M j i Cantatekaravaan trekt door de dorpen Heleen en Caroline starten lotgenotengroep voor jonge weduwen en weduwnaren 6 9 Ze verloren allebei op jonge leeftijd hun partner en weten uit ervaring hoe je wereld dan in één klap stil komt te staan. Maar Heleen Allemekinders uit Burgh-Haamstede en Caroline de Reus uitWilhelminadorp gingen door. Niet zelden komen er ook vriendschappen uit de bijeenkomsten voort concert in de dorpskerk van Kat- tendijke. Op zondag is een concert in de Mariakerk in Nisse (aanvang lo.oo uur) en om 17.00 uur in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Meer informatie over de concerten en kaartverkoop op zin- genindekerk.nl. De karavaan bestaan inmiddels drie jaar en heeft er al zes edities op zitten. Dit initiatief komt voort uit het project Lutherse muziek op de Bevelanden. De Cantatekaravaan trekt inmiddels ook landelijk de aandacht en is genomineerd door het programma Toonzetters (NPO klassiek). bij helpen. „Dat is echt een inves tering in jezelf', zegt Allemekin ders. De twee zijn allebei vrijwilli ger bij Zeeuws Verlies; een kennis centrum op het gebied van rouw- verlies in Zeeland. Daarnaast zijn ze allebei professioneel in de rouwbegeleiding actief. Praktische tips De twee herkennen op veel fron ten eikaars verhaal. Precies dat maakt zo’n lotgenotengroep zo waardevol, leggen ze uit. Onder ling kun je je verhaal kwijt, keer op keer. Wissel je praktische tips uit. Vind je een luisterend oor. Zo als die keer dat je merkt dat men sen voor je wegduiken in de super markt. Of als je een botte reactie (‘Gelukkig ben je nog jong’) voor Investering in jezelf De Reus: „Je draagt het je leven lang met je mee. Het is alleen de vraag: op welke manier weet je het te verweven in je leven en vind je een manier om er mee om te gaan?” Een lotgenotengroep kan daar je kiezen krijgt. „Niet zelden ko men er ook vriendschappen uit lotgenotengroepen voort.” Op rouw is geen schemaatje te zetten. Maar, weten De Reus en Allemekinders uit de boeken én uit de praktijk: kwijtraken doe je het nooit. „Na een jaar begint de omgeving te zeggen: gaat het weer reiken dan de kerkgemeenschap pen.” De muziekkeuze is komend weekend aangepast aan de stille week voor Pasen. Aan deze concertenreeks doen vier zangers mee en zeven orkest leden van de stichting Maria Magdalena Cantorij, een gere nommeerd koor met als thuisbasis de Grote Kerk in Goes. Een volle dig orkest zou niet kunnen in de meestal kleine kerken. Het geluid kan onvoldoende weg waardoor zowel de orkestleden als het pu bliek volledig weggeblazen zou den worden. De reeks optredens start zater dag 1 april om 15.30 uur in de kerk van Schore. Om 20.00 uur is een een beetje? Maar voor mijn gevoel begon het toen pas”, herinnert Al lemekinders zich. „Dat is ook wel heel mooi aan het lijf en de psyche. Zo’n onver wachte dood is zo verbijsterend. Je kijkt ernaar, maar je kunt er niet bij. Pas na een jaar komen dan de emoties en kun je stapje voor stapje meer.” Maar over? Dat gaat rouw nooit. duurd. Kom nu maar terug”, om schrijft Allemekinders die eerste tijd. De Reus: „De wereld staat stil, maar tegelijkertijd draait-ie om je heen zó hard door. En ergens moet je weer de aansluiting op die we reld om je heen zien te vinden.” „In één weekend doen we vier dorpen aan”, vertelt Rutger Mau- ritz, cantor van de Maria Magda lena Cantorij uit Goes. „We gaan met onze concerten naar dorpen waar vrijwel alles al verdwenen is. De bakker is weg, soms is er geen openbaar vervoer meer.” Een be wuste keuze, vertelt Mauritz. De cantorij wil met het concert weer verbinding brengen. „We merken dat we met deze concerten verder 1 eide dames (nu 58) gingen als professional met rouw en verlies aan de slag. De twee beginnen eind maart een lotgenotengroep voor jonge weduwen en weduwnaars in heel Zeeland. Niet dat leeftijd het ver lies van je partner heftiger of juist minder heftig maakt. „Rouw is bij de één niet zwaarder of erger dan bij de ander. Elke categorie heeft z’n eigen problematiek.” Maar ben je jong of heb je een gezin met jonge kinderen, dan krijg je wel met een heel andere dynamiek te maken dan mensen die er op oudere leeftijd alleen voor komen te staan, schetsen Al lemekinders en De Reus. „Ieder een om je heen is bezig met huis- je-boompje-beestje. Maar voor jou staat de wereld ineens stil.” Allemekinders verloor haar man plotsklaps op 51-jarige leeftijd. De Reus raakte haar man, ook vanuit het niets, op haar 33-ste kwijt. Haar dochtertje was destijds an derhalf. Beide vrouwen waren in shock. „Met mijn verstand wist ik dat hij overleden was. Ik heb hem op gebaard gezien. Ik heb hem met vrienden en familie begraven. En toch dacht ik na zes weken: nu heeft de grap lang genoeg ge- El VRIJDAG 24 MAART 2023 Rouw blijft je leven lang bij je Heleen Allemekinders en Caroline de Reus in de tuin van Hof van OOK in Lewedorp. foto marcelledavidse - Caroline de Reus KATTENDIJKE - Melita Lanting De Cantatekaravaan gaat weer van start. De Cantatekaravaan is een serie van vier klassieke concerten, op vier verschil lende locaties en dat allemaal in twee dagen tijd. De lotgenotengroep start don derdag 30 maart en bestaat uit zes tweewekelijkse bijeenkomsten van 9.45 tot 12.30 uur. De club komt sa men bij Hof van OOK in Lewedorp. Meer info, prijzen en aanmelding: Heleen Allemekinders, prak tij krouwkost@gmail.com, 06- 41579449 of Caroline de Reus, ba- lanscoaching@zeelandnet.nl, 06- 12876309. Esme Soesman Lewedorp gr f Hom bin nen uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50