardo S. Volgens het OM was S. betrok ken bij drie voorverkenningen, onder andere op de dag voor de moord. Hij werd door beveili gingscamera’s vastgelegd terwijl hij rondliep bij de parkeergarage waar De Vries later zou worden neergeschoten. Ook googelde hij in die periode op zijn telefoon naar informatie over De Vries, de kroongetuige, de studio van RTL Boulevard en misdaadverslaggever John van den Heuvel. S., die in het verleden werd ver oordeeld voor een dodelijke over val en vuurwapenbezit, ontkent iets met de moord te maken te hebben gehad, hij was volgens Draagvlak Maar volgens het kabinet is er hele maal geen noodzaak voor die dis cussie. Kaag denkt dat de monar chie nog steeds 'een groot draag vlak’ heeft. „En de monarchie wordt Massale bijval Ook binnen Pechtolds eigen partij D66 is er geen massale bijval voor afschaffing van de monarchie. Toen de partij in 1966 werd opgericht, stond er in het programma nog dat de kiezer zelf de staatsvorm moest kunnen bepalen: republiek of mo narchie. In de jaren daarna ver schoof dat standpunt langzaam. D66 is voor het koningshuis, maar vindt wel dat de koning alleen nog een ceremoniële rol zou moeten vervullen en bijvoorbeeld geen wetten meer moet ondertekenen. In de Tweede Kamer zijn er van de twintig fracties maar drie die in hu n verkiezingsprogramma pleiten voor afschaffing van de monarchie en invoering van een republiek met een president aan het hoofd. Dat zijn SP, GroenLinks en Bijl. Samen hebben zij slechts 18 van de 150 ze tels. Termijn Maar de grote vraag blijft: wie gaf de opdracht tot het vermoorden van Peter R. de Vries? Van meet af aan is aangenomen dat Ridouan Taghi iets met de moord te maken heeft. Als dat het geval is, dan moet hij hulp hebben gehad, want zelf zat hij op dat moment vast in de gevangenis. Het OM benadrukt dat het nog druk is met het onder zoek naar de opdrachtgever, maar verwacht dat niet op korte termijn af te ronden. Tegen Taghi is inmiddels le venslang geëist. Kroongetuige Na bil B., die een cruciale rol speelt, zag vervolgens achtereenvolgens zijn broer, zijn advocaat Derk Wiersum en zijn vertrouwensper soon Peter R. de Vries worden ver moord. Die laatste aanslag vond plaats op 6 juli 2021 in Amsterdam, De Vries overleed negen dagen la ter. Collecteweek 27 maart t/m 1 april k 2023 a zeer gewaardeerd. Zeker ook meer dan de politiek.” Kaag wijst daar naast op de verbindende rol van het koningshuis. „In onzekere tijden is verbinding nog belangrijker. Laten we ons daar op richten. Er zijn al ge noeg thema’s die ons verdelen. La ten we zoeken naar wat ons ver bindt.” Kaag reageerde na afloop van de mi nisterraad op een oproep van haar voorganger als D66-leider, Alexan der Pechtold. Die riep donderdag op om de monarchie in Nederland te beëindigen na het koningschap van Willem-Alexander. Volgens hem neemt het draagvlak voor de monarchie alleen maar verder af, net als in andere landen. Daarom zou de politiek volgens hem nu vast moeten discussiëren over de toe komst van ons staatsbestel. Daar is alle tijd voor, omdat Willem-Alex ander volgens hem 'nog zeker en kele decennia’ op de troon zal blij ven zitten. weg in drie groepen te verdelen. Allereerst zijn er de twee mannen die door het OM worden be schouwd als 'uitvoerders’: de schutter (Delano G). en de chauf feur (Kamil E.). Zij kregen hulp van twee Polen: een vermeende moordmakelaar (Krystian M.) stuurde hen aan en een regelaar (Konrad W.) zorgde voor de wa pens, vluchtauto en telefoon. En dan is er nog de derde groep. Het gaat om de twee 'filmers’ (Erickson O. en Gerower M.), die beelden van een zwaar gewonde De Vries verspreidden op sociale media, en hun opdrachtgever (Ludgardo S.). Een achtste ver dachte (Christopher W.), werd vrij snel na zijn aanhouding weer vrij gelaten, maar wordt wel vervolgd. Inclusief een nog op te pakken ver dachte stopt de teller dus bij negen verdachten. (OM) gezien als de man die twee van zijn kompanen opdracht gaf om Peter R. de Vries na de aanslag de aanslag WOrdt bedoeld Negen mannen moeten er straks worden vervolgd voor de moord die in de zomer van 2021 het hele land schokte. Zeven zitten er al vast, eentje werd snel vrijgelaten hem door twee vrienden uitgeno- en nummer negen moet dus nog digd om te chillen in Amsterdam, worden opgepakt. Welke rol die Dat hij opdracht zou hebben gege- zou hebben gespeeld, is niet dui- ven tot het filmen van De Vries? delijk. Maar zijn aanhouding gaat Zijn advocaten Ruud Keiler en niet lang meer duren, beloofde het Caspar Jansen noemen het bewijs Openbaar Ministerie (OM) giste- daarvoor 'flinterdun’. Keiler: „Het ren tijdens een inleidende zitting gaat in een afgeluisterd gesprek van de moordaanslag. over dat 'kloteding’ dat moest wor- De zitting van gisteren stond den gedaan voor ene John. Het OM vooral in het teken van een eerste neemt maar aan dat met dat 'klote- kennismaking met Ludgardo S., de ding’de aanslag wordt bedoeld. En laatste verdachte die is opgepakt. John? Zo wordt onze cliënt hele- Gekleed in een zwarte winterjas maal niet genoemd.” sjokte hij gisteren de rechtszaal in In totaal zitten er op dit moment Amsterdam binnen. De capuchon zeven mannen vast voor de moord over zijn dreadlocks getrokken, de op Peter R. de Vries. Zij zijn grof- handen in de zakken van zijn rode trainingsbroek. ‘John’ De Tilburgse Antilliaan wordt Hot OM IWGITlt door^ het Openbaar Ministerie maar aan d«t met Geef aan de collectant of op scan dc QR-cock- zoa.nl Het kabinet ziet geen enkele reden om de monarchie af te schaffen. Volgens vicepremier en D66-leider Sigrid Kaag wordt de monarchie meer gewaar deerd dan de politiek. De ZOA-collecte is ook speciaal voor Hamza (9) in Syrië, Samira (30) in Ethiopië en duizenden slachtoffers van conflicten en rampen wereldwijd. Samen kunnen we er voor hen zijn. Voor 25 euro help je bijvoorbeeld al één gezin met een voedselpakket voor twee weken. De ZOA-collecte is speciaal voor Petro (65) in Oekraïne. Een mortierinslag maakte zijn dochter invalide en verwoestte zijn huis. Nu moet hij alleen voor zijn kleinkinderen zorgen. Met jouw gift helpen we mensen als Petro met onderdak, schoon drinkwater en voedsel. van noodhulp naar wederopbouw Chiel Timmermans Amsterdam Hans van Soest Den Haag M4 h’VutAvvi 2.4 oj 2 3 A Verdachten Ludgardo S. (rechtsvoor) en Konrad W. (linksvoor) Op de achtergrond v.l.n.r. Krystian M., Kamil E., Erickson O. en Gerower M. beeldanp - Ruud Keiler, advocaat verdachte GO ZATERDAG 25 MAART 2023 - 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13