Enomie bomen vonnen het raamwerk Met een beetje geluk spot je hier zeehonden en bruinvissen Gemeten op drie verschillende niveaus VI DE MOOISTE UITKIJK TORENS -DE ONLANDEN - PEIZE kostte, is ontworpen door Ateliereen Architecten, dat de afgelopen jaren verschil lende uitkijktorens tekende, zoals die van het Herperduin, het Hoge Bergse Bos en het Vechtdal. Allemaal hoog, slank en met uitzicht naar alle richtingen. De ene toren is strak gelijnd, de andere met variatie in vorm. Het leuke van De Onlanden is dat je op drie verschillende niveaus van de natuur kunt genieten. In de directe omgeving zijn verschillende wandelingen te maken. -> natuurmonumenten.nl/ natuurgebieden/de-onlanden - KIEKKAASTE - DRIEBORG - D N FLAESTOREN - ESBEEK een zekere bekendheid ver gaard. Mede dankzij Instagram, waarop de foto’s van de vogel hui annex uitkijktoren goed scoren. Leuk en mooi, die plaatjes, maar er gaat niets boven het echte werk. Daarvoor moet je naar het noordoostelijkste puntje van Nederland, lopen over de soms modderige dijk en daarna een lang vlonderpad volgen. -> groningerlandschap.nl/natuur/ bijzondere-plekken/vogelkijk- hutten Als een kunstwerk staat d’n Flaestoren aan de rand van De Flaes en het Goorven met hun donkere water. Voor een euro - zorg dat je die bij je hebt - kun je er naar boven klimmen. Dankzij de open struc tuur van het bouwwerk heb je voort durend zicht op de vennen, de bossen en velden van het landgoed De Utrecht, gelegen tussen Tilburg en Eindhoven. De uitkijktoren is deels opgetrokken uit acht enorme bomen van het natuur gebied zelf; samen met stalen kolommen vormen ze het raamwerk. Je kunt je bezoek combineren met een wandeling over het landgoed dat rond 1850 is ontstaan, toen de heidevelden zijn ontgonnen om er onder meer bossen aan te planten voor houtwinning. Bijna driekwart van De Utrecht bestaat nog steeds uit bossen, heide en vennen. Wie naar de toren wil, kan parkeren bij herberg In den Bockenreyder, waar je bij terugkomst neerstrijkt voor streekbier en een Brabantse hap. -> bezoekhilvarenbeek.nl/zien-doen/echte- aan rade rs/dn-flaesto ren/ Uitkijktoren of vogelhut? Het doet er weinig toe. De Kiekkaaste bij Drieborg staat buitendijks aan de monding van de getijdenrivier de Eems en dat voel je. Het water, de wind, eb en vloed, de einde loze slikvelden van de Dollard. Vanuit de Kiekkaaste kijk je niet naar de grens tussen land en water, maar zit je er midden in. Met een beetje geluk spot je er behalve vogels ook zee honden en bruinvissen. De Kiekkaaste heeft inmiddels Je moet vanaf de parkeer plaats aan de Noorddijk in Peize zo’n 800 meter lopen en daarna 127 traptreden naar boven. Dan sta je op 26 meter hoogte boven het weidse landschap van de Onlanden. Aan je voeten ligt de natuur op de grens van Drenthe en Groningen, een waterbergingsgebied dat voorkomt dat de stad Groningen bij hevige regen val onder water loopt. Het is er groen, nat en moerassig, ideaal voor onder meer otters, zilverreigers, bevers, vossen en reeën. De toren, die 630.000 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 112