fii Br F* a H J ,A /CR. Nieuwsmedia rT Primeur: zorginstell ing aansprakelïjk, forse claim verwacht Walcheren Vooral raadsels rond dode vrouw De plaaggeest van ProRaïl kW' PUI I i Een zorginstelling in Zuid- Holland is aansprakelijk gesteld voor de gevolgen van de coronabesmetting van een werknemer. De rechter verwijt de werkgever dat de vrouw zonder bescherming patiënten moest helpen. Koewacht speculeert, maar politie laat nog weinig los Het is ontzettend lastig aan te tonen datje de besmetting op je werk opliep Het is voor zover bekend de eerste keer dat een werknemer een derge lijke zaak wint. De vrouw (28) raakte in april 2020 besmet met het coronavirus. Zij stelde dat dat ge beurde tijdens haar werk als ver pleegkundige in een tehuis. In de zaak die ze aanspande tegen zorg organisatie Fundis en aansprake- lijkheidsverzekeraar MS Amlin, oordeelde de rechter dat ze dat vol doende aannemelijk heeft gemaakt. De verpleegkundige kwam zon der beschermingsmiddelen in aan raking met patiënten die later be smet bleken met corona. Zo moest ze zonder mondkapje een bewoner behandelen bij wie ‘het snot uit de neus liep’. Ze stelt dat mondkapjes wél voorradig waren en heeft er meermaals op aangedrongen ze va ker te mogen dragen. De arts van het tehuis gaf daarvoor echter geen toestemming. Volgens het beleid van de instelling mocht dat pas bij een bewezen coronabesmetting. instelling personeel op die manier onnodig in gevaar bracht. Daarom moet de schade vergoed worden die de vrouw door haar besmetting op liep of nog gaat oplopen. De ver pleegkundige heeft long covid. Vol gens vakbladZorr/visieis ze erg moe, kan ze niet volledig werken en heeft ze hulp nodig in het huishou den. Haar advocaat Edwin Bosch be reidt een claim voor van mogelijk honderdduizenden euro’s. Volgens hem is het de eerste keer dat een zorgmedewerker een dergelijke zaak wint. „Het is ontzettend lastig aan te tonen dat je de besmetting op je werk opliep. Ik ben heel blij dat dat in deze zaak gelukt is.” Meer zorgmedewerkers zitten thuis met long covid. Deze maand verloren de vakbonden CNV en FNV een zaak die zij aanspanden tegen de staat. De rechter oordeelde toen onder meer dat werknemers individueel moeten aantonen dat zij op hun werk besmet raakten. Dat is nu dus voor het eerst ge beurd. Kitty Jong, vicevoorzitter van de FNV, noemt de uitspraak ‘spectaculair’. „Dit is echt een pre cedent.” Net als advocaat Bosch pleit ze echter nog steeds voor een collectieve regeling. „Niet alle men sen kunnen zo goed aantonen dat zij op het werk besmet zijn.” Schadevergoeding De rechter oordeelt nu dat de zorg- De das is het nieuwste f probleem op (of onder) het Nederlandse spoor ►pii U, s AM f 7 ZEELAND 2 Coronabesmetting verwijtbaar donderdag 23 maart 2023 14°c P16 Weeroverzicht lange termijn: - Edwin Bosch, advocaat Precies een jaar geleden liepen mensen zonder jas buiten, zaten de Zeeuwse terrassen vol en deden de ijsverkopers goede zaken. Hoe anders is het nu. Waar blijft de lente? Het is somber buiten, vrijwel elke dag valt er regen en thuis moet de verwarming nog flink aan de bak. De lente, die maandag officieel is begonnen, voelt nog al tijd ver weg. Toch is het slechte weer deels beleving. Op papier valt in elk geval de temperatuur best mee. Volgens Weeronline is het ‘vrij zacht voor de tijd van het jaar’. Vandaag wordt het in Zeeland bijvoorbeeld rond de 14 graden en dat is maar een paar graden minder dan een jaar geleden. Maar écht lente-achtig voelt het niet en er zijn zelfs winterse buien in aantocht. Voor dat lentegevoel moet je ergens anders zijn, bij voorbeeld in de Keukenhof die vandaag de hekken opent. Onder anderen bollenkweker Michael van der Voet (al 25 jaar tuinman bij de bloemenshow) heeft er daar voor gezorgd dat er nu al spetterende kleuren te zien zijn. i»P8 fotojosmhcmns Prijs €3,30 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging Sander van Mersbergen Rotterdam F Jaargang 265 PZC is onderdeel van: Cf pzc.nl Ook voor het laatste Zeeuwse nieuws liiiiiil 8 II 711688 H 555554 II I ,tk'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 1