f I 1 J* I Hl ft '1.' Wandelen met gids 5 VL ZATERDAG 25 MAART 2023 9. Het Getij - Wilco van Hoogdalen (2018) Nu wordt het even door stappen, door de Nieuw- straat naar de Westbeer. Daar wacht een groot, grijs stuk arduinsteen op ons. Bewerkt door Wilco van Hoogdalen tot een kunstwerk dat doet den ken aan de zee. Je kunt er visjes, kabbelende gol ven of ribbels in het zand in zien. „Het roept een associatie met het water op. Daarom past het hier ook zo goed”, vindt Cle ment. A10. Ode aan de Schelde - Chris Ferket (2011) Is het een prehistorisch tafereel? Worden er wel- eens rituelen uitgevoerd? Je kunt je van alles voorstellen bij de ovale cirkel natuurstenen, die Chris Ferket tot vissen bewerkte. Ferket (overle den in 2009) was de initiatiefnemer van het beeldhouwerscollectief dat al meer dan twintig jaar elk jaar een tentoonstelling organiseert op de Scheldeboulevard. De tentoonstelling wisselt steeds, al blijft een aantal beelden ook perma nent staan. 11. Liefdesgodin - Chris Ferket (2001) We laten een aantal van de kunstwerken op de zeedijk nu even H voor wat ze zijn. We I wandelen door naar nóg een werk van Fer ket, een ode aan zijn I uit Hoek afkomstige vrouw Anny. „Dit lief desbeeld valt op, maar het ronde bankje aan de andere kant van het voetpad een stuk minder”, wijst Clement. Vanaf het bankje kun je het kunstwerk goed in je opne men. En voor wie wil, nadenken over de cyclus van leven en dood. Die wordt onder meer gesym boliseerd door openbarstende eivormen en weg vliegende vogels. 12. Dichtregel - André van der Veeken en Ronny Ivens (2005) „Wat een prachtige regel, juist op deze plek op de boulevard, waar het licht altijd fascinerend is.” Beeldend kunstenaar Ronny Ivens beitelde uit graniet een dichtregel van de Terneuzense dich ter André van der Veeke: ‘Waar het licht bijna te zout is voor het oog...’ 13. Mens van Vesalius - Thom Puckey (2007) We steken de weg over. Daar staat het misschien wel meest besproken beeld van de afge lopen vijftien jaar in Terneuzen. Cle ment: „Puckey gebruikte een illustratie uit een standaardwerk van geneeskundige Andreas Ves alius: een man zonder huid, waardoor zijn spieren zichtbaar zijn. Puckey gebruikte het als een sym bool van kwetsbaarheid. Daarom die cape, die beschermt hem. Heb je trouwens gezien dat in die cape een Toscaans landschap is verwerkt?” Wil je de route (3 kilometer) ook lopen? Dat kan zaterdag 1 april onder leiding van een gids. Deelnemers vertrekken om 11,12 en 13 uur bij Café De Vriendschap. Kosten: 7,50 euro. De op brengst gaat naar de Plastic Soup Foundation. Later komt de route met beschrijvingen van Jaap Clement gratis beschikbaar in de Rou te You-app en via de website van Toonbeeld. 7. Musici - Ubbo Scheffer (1960) Nee, dan het zandstenen beeldje van een cellist en violist voor de Grote Kerk. Je zou er achteloos voorbijlopen. Om te zien wat het voorstelt, moet je echt even stilstaan. „Dit is een voorstudie voor een beeld dat bij het Concertge bouw in Amsterdam is te vinden”, zegt Clement. De ma ker is Ubbo Schef fer, die ook een beeld mocht maken voor het voormalige Zuidlandtheater in de Bellamystraat. Dit beeld (Orpheus) staat nu voor het gebouw van Toon beeld. Alhoewel, nu even niet; het wordt gerestaureerd. 8. Extraatje: Christusbeeld (1920) Eigenlijk niet op de route van Clement, maar te leuk om niet even een zijpaadje in te slaan: bij de Willibrordustoren staat sinds vorig jaar een Christusbeeld met een verhaal. Het keek van 1920 tot 1989 uit over de kinderen van de Heilige Familieschool. Binnenstadbewoner Douwe van der Meer bewaarde het daarna lange tijd. In 2011 initieerde hij dat het beeld zou terugkeren op zijn oude plaats. Vorig jaar is het beeld een stukje verplaatst. Ja TC --ts - -■ t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 132