i M 5 Europese Commissie wil consument recht geven op herstel van producten 3 v 4 Oudste wilde kat doodgereden Brits parlement blokkeert TikTok Panel voor waterbeheersing koper terechtkunnen. Behalve als dat technisch onmogelijk is. De regels moeten gaan gelden voor apparaten als een stofzuiger, en bin nenkort ook voor bijvoorbeeld mo biele telefoons en tablets. Het heeft al lemaal als doel om een einde te maken aan de wegwerpeconomie. Het voor barig weggooien van spullen in de EU zorgt elk jaar voor 35 miljoen ton afval en 261 miljoen ton aan broeikasgas sen, aldus het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Bovendien gaat 30 miljoen ton aan waarde- volle grondstoffen verloren. Voor de plannen is nog wel de J instemming nodig van de f EU-landen en het Europees Par- lement. een telefoon wel een week, maar ei genlijk kunnen we nauwelijks een paar dagen zonder mobiel. Je concur reert dan tegen een bedrijf als Cool blue dat nog op dezelfde dag een nieuwe telefoon levert.” Oude zolen, nieuwe slippers Toch zijn er steeds meer bedrijven die proberen reparatie aantrekkelijk te maken. Meest prominente Neder landse voorbeeld daarvan is waar schijnlijk outdoorwinkel Bever. In het centrum van Rotterdam staat mede werker Rico Doornbos naast de zoge naamde recycleton, die hij elke twee weken leegt. Iedere klant kan hier oude spullen kwijt voor de eigen ‘recyclestraat’: van oude zolen worden nieuwe slippers gemaakt, katoen wordt gebruikt voor nieuwe T-shirts en ook van het mate riaal van tenten en slaapzakken wordt Volkswagen moet sjoemeldieselrijder compensatie van3000euro betalen Volkswagen moet een eigenaar van een in 2010 gekochte Golf TDI3000 euro schadevergoe ding betalen omdat hij destijds te veel zou hebben neer- n geteld voor zijn diesel- wagen, heeft de rech ter in Haarlem be paald. De man wist op het moment van aanschaf namelijk niet dat er sjoemel - software in zijn auto zat, waardoor de wagen schoner leek dan dat deze in werkelijkheid was. Het gaat om de eerste uitspraak in vier proef- procedures die aanhangig zijn Bemoedigend Gaat het recht op reparatie veel pro blemen verhelpen? Ruth Mugge, hoogleraar ontwerpen voor duurzaam consumentengedrag, vindt het idee bemoedigend: „Grootste winst is dat fabrikanten nu verplicht zijn reparatie aan te bieden, dat was voorheen niet zo.” Toch heeft Mugge twijfels: „Het plan gaat ervan uit dat reparatie goed koper is, maar dat hoeft niet zo te zijn. En bovendien: stel een reparatie voor een wasmachine kost bijvoorbeeld 300 euro, terwijl je voor een nieuw appa raat 500 euro kwijt bent. Dan is het toch aanlokkelijk om voor het nieuwe product te gaan.” Een ander probleem is volgens Mugge de tijd die het kost om te repa reren: „Misschien kost de reparatie van gemaakt door de Stichting Volkswagen Group Diesel Effi ciency (VGDES) en de Consu mentenbond. Advocaat Jurjen “y Lemstra van de stichting legt uit dat de inzet van specifiek deze ft procedure eigenlijk was om Volkswagen te dwingen de sjoe- F meldiesel te laten te rugkopen voor het oorspronkelijke aan koopbedrag. Maar daarin is de rechter niet meegegaan. In plaats daarvan heeft de rechter zelf een berekening gemaakt van de geleden schade. e naaimachines ratelen, als Hamid Alizada een S| bruine jas in de lucht houdt. „Sommige mensen kunnen niet eens een knoop aan een jas vastzetten.” Alizada werd in Afghanistan gebo ren, leerde daar mannenkostuums ma ken, werkte daarna bij de Bijenkorf als coupeur, en nu heeft hij zijn eigen naaiatelier in het centrum van Rotter dam. Of hij genoeg werk heeft? „Het kan eigenlijk wel drukker”, zegt hij. Hulp komt wellicht uit Brussel, waar de Europese Commissie plannen heeft om consumenten het recht op repara tie te geven. Klanten hebben nu te vaak geen andere keuze dan een nieuw product te kopen, vindt de commissie. Slecht voor de planeet, en ook voor de portemonnee van de Europeaan, vindt eurocommissaris Frans Timmermans. „We moeten af van het model ‘maken en weggooien’ dat zo schadelijk is”, al dus Timmermans tegen de NOS. Als het aan de commissie ligt, moe ten klanten de keuze krijgen om een product laten repareren in plaats van te vervangen, ook als een product binnen de garantieperiode valt. Is de garantie verlopen, dan moet een klant in prin cipe binnen vijf tot tien jaar na aan koop ook nog voor reparatie bij de ver- Grootste winst is dat fabrikanten nu verplicht zijn reparatie aan te bieden, dat was voorheen niet zo In de strijd tegen de weggooicultuur moeten consumenten het recht krijgen een wasmachine of ander kapot product te laten repareren, vindt de Europese Commissie. In de praktijk gebeurt dat al, zij het mondjesmaat. „Je moet niet bang zijn iets uit elkaar te halen.” I hsr VRIJDAG 24 MAART 2023 Schoenen, telefoons of NIJSWILLER LONDEN NEW YORK kleding weggooien? Repareren kan ook! Rico Doornbos van outdoorwin- kel Bever naast de recycleton, die hij elke twee weken moet legen. De ‘oudste wilde kat van Ne derland’ is dood gevonden op de N281 bij Nijswiller (Limburg). De zogenoemde WK2 be hoorde tot een groep zeldzame hoogbejaarde dieren. Het dier was volgens een schatting mi nimaal 13 jaar oud toen het werd doodgereden, schrijven onderzoekers op de website Nature Today. Het dier was een van de wilde katten die in 2014-2015 enkele maanden werd gevolgd met een gps- zender. Het kon dankzij een chipreader deze week worden geïdentificeerd. Het dier was de oudste geregistreerde kat. Het Britse parlement blokkeert TikTok op zakelijke apparaten. Het besluit is genomen uit veilig heidsoverwegingen. De Britse regering kwam vorige week al met eenzelfde verbod voor de app van Chinese makelij. TikTok is een van de populairste social- mediaplatforms van dit moment, maar wereldwijd zijn er zorgen over de privacy van de gebrui kers. Voor gebruik van TikTok moeten gebruikers de app toe stemming geven om bepaalde data te verzamelen en op te slaan. Er wordt gevreesd dat China toegang heeft tot deze data. - Ruth Mugge, hoogleraar ontwerpen Nederland is gisteren een sa menwerkingsverband gestart met andere landen op het ge bied van water en klimaatver andering. Landen aangesloten bij het zogeheten International Panel for Deltas and Coastal Zones (IPDC) kunnen kennis uitwisselen over waterbeheer sing en klimaataanpassing, maakte minister Mark Harbers (Infrastructuur) bekend tijdens de VN-Waterconferentie in New York. Inmiddels zijn onder meer Bangladesh, Zuid-Afrika, Vietnam, Singapore, Argentinië en het Caribische deel van het koninkrijk erbij aangesloten. Jurriaan Nolles Rotterdam HAARLEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 4