Verdachte militair gaf wapenadvies M Een op de drie heeft liever geen seks dan geen smartphone 10 Sil A. werkte ook met inlichtingendiensten BS Nieuw SREve De verdachte commando Sil A. (44) was intern bij het korps commandotroepen het aanspreekpunt voor wapens en gaf advies over wat het beste kon worden aangeschaft. Ook moest hij safehouses regelen. Hij was nauw betrokken bij de op richting van de 102 compagnie, het nieuwe paradepaardje van de land macht. De teamleden hebben de opdrachtin een zeervroeg stadium en zo onopvallend mogelijk ver- kenningsoperaties uit te voeren in dreigende conflictgebieden. Ook moeten ze lokale contacten aanbo ren of bevriende strijdkrachten ter plaatse adviseren. De operationele leiding in Den Haag hoopt zo sneller en betere in lichtingen te krijgen over de veilig heidssituatie in een gebied. Afgelo pen december kondigde de land macht trots aan dat deze zoge noemde Early Forward Presence- vooruitlopen, maar bevestigt dat zijn cliënt deze werkzaamheden heeft verricht en dat de geheime diensten er volgens hem ook een rol in hebben gespeeld. „De AIVD en MIVD zijn volgens mijn cliënt be trokken. Zij zouden ook meer dui delijkheid kunnen geven over wat er nu precies speelde. Meermaals heb ik erop aangedrongen om deze medewerkers te horen, maar dat wordt tot nu toe steeds tegenge houden wegens een beroep op het staatsgeheim.” Open dagen 25 26 maart van 10:00 tot 17:00 uur Schok De arrestatie van A. veroorzaakte een schok binnen het korps com mandotroepen. Vijf oud-collega’s die langdurig en recent met hem werkten, vertelden eerder dat hij een trainingscentrum voor zijn ka meraden wilde opzetten in Suri name. Hij zou al een stuk land in de jungle op het oog hebben gehad waar Special Forces uit de hele we reld zouden kunnen oefenen. A. moet zich op 3 april verant woorden voor de rechter. Het Mi nisterie van Defensie laat weten daarom niet te willen reageren. eenheid in een recordtijd was opge richt. Normaal trekt men negen maanden uit voor de voorberei ding, nu lukte het in drie maanden. Sinds 2020, twee jaar voor de offi ciële oprichting van 102 compagnie, werden in het buitenland al grote oefeningen opgetuigd waarmee de militairen zichzelf op de kaart wil den zetten. Het team bestond toen uit ‘een handvol’ militairen van de ‘Special Forces’. De teamleden had den nauwe contacten met de ge heime diensten AIVD en MIVD. Soms gingen medewerkers van de inlichtingendiensten mee op de verkenningen. Advocaat Michael Ruperti van A. wil niet inhoudelijk op de zaak De AIVD en MIVD zijn volgens mijn cliënt betrokken. Zij zouden meer duidelijkheid kunnen geven Dat blijkt uit onderzoek van bureau Motivac- tion voor de weke lijkse podcast van journalist Alexander Klopping. Nederlan ders kregen op zijn ver zoek een serie scherpe di lemma’s voorgelegd door Moti- vaction. De resultaten liegen er niet om: een op de drie mensen heeft liever nooit meer seks dan een leven zonder smartphone. Onder jongeren tussen de 18 en 24 jaar is dat zelfs de helft (49 pro cent). Flinke verschillen bestaan er ook tussen mannen en vrouwen. Vrouwen (vier op de tien) doen beduidend liever afstand van seks dan mannen (twee op de tien). En mensen kregen nog meer keuzes: een op de zes Nederlanders raakt liever een pink kwijt dan dat die de telefoon vaarwel zegt. Bezoek de open dagen in Duitsland of in ons Experience Center in Biddinghuizen Bij jongeren is dat zelfs ruim een derde (36 procent). Nooit meer op reis of nooit meer de smartphone? Drie op de tien Nederlanders ge ven liever hun vakantie op. Voor het onderzoek bevroeg onderzoeksbureau Motivaction ruim 1030 volwassen Neder landers tussen de 18 en 70 jaar. Ze kregen ook vra- gen over hun smari- s- phonegebruik. Een derde zegt verslaafd te V zijn. Onder jongeren geldt dat voor ze s op de tien. De telefoon is al met al een verlengstuk van onszelf gewor den. Twee derde van de Nederlan ders slaapt met de smart-phone direct naast het bed en checkt die vrijwel meteen na het wakker worden. Vier op de tien zitten met telefoon op het toilet. Opdrachtgever Alexander Klopping is behoorlijk verrast. „Ik kwam op het idee voor dit onder zoek toen ik mijn telefoon vergat.” Een dag geen smartphone viel hem zwaar. „Ik ervaarde stress en greep constant naar mijn broek zak. Het maakte me benieuwd hoever onze smartphone-afhan- kelijkheid eigenlijk gaat.” EuroParcs Biggesee Biggesee Attendorn Sauerland Let opl U belegt bulten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit Veel Nederlanders geven nog liever seks, vakantie of zelfs een vinger op, dan hun smart phone. Onder jongeren is dat percentage nóg hoger. - Michael Ruperti, advocaat Sil A. David Bremmer Amsterdam Raymond Boere Den Haag VRIJDAG 24 MAART 2023 GO vanaf prijs excl. BTW 239.500 vanaf prijs excl. BTW 299.500 Inclusief meubelpakket Inclusief meubelpakket ■J Prachtige ligging aan het water Nabij skigebied Olpe-Fahlenscheid Adres EuroParcs Biggesee: Waldenburger Bucht 11, 57M-39 Attendorn Duitsland Adres Experience Center: Spijkweg 15, 8256 RJ Biddinghuizen -J 6-persoons ■J Oppervlakte 60 m2 V M-persoons V Oppervlakte 50 m2 -/ 8-persoons ■Z Oppervlakte 80 m2 vanafprijs excl. BTW 179.500 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 10