Verse eitjes bij kippenkar Gratis lezing over het testament en levenstestament in Vlissingen Veere ruimt 147 grafstenen Provincie en gemeente geven subsidie aan ondernemer 6 ÉKk I Erfrechtplanning Advertentie I de erfrechtspecialist Een kippenkar kan ervoor zorgen dat de inwoners van Grijpskerke toch aan hun verse eitjes komen. Mede daarom geeft het provinciebestuur een ondernemer uit Seroos- kerke (W) subsidie om in zijn boomgaard zo’n mobiel kippenhok voor maximaal 249 kippen te plaatsen. De gemeente Veere verwijdert vanaf volgende maand grafstenen van graven met verlopen grafrechten. Sinds kort is de enige winkel, de Spar, van Grijpskerke gesloten waardoor inwoners of elders moe ten winkelen of hun boodschap pen online moeten bestellen. Ook het gemeentebestuur geeft de ondernemer subsidie zodat hij met die kippenkar kan beginnen. Het gaat om een mobiel hok dat om de paar dagen verplaatst wordt. De kippen slapen er 's nachts en kunnen overdag vrij uitlopen. Het idee van zo’n kippenkar be staat sinds enkele enkele jaren en wordt aangeprezen omdat dankzij zo’n kar de kip zijn natuurlijk ge drag kan vertonen: ‘Van nature scharrelt een kip altijd zijn eigen maaltijd bij elkaar, rolt door het zand om zijn verenkleed schoon te houden en gaat ’s nachts op stok met de rest van de kippen’. provincie geven allebei een subsi die van elk ruim 18.000 euro aan de ondernemer. D66-raadslid Jacco van Malde- gem staat echter kritisch tegenover de subsidie van de gemeente. Hij wijst erop dat in het voorstel van het Veerse college te lezen valt dat de ondernemer de kippen hobby- matig wil houden. Hij vindt het verbazingwekkend dat er subsidie wordt gegeven voor het uitoefenen van een hobby. Hij wil dan ook we- nimaal twee Veerse ondernemers ook al zo’n kar hebben voor het Sinds 1998 worden graven op de algemene begraafplaatsen binnen de gemeente Veere voor twintig jaar uitgegeven. Na die tijd krijgen de nabestaanden de kans om die grafrechten te verlengen. Vanaf 2017 kregen de rechtheb benden van de graven waarvan de rechten verlopen zijn, meerdere brieven met de vraag of zij de graf rechten wilden verlengen. Ook werden op alle graven, waarvan de rechten niet waren verlengd, bord jes geplaatst om nabestaanden erop te wijzen dat de steen wordt weggehaald. Uiteindelijk hebben 400 mensen het grafrecht ver lengd. 147 Kozen ervoor om dat niette doen of ze reageerden hele maal niet. Kringloop Volgens het Veerse college zorgt de inzet van zo’n kippenkar ook voor een natuurlijk kringloopsysteem. „De kippen eten gras, kruiden en insecten en de mest komt daar te recht waar ze rondlopen. De grond waarop ze lopen wordt niet be werkt en is daardoor goed in staat om koolstof (CO2) vast te leggen.” Het vindt dan ook dat zo’n kar ge- Met rust De gemeente zaait de plek van de graven in met gras. De graven zelf worden met rust gelaten. De stof felijke overschotten blijven waar ze zijn. De geruimde grafstenen worden vernietigd. De kippen eten gras, kruiden en insecten zien kan worden als een experi- - Besluit college Veere ment ter verbetering van de bo dem. Het geeft dan ook toestem ming om drie jaar lang die kar te ten of ook andere hobbyisten nu gebruiken. ook bij de gemeente kunnen aan- De ondernemer wil ook bij zijn kloppen voor financiële steun, bedrijf een eierautomaat plaatsen Verder wijst hij erop dat de onder- zodat mensen uit Grijpskerke en nemer zijn eieren gaat verkopen, omgeving daar hun eieren kunnen Hij vraagt zich dan ook af of er echt kopen. De provincie vindt dat erg sprake is van een hobby. Ook wil goed want zoiets draagt bij aan de hij weten waarom subsidie wordt leefbaarheid van Grijpskerke. gegeven omdat, zover hij weet, mi- Want de eieren worden samen met andere streekproducten aan geboden. Het Veerse college en de houden van kippen. U bent van harte welkom! Een waterdicht testament zorgt ervoor dat zaken goed geregeld zijn én het bespaart uw nabestaanden zorgen, belasting en ei gen bijdrage in de zorg. Zo was er laatst iemand die dankzij een goed testament 80.000 euro erfbelasting bespaarde. De erf- rechtspecialisten van Erfrechtplanning we ten als geen ander hoe u met een slim tes tament een fiscaal voordeel kunt behalen. Nog belangrijker dan een testament is een levenstestament. In een ievenstesta- ment is vastgelegd wie de zaken regelt als u dit zelf niet meer kan. Bijvoorbeeld bij dementie of een beroerte. Er staat in wie zich over de financiën buigt, wie be slissingen neemt bij medische kwesties én u kunt ook een tweetal wilsverklarin gen opnemen. Ook kunt u met een goed levenstestament besparen op de eigen bijdrage in de zorg. Heeft u al een testament en levenstesta ment maar twijfelt u of het nog steeds aan uw wensen voldoet, meldt u zich dan aan Maakt u dan een afspraak. Een erf rechtspecialist van Erfrechtplanning komt vrijblijvend en kosteloos bij u thuis om de mogelijkheden met u te bespreken. Bespreekt u deze belangrijke zaken liever 1-op-l? Kelly Boermans, directeur bij Erfrechtplanning Erfrechtspecialist Kelly Boermans geeft woensdag 29 maart 2023 om 13:00 uur een gratis lezing in het Fletcher Hotel Arion Vlissingen. Het adres is: Boulevard Bankert 266, 4382 AC Vlissingen. “Meer dan 11 miljoen Nederlanders heb ben geen testament en veel testamenten zijn verouderd", weet Kelly Boermans, me- de-eigenaar van Erfrechtplanning. Sinds 2010 is de vrijstelling van de erfbelasting bij kleinkinderen verdubbeld. Daarmee is het gelijkgetrokken met de vrijstelling erfbelasting van eigen kinderen en is het fiscaal gunstiger geworden om de kinde ren én kleinkinderen te laten erven. Re gelmatig wordt de maximale vrijstelling voor de erfbelasting - 21.559 euro - aan de kleinkinderen toebedeeld. Dit gaat echter wel ten koste van de erfenis van de eigen kinderen. De eigen bijdrage in de zorg is sinds 2013 onder meer afhankelijk van het vermogen. Een groot aantal testamenten is daar niet op aangepast. Bij aanwezig heid van spaargeld of wanneer de woning is afgelost, is het verschuldigde bedrag hoger dan wanneer er niets op de bank rekening staat of afgelost is. Hoe meer vermogen, hoe meer u betaalt aan eigen bijdrage in de zorg. Dit kan snel oplopen tot 2.500 euro netto per maand. Om nog maar te zwijgen van het hoge bedrag aan erfbelasting dat erfgenamen vaak moe ten betalen bij een praktisch af betaalde woning. Gelukkig kunnen al deze kosten beperkt worden meteen goed testament. voor de lezing. Heeft u géén testament en levenstesta ment? Meldt u zich dan ook aan voor de lezing. In een comfortabele setting vertelt onze erfrechtspecialist u geheel vrijblij vend wat u moet weten over een goed testament en levenstestament. Lezing bijwonen? Wees zeker van uw plek en meid u telefonisch of via onze website aan voor de lezing. Wilt u zich eerst oriënteren, vraag dan de gratis brochure aan via www.erfrechtplanning.nl 085 - 303 76 87 www.erfrechtplanning.nl Emile Calon Serooskerke (W) Emile Calon Domburg Een kippenkar in Wijchen. archeffotodavid van haren We denken liever niet aan de dood. Toch willen we alles goed geregeld hebben voor onze nabestaanden. Een testament kan daarbij helpen, maar wordt vaak uitgesteld. Herkenbaar? “Het is duur en ingewikkeld, dat doen we volgend jaar wel" VRIJDAG 24 MAART 2023 WA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34