Ik begrijp da t spinnen moeilijk te koesteren zijn VI 4 In Wonderbaarlijke dieren verklaart schrijfster Katherine Rundell de liefde aan 21 'schepsels’. We vielen bij MEZZA voor haar fraaie mijmeringen en de prachtillustraties. Een voorpublicatie. IK houvanspinnen EN ik hou van gymnasten, maar niet van de combinatie. Wees het een of het ander, maar niet allebei, zou ik willen vragen. Toch bestaan er spring- spinnen en op hun eigen manier zijn die fantastisch. We hebben nooit geleerd te houden van wezens met vier paar ogen, maar ze hebben iets ontzagwekkends. Van alle vijfenveertigduizend spinnensoorten is de springspin misschien het felst en het dapperst: zwarte weduwen verstoppen zich liever voor mensen, maar spring- spinnen komen tevoorschijn en gaan op onderzoek uit. Een springspin zo groot als mijn pinknagel kan een grote sprinkhaan bespringen en doden, wat ruwweg overeenkomt met een poging van mij om me op een Volvo te werpen en die te verslinden. Ik begrijp dat spinnen moeilijk te koesteren zijn. Ze lijken zuiver te bestaan uit rechte hoeken en stoppels, ze slapen niet en hun ogen gaan nooit dicht, en we vinden het moeilijk om dat wat niet knippert te bewonderen. Tussen de drie en vijf procent van de wereldwijde mensenpopulatie is bang voor spinnen, hoewel die neiging niet gelijkelijk verdeeld is: hij komt veel minder voor in tropische oorden, waar grote, harige spinnen gemeengoed zijn. Vroeger dacht men dat arachnofoben speciaal gevoelig waren voor de beweeglijk heid van spinnenpoten: daarvoor is echter geen bewijs gevonden en de angst voor spinnen hangt ook niet samen met een verhoogde vatbaarheid voor angst in het algemeen. Het schijnt wel in de familie te zitten en het zou kunnen dat de verhoogde alertheid een klein evolutionair voordeel heeft opgeleverd (hoewel de paniek die bij de angst komt kijken niet erg behulpzaam geweest zal zijn), maar waarom sommigen fobisch zijn en anderen niet blijft grotendeels een mysterie. En dan is er nog dit: zonder spinnen zouden we wereldwijd hongerlijden. Ze eten dat wat ons eten wil opeten; ze houden ziekte op een afstand. Spinnen eten jaarlijks naar schatting vierhonderd tot achthonderd miljoen ton insecten en ander on gedierte op. Ter vergelijking: de mensheid consumeert jaarlijks zo’n vierhonderd miljoen ton vlees en vis. Ze eten meer insecten dan vogels en vleermuizen samen,s^e bestuiven bovendien planten en recyclen dode dieren en vegetatie tot nieuwe grond, en vormen op hun beurt de voornaamste voedselbron voor drie- tot vijfduizend vogelsoorten. Zonder spinnen zouden we omkomen. We zouden ze een warm en dankbaar welkom moeten heten, wat niet moeilijk is, omdat ze, in elk geval voorlopig, overal te vinden zijn. Dierenliefde SPIN 4 l K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 100