Neelie plaveide voor Uber weg naar belastingvoordeel ij 9 missaris en brak mogelijk de regels Vrijdag 10 maart 2023 de week tot nu toe. Tussentijdse con clusie: ik geef normaal heel makkelijk geld uit. Een ritje met zo’n elektri sche deelfiets kost toch al gauw 7,50 euro. Ik drink minder koffie op werk (ook goed voor mijn gezond heid), omdat ik het niet kan betalen. Impulsaankopen in de stad of super markt doe ik niet meer, omdat ik re gelmatig mijn portemonnee vergeet. Het is bijna gênant om op te schrij ven, maar ik denk dat al bijna 30 euro heb bespaard. Weer een fikkie, weer een die ik niet ‘mag’ betalen. Amper een uur la ter ontvang ik opnieuw een betaal- verzoek. Dit keer omdat ik nieuwe bandage aanschaf op kickboksen. Of ik ook met cash kan betalen? U kan het antwoord waarschijnlijk al raden. Op kickboksen gaat het overigens flink mis. Ik trap met mijn voet op de knie van mijn sparringpartner. Mijn moeder rijdt mij naar het ziekenhuis, waar ik een foto moet laten maken. Direct een leuke onderzoeksvraag: kan je contant afrekenen op de par keerplaats? Nou en of! Dat scheelt. Overigens, geen gebroken voet. Na het ziekenhuis rijden we naar mijn huis in Utrecht. We hebben goede hoop dat we opnieuw bij de betaalpaal in de straat met cash kun- Soms was het daadwerkelijk niet makkelijk. Ik noem een lunch en kof fie op werk, de betaalverzoeken, een treinticket kopen ’s ochtends vroeg en betaalpalen in mijn straat die al leen pinpassen accepteren. Ik heb dus best vaak valsgespeeld. Ik realiseer mij des te meer dat contant geld voor ouderen belangrijk is. Helemaal als zij niet altijd de digitale vaardighe den hebben. Ik kan mij goed voorstel len dat ouderenbond Anbo contante betaling in bepaalde soorten winkels verplicht wil maken. Wat ook opviel deze week: ik gaf veel minder geld uit. Het geld wordt tastbaar. Het doet ‘pijn’ als ik het uit mijn portemonnee zie gaan. Dat er kent ook de Betaalvereniging Neder land. Met contant geld hou je makke lijker zicht op de uitgaven. Ik werd deze week op het pijnlijke feit ge drukt dat ik te makkelijk en te veel geld uitgeef. Van tevoren wilde ik het reste rende geld weer terugstorten op mijn rekening. Maar ik besluit het geld ge woon weer in mijn portemonnee te stoppen én nog geld bij te pinnen. Want, dit is eigenlijk mijn belang rijkste conclusie: contant geld is best oké. Ik zie met cash beter wat ik uit geef en ik houd geld over. nen betalen. Helaas. Mijn moeder moet haar pinpas trekken om te voor komen dat we ‘zwart’ parkeren. Weekend van 11 en 12 maart 2023 Mijn neus werd deze week op het pijnlijke feit gedrukt dat ik met pinnen te makkelijk en te veel geld uitgeef dus een schijntje aan over 1 procent van de inkomsten buiten de Verenigde Staten, 25 pro cent belasting in Nederland. Ka- wordt nog onderzocht, want ze was merlid Pieter Omtzigt omschreef destijds net gestopt als Eurocom- de deal zo: „Als je 1000 euro ver dient, hoefje maar 10 euro op te ge ven, en daarover draag je 2,50 euro af.” De rest ging via de Kaaimanei- Rutte hield overigens in 2015 de ontmoeting met Kalanick af, die kwam dus alsnog tot stand toen hij een paar maanden later naar Silicon Volgens MacGann betaalt Uber Valley afreisde voor een werkbe- belasting: zoek. Op foto’s poseerden Rutte, Kalanick en Kroes. Kroes’ lobby voor die ontmoeting Volgens MacGann landen en de Bahama’s rechtstreeks begon Neelie Kroes naar de aandeelhouders. MacGann: „Wij van Uber hebben Nederland sprak, maar het ging om de lage be lasting die we hoefden te betalen.” MacGann zegt verder over ge spreksverslagen te beschikken van een ontmoeting in 2016 tussen pre mier Mark Rutte en toenmalig Uber-topman Travis Kalanick. Hij wil deze nog vrijgeven, zegt hij, maar de documenten zijn al opge vraagd door Frankrijk. Volgens MacGann is met Rutte niet over de belastingdeal gesproken. De ontmoeting is hoe dan ook omstreden, omdat die een gevolg Dat heeft Mark MacGann, ooit een toplobbyist voor Uber, aan de Tweede Kamer verteld tijdens een lijkt van een mogelijk illegale lobby hoorzitting. MacGann is namelijk door WD-prominent Neelie inmiddels een klokkenluider over Kroes. Zij drong er in 2015 bij Rutte de praktijken van het agressief ope- per sms op aan dat hij Kalanick zou rerende bedrijf en lekte duizenden ontmoeten. Zij had een ‘fascine- documenten. Voor een belangrijk rende ontmoeting’ gehad en stelde deel gaan die over Nederland, want ons land heft belasting over alle winsten van Uber buiten de VS. Het internationale hoofdkantoor van Uber is namelijk sinds 2012 in Am sterdam gevestigd. De belasting- Lobbywerk deal die hiermee gepaard ging, is al tijd geheim gebleven. Bij grote be drijven is dat bij zulke afspraken al tijd zo. voor Kalanick te laten ‘invliegen’. „Je moet hem ontmoeten”, smste Kroes. „Ben jij volgende week weer in het Torentje?” al tijdens haar voorgehouden dat we banen en be- periode bij de EU lastinginkomsten zouden brengen. dp bGldïlClGn Vein Dat is niet gebeurd.” Hij spreekt van een sweet -belas- UbGr tG VGrdGdigGn tingdeal en van een ‘makkelijke’, ‘gezellige relatie op een dagelijkse door lobbywerk te doen. Ze nam basis’ tussen Uber en de Belasting- daarmee niet de ‘afkoelingsperiode’ dienst. MacGann zegt dat de fiscus van twee jaar in acht na haar werk bovendien hielp bij het achterhou- als EU-commissaris. Sterker: vol den van informatie, toen buurlan- gens MacGann begon Kroes al tij den als Frankrijk wilde onderzoe- dens haar periode bij de EU de be ken of er belasting werd ontweken, langen van Uber te verdedigen. „In De Belastingdienst heeft altijd het voorjaar, of de zomer van 2014”, gezegd dat ‘uitvoerig intern onder- aldus MacGann. Volgens hem was zoek’ heeft uitgewezen dat de de bedrijfstop‘high’van hoe‘mak- dienst zich aan de wet heeft gehou- kelijk we toegang hadden’ tot de den. MacGann: „We vertelden hoogste politici. „Uber heeft hen in mensen dat we in Nederland zaten de maling genomen, ook in Neder- omdat hier iedereen zo goed Engels land.” Cash steeds wordt vaker geweigerd - Met knallende koppijn word ik wak ker. Een borrel liep iets uit de hand en dat is ook te zien aan het betaal- verzoek dat ik krijg. men, waarschuwt De Nederlandsche Bank. Dat maakt het voor sommige mensen moei lijker om aanko pen te doen. Gemid deld maakt 4 procent van de winkeliers dui delijk dat zij alleen pinbetalingen willen. Pinnen rukt op, maar cash heeft volgens experts nog tal van voordelen. Wat feiten en cijfers op een rij: - Contant geld is na melijk een goed alter natief om op terug te vallen als er een pin storing is - Een op de vijf beta lingen aan de kassa wordt contant afge rekend. Dat is een groot verschil met Duitsland: daar be taalt zo’n 60 procent nog met contant, meldde de Bundes bank vorig jaar. - Vanuit privacyover- wegingen maken sommige mensen uit sluitend gebruik van contant, zegt Betaal- verenigng Nederland. - Een andere reden om contant geld te gebruiken, is om zicht te houden op je uit gaven. „Je voelt veel meer betaalpijn als je iets af re kent met contant. Hoewel je prima een overzicht van je uitgaven online bij kan houden, vergt dat veel meer disci pline”, zegt Berend- Jan Beugel van Be- taalvereniging Neder land. Zeker voor mensen met een kleine portemonnee is dat handig. Door een gekneusde voet lig ik het weekend op de bank. Ik heb dus alle tijd om de balans op te maken. Ik keek als een berg op te gen deze week. Ik verwachtte dat betalen met contant in mijn dage lijks leven een drama zou worden. A Betalen met contant geld levert Harmke de Vries het voordeel op dat ze in een week tijd veel minder geld uitgeeft, foto frank de roo Via een ‘warme, gezellige relatie’ heeft de Belastingdienst het vervoersbedrijf Uber actief ge holpen belasting te ontwijken. Daardoor zou Uber in ons land slechts 0,25 procent over een groot deel van zijn winst belas ting hoeven te betalen. Tobias den Hartog Den Haag Mark Rutte, Travis Kalanick en Neelie Kroes bij de ontmoeting in Silicon Valley in 2016. FOTO ANP GO WOENSDAG 22 MAART 2023 Het komt te vaak voor dat winkeliers geen contante beta- I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9