V/ 22 thé IntP' /I w PROFIEL BINIAM GIRMAY, EEN JAAR NA DE EERSTE GROTE ZEGE DIE HEM IN ÉÉN KEER EEN LEGENDE MAAKTE Re-uz WIELRENNEN EB HARELBEKE EN GENT-WEVELGEM Vlaamse kasseienklassieker. Gir- may beseft direct dat het een over winning met eeuwigheidswaarde is. „Het is bijzonder voor mij, voor mijn team, maar ook voor het Afri kaanse wielrennen. Dit is echt een belangrijk moment voor ons.” Twee maanden later is Girmay in de Giro ook de eerste wielren ner van kleur die een rit in een grote ronde wint. In de tiende etappe naar Jesi klopt hij in een rechtstreeks sprintduel Van der Poel. De aftocht van Girmay uit de Giro is eveneens uniek. Bij het ontkurken van de prosecco op het podium schiet de kurk in zijn oog: einde van de Italiaanse ronde. Biniam is met zijn succes met afstand de grootste sportman van het land naam ooit doorbreken? Daar zit het geld niet. Dus ze moeten naar Europa komen en dat is nog niet zo gemakkelijk. Dat zie je ook met Australiërs.” Zijn populariteit blijkt overal waar hij gaat. Bij elke wedstrijd staan Eritrese fans met vlagver toon op hem te wachten. In eigen land is Girmay een sportman van het kaliber Van der Poel of Van Aert. Misschien wel groter, vertelt zijn landgenoot Amanuel Ghe breigzabhier, die zelfbij Trek-Se- gafredo rijdt en in Eritrea geregeld met Girmay optrekt en traint. „Wielrennen is in Eritrea de num mer i-sport, met ook heel veel lo kale renners. Als je in Europa rijdt of bij een team in de WorldTour dan ben je een held. Biniam is met zijn succes met afstand de grootste sportman van het land.” Girmay woont nog altijd een deel van het jaar in de Eritrese hoofdstad Asmara, met zijn vrouw Salim en zijn dochtertje Leila. Veel Eritrese wielrenners gebruiken hun thuisland als uitvalsbasis. Vis- beek: „Asmara ligt op hoogte, op 2400 meter. Dus met ‘Bini’ hoeven wij niet op een berg te gaan zitten. We volgen hem daar. Hij heeft een trainingsgroep, doet trainingen achter de brommer, kan op zeeni- Fenomeen Die zeges moeten de opmaat zijn voor een definitieve aansluiting bij de wereldtop, hoopt Aike Vis- beek, de Nederlandse sportief di recteur van Intermaché. „Je hebt de giganten Wout van Aert, Ma thieu van der Poel en Julian Alaphilippe. Biniam zit in het groepje dat probeert de aanslui ting te vinden. Eén keer Van der Poel kloppen is een ding, maar die mannen verslaan in een monu ment of een klassieker is iets an ders. Hij bouwt stap voor stap aan zijn carrière, maar is nog geen fe nomeen. Dan heb je als wielrenner een aantal monumenten gewon nen. Maar ‘Bini’ heeft al wel mooie dingen laten zien. Hij is een jonge renner uit Afrika die een lange weg heeft af moeten leggen om hier te komen. Die weg is er wel een van een fenomeen.” In een overwegend wit peloton is Girmay een uitzondering. Zoals winnaars sowieso in de minder heid zijn. Het merendeel van de renners rijdt zonder ooit maar in de buurt te komen van een zege. Girmay als zwarte Afrikaan die wint, is helemaal exceptioneel. Het maakt hem tot een vaandel- Vandaag rijdt hij E3 Harelbeke, zondag keert Biniam Girmay (22) terug in Gent-Wevelgem. Met zijn zege van vorig jaar veranderde hij als jonge Afrikaanse coureur van kleur het wielrennen voor eeuwig. Een portret van ‘Bini’, boegbeeld maar geen revolutionair. drager. Visbeek: „‘Bini’ is een in spirator. Je ziet dat er heel veel mensen naar hem toe trekken, ook in Europese landen. Niet alleen mensen uit Eritrea, maar Afrika nen in het algemeen. In die zin is hij een boegbeeld. Het is ook een belangrijke fase voor het wielren nen. We hebben wat internatio nale wedstrijden verloren op de kalender. En we missen boegbeel den die met de toppers mee draaien. Er zijn genoeg donkere en Afrikaanse wielrenners, ook bij de profs, maar er ontbrak nog wel ie mand in de top 10 van de wereld. Dat is ‘Bini’ nu wel.” Teunissen rijdt al een half leven in het peloton, maar had nog nooit een zwarte ploeggenoot. Ook hij onderkent het belang van voor beelden als Girmay. „Het is aan het veranderen, maar wielrennen is geen gemakkelijke sport om mee te beginnen. Om te voetbal len heb je alleen een bal nodig. Wielrennen kost meer moeite en geld. Ga maar eens een fiets en schoenen regelen. Zorg maar datje elke week naar de koers kunt gaan. Dat is in meer ontwikkelde landen gemakkelijker. Waarschijnlijk zit ten er weet ik hoeveel talenten in Eritrea en andere Afrikaanse lan den, maar hoe ga je in hemels- ■■k ^H| Teunissen 30jaar,metals persoonlijk hoogtepunt rit- winst en gele H trui inde ope- ningsetappe van de Tour van 2019 - ademt in alles wielrennen. Als belofte versloeg hij Wout van Aert én Mathieu van der Poel in de cross en de weg vanaf de Kruis berg naar de Oude Kwaremont en Paterberg kan hij geblinddoekt rij den. Een jaar of zeven moet hij zijn geweest toen Teunissen voor het eerst op een racefietsje werd gezet. Met de droom ooit te juichen en prof te worden. Op 7000 kilometer van Yssel- steyn, de geboorteplaats van Teu nissen, worden evengoed jongens geboren met eenzelfde droom. Dat is wat Teunissen hoort van ploeg genoot Biniam Girmay uit Eritrea. „Het wielrennen leeft daar enorm, zeker de laatste jaren. Als ze ergens een fiets kunnen scoren, dan gaan ze er gelijk op. Er is elk weekend koers en dan lopen de steden uit. Als ‘Bini’ daar een keertje rijdt, dat is als het WK voetbal hier.” In de aanloop naar het voorjaar lag Teunissen tijdens een trai ningskamp een week op de kamer met de onbetwiste kopman van Intermarché-Circus-Wanty en leerde Girmay zo beter kennen. „Hij heeft een andere cultuur en achtergrond en een heel andere opvoeding gehad. Hij zegt ook ge woon: ‘Thuis had ik niks. Mij maakt het allemaal niet zoveel uit en ik ben al lang blij dat ik hier mag zijn en dit kan presteren’.” Een jaar geleden in Gent-Wevel gem beleeft Girmay zijn defini tieve doorbraak met een zege voor de geschiedenisboeken. Als eerste zwarte wielrenner wint hij een i wielrennen Biniam Girmay verslaat Christophe Laporte (r) en de Belgen Dries van Gestel en Jasper Stuyven en haalt met Gent-Wevel- gem zijn eer ste grote over winning bin nen. FOTOAFP - Amanuel Ghebreigzabhier (collega-renner en landgenoot) Daan Hakkenberg Gent F Boegbeeld van het Afrikaanse VRIJDAG 24 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 22