Lemuren zijn vreemd op dezelfde manier als kluizenaars en rijke mensen vreemd zijn VI WAARSCHIJNLIJK ishetbeteromgeen rechtstreekse, ongefilterde adviezen aan de dieren wereld te ontlenen, maar lemuren vormen denk ik een uitzondering op die regel. Ze leven in matriarchale groepen met een alfavrouwtje aan het hoofd. Als ringstaartmaki’s last hebben van kou of angst, of als ze gewoon contact willen, kruipen ze tegen elkaar aan in een donzige massa, een zwart-witte bontbol die in omvang varieert van een voetbal tot een fietswiel. Ze verstrengelen hun staarten en poten en vlijen zich tegen eikaars snelkloppende hartjes ter grootte van een walnoot aan. De aanblik alleen al voelt als een soort gebod om je eigen lemurenkluitje te vinden. De eerste lemuur die ik ooit ontmoette was een vrouwtje. Ze probeerde me te bijten, wat niet onredelijk was, omdat ik haar probeerde aan te raken en omdat wij mensen nu niet bepaald iets hebben gedaan om ons aan te bevelen bij lemuren. Ze was een indri (halfaap) in een wildreservaat buiten de hoofd stad van Madagaskar, Antananarivo; ze had een kleintje dat niet op haar buik hing, zoals een baby-aapje, maar op haar rug, als een miniatuurjockey. Ze had grote gele ogen. De blik leek op die van een doorgesnoven gast in een nachtclub die je dringend alles over zijn geloofssysteem wil vertellen, maar haar bont was het zachtste wat ik ooit heb aangeraakt. Ik was een kind en de indri, de grootste nog bestaande lemurensoort, kwam tot mijn ribben als ze op haar achterpoten stond. Ze zag er, zoals alle lemuren, uit als een kruising tussen een aap, een kat, een rat en een mens. Lemuren zijn vreemd op dezelfde manier als kluizenaars en rijke mensen vreemd zijn; ze hebben het eiland Madagaskar helemaal voor zichzelf gehad om te evo lueren en daardoor hebben ze eigenaardige gewoonten. Ringstaartmakimannetjes hebben geurklieren op hun polsen en doen aan ‘stinkgevechten’, waarbij ze een halve meter uit elkaar gaan staan, hun handjes aan hun staart afvegen en dan met hun staart naar hun tegenstander zwaaien terwijl ze die agressief aan blij ven staren, tot een van de twee zich terugtrekt. Het komt niet veel getikter over dan de meeste huidige vormen van diplomatie. LEMUUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 101