Willem-Alexander Pechtold pleit voor einde monarchie na Turkije en Griekenland zijn weer vrienden door ‘rampendiplomatie’ Otolift, dé meest gekochte traplift van Nederland 15 Bel gratis naar 0800 - 444 770 6 of ga naar www.otolift.nl De relatie tussen Turkije en Griekenland was na ruzies en dreigementen op een dieptepunt beland. Maar dankzij het medeleven over en weer na de aardbevingen en de treinramp die de aartsrivalen onlangs troffen, trekken de landen nu zowaar samen op. Gratis brochure „Waarom laten we de monarchie niet ordentelijk eindigen na Wil lem-Alexander?”, vroeg Pechtold zich gisteren af'bij de presentatie van het boek De achilleshiel van de koning van AD-verslaggever fan Hoedeman. Volgens Pechtold wordt de discussie over het voort bestaan van de monarchie ‘uit on gemak’ niet gevoerd, met het ri sico dat er ‘langzaam steeds meer rafelranden’ aan het koningshuis komen. Daarin schuilt volgens hem het gevaar dat er ‘op chaoti sche wijze een einde komt aan het koningschap’. „Dat is niet goed voor de poli tiek”, aldus Pechtold. „En ook niet fair tegenover de familie die het hier betreft, die ook niet heeft ge kozen voor deze rol.” Zelfs kroon prinses Amalia zou er volgens Pechtold al ‘met verfrissende nuchterheid’ rekening mee hou- Stuur mij een gratis brochure de twee catastrofale aardbevingen, die in Turkije uiteindelijk aan meer dan vijftigduizend mensen het le ven kostten. De ramp betekende een omslagpunt in de verhoudin gen. Dezelfde dag nog belde Mit sotakis Erdogan om zijn medeleven uit te spreken en hulp aan te bieden - en de Turkse president nam op. i i den dat de Nederlandse monar chie eindig is. Ze zei eerder: „Ze mogen het best doen, hoor. Dan ga ik ook door met mijn leven.” Pechtold stelt dat de dalende populariteitscijfers van de ko ninklijke familie laten zien dat de legitimiteit van het koningshuis afkalft. „Vrijwel niemand in ons land gelooft nog dat iemand een baan moet krijgen omdat hij ge boren is in een bepaald huishou den. Laat staan dat iemand recht heeft op een baan omdat een van zijn voorouders in 1572 gestreden heeft tegen Spanje.” Reddingsteam Griekenland leefde massaal mee en had als een van de eerste landen een reddingsteam ter plekke. Dat haalde meerdere mensen levend onder het puin vandaan. De Turkse dank was groot. Drie weken later, na het treinon geluk bij de Griekse stad Larissa, waarbij 57 vooral jonge mensen omkwamen, was het Cavusoglu die als eerste bij zijn Griekse collega Dendias aan de lijn hing om zijn deelneming te betuigen. Zijn land stond toe dat een Griek die in een Turkse gevangenis zat, de begrafe nis bijwoonde van zijn zoon, die in de ramptrein had gezeten. En nu trekken beide landen dus samen op bij de verdeling van in ternationale topposities. Rampen- diplomatie krijgt meer voor elkaar dan maandenlang ruziemaken en dreigen. Alle tijd Wanneer de monarchie niet di rect wordt opgeheven, maar ein digt met de termijn van Wil lem-Alexander, heeft de Tweede Kamer ‘alle tijd’ om de discussie goed te voeren. „De huidige ko ning zit nog wel enkele decennia op de troon. Dat is het probleem niet”, zegt Pechtold. „Het pro bleem is de politieke wil, het poli tieke lef.” De achilleshiel van de koning gaat over ruim 25 jaar koningshuis- verslaggeving van politiek ver slaggever fan Hoedeman. Hij be schrijft hierin hoe Willem-Alex ander steeds vaker de grenzen van zijn privédomein opzoekt en hier mee het koningshuis schaadt. Pechtold nam het eerste exem plaar in ontvangst. otQlift ergernissen enigszins onder de op pervlakte, maar soms lopen de ge moederen ineens heel hoog op. Vorig jaar zomer reageerden de Grieken als door een wesp gestoken toen de Turkse president Recep X Tayyip Erdogan meerdere malen de status van de oostelijke Griekse ei- - landen ter discussie stelde. Veel daarvan, waaronder populaire va- kantiebestemmingen als Kos en Rhodos, liggen op een steenworp afstand van de Turkse kust en be- M hoorden ooit tot het Ottomaanse Rijk. Onder meer door een akkoord van een eeuw geleden werden ze Grieks, maar Erdogan stelt dat dat niet meer geldt omdat Griekenland er militairen heeft gestationeerd. Onzin, reageerde de Griekse pre mier Kyriakos Mitsotakis. Ilij pro- nog maar nauwelijks plaats. Ver- beerde in mei een stokje te steken wijten en dreigementen vlogen voor de levering van Amerikaanse daarentegen in beide richtingen de gevechtsvliegtuigen aan Ankara. Egeïsche Zee over. Erdogan was woest. „Voor mij be- De buren en aartsrivalen liggen al staat Mitsotakis niet meer”, zei hij, sinds mensenheugenis met elkaar weigerend hem verder nog te spre- overhoop over... ja, over wat niet ei- ken. En in september deed Erdogan genlijk? De loop van de zeegrens, er nog een schepje bovenop. „We migratie, de status van Cyprus, zeg- kunnen plotseling opduiken op de genschap over gas- en olievoorra den onder de bodem van de Mid- Met een ferme handdruk voor de camera’s bekrachtigden de Turkse en Griekse ministers van Buiten landse Zaken een nieuwe afspraak: De ministers Nikos Dendias (links) en Mevlüt Cavusoglu.FOTOGETTY hun landen zullen elkaar steunen in de strijd om twee belangrijke in- kaar flink dwars zouden zitten, ternationale posten. Griekenland gaan ze elkaar nu helpen die presti- wil vanaf 2025 een van de roterende gieuze posities binnen te halen, zetels in de machtige Veiligheids- „Dit was een heel goed onderhoud raad van de Verenigde Naties bin- met mijn vriend Mevlüt Cavu- nenslepen. Tegelijkertijd aast Tur- soglu”, zei de Griekse minister Ni- kije op de hoogste positie in de In- kos Dendias over zijn Turkse col- ternationale Maritieme Organisa- lega. tie, een invloedrijk VN-agentschap Nog geen twee maanden terug dat zich bezighoudt met regulering zou het volstrekt onmogelijk zijn van de internationale scheepvaart, geweest. De Grieks-Turkse verhou- Waar het eerder voor de hand had dingen waren al tijdenlang ijskoud gelegen dat Athene en Ankara el- en officiële communicatie vond r^ter 'Mere^ eilanden, midden in de nacht”, dreigde hij. Voor veel Grieken klonk dellandse Zee, om maar een paar dat bijna als een oorlogsverklaring, zaken te noemen. Vaak sudderen de Maar toen waren er op 6 februari Adres Brede kant van de trap blijft vrij Uw trapleuning kan blijven zitten Nieuw, huur tweedehands 48 uur levertijd mogelijk Standaard 5 jaar garantie Postcpde/plaats Telefoon Voormalig D66-leider Alexan der Pechtold vindt dat de poli tiek zich moet wagen aan de discussie over de vraag of Ne derland nog wel een monarchie moet hebben. Zelf vindt hij het koningschap ‘niet meer houd baar’ en het zou volgens hem goed zijn als Willem-Alexander de laatste koning is. Naam Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar: Otolift, Antwoordnummer 17014,2810 VK Bergambacht D z ro KONINKLIJKE TRAPLIFTEN Thijs Kettenis Athene Laurens Kok Wouter Peer Den Haag GO VRIJDAG 24 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 15