8 HINDERNISRACE VOOR WIE ALLEEN CONTANT KAN BETALEN Maandag 6 maart 2023 Dinsdag 7 maart 2023 Woensdag 8 maart 2023 Donderdag 9 maart 2023 PINNEN OF CASH? lautomaten Zo’n beetje de hele wereld betaalt tegenwoordig met pin. Hoe is het dan om een week te leven met alleen maar cash op zak. Verslaggever Harmke de Vries (28) neemt de proef op de som. En kwam veel obstakels tegen. Dan schiet het mij te binnen: in de meeste supermarkten staat een pin automaat. Dat zijn direct twee vlie gen in een klap, aangezien ik ook nog weekboodschappen moet halen. Het lijstje is dit keer extra lang. Op werk kan bij de kantine alleen worden be taald met de pinpas, dus ik moet ook boodschappen halen voor lunch. Eenmaal bij de pinautomaat loop ik tegen het volgende probleem aan. Omdat ik altijd met mobiel betaal, is het alweer een tijdje geleden dat ik mijn pincode moest intoetsen. Enigs zins gegeneerd graaf ik in mijn ge heugen naar de juiste cijfercombina tie. Nadat ik de correcte viercijferige combinatie in heb gevuld, pin ik 160 euro. Met acht briefjes van 20 euro loop ik de supermarkt in. Zo’n stapel geld voelt bijna ordinair. Ik werp een blik op mijn handen en besef: met dit geld moet ik het deze week doen. In alle vroegte snij ik mijn cherry- tomaten, komkommer, rode ui en zwarte olijven voor de lunch. De lunch die ik normaal gedachteloos op de redactie betaal met pin. Je zou het een indirect gevolg kunnen noemen van leven op contant geld. Tijdens het klaarmaken van mijn lunch besef ik: het is pas dag twee van de uitda ging, maar ik leef nu al zuiniger. Ik ben zoveel tijd kwijt aan de berei ding van mijn salade, dat er geen ruimte meer is voor een koffie. Die haal ik op het station. Om te voorko men dat ik mijn cappuccino niet kan afrekenen, vraag ik maar direct of een contante betaling ook mogelijk is. „Tuurlijk kan dat!” antwoordt de ver koper enthousiast. Al word ik direct gewaarschuwd: betalen met cash is volgens hem niet toekomstbestendig. Daar word ik op werk direct mee geconfronteerd. Mijn ochtendhu meur is nog niet verdwenen. Ik heb nog een kop koffie nodig. Niet de gratis versie op de redactie (ik ben kieskeurig, die is niet lekker), maar Ik stond er niet bij stil dat dit ook valt onder een digitale betaling. Daarom pak ik het vandaag anders aan en wil ik een los treinticket ko pen. Om 06:18 uur pak ik de trein richting Rotterdam. Maar met con tant geld bij een van de automaten aan de centrumzijde van het station betalen, ho maar. OV Service en Tic kets gaat pas om 06.45 uur open. Een treinticket kopen met contant geld, is zo vroeg dus onmogelijk. Ik heb drie keuzes: terug naar huis, te laat komen of weer valsspelen. Ik kies het laatste. Op de terugweg is de OV Service en Tickets wel open. Nummertje trekken en achteraan aansluiten in de rij. Gelukkig valt mijn trein uit, an ders had ik die gemist. Treinreizen met contant geld is niet voor de on- geduldigen onder ons. Het wisselgeld dat ik overhoud, be staat voornamelijk uit munten die ik in mijn jaszakken stop. Het hoopt nogal op. Na tweeëneenhalve dag rinkelen mijn broek- en jaszakken van het muntgeld, omdat ik elke keer te lui ben om geld op te bergen in mijn portemonnee. ’s Avonds ga ik uiteten met mijn beste vriendin en kickbokstrainer. Zij betaalt en stuurt daarna een tikkie. Die kan ik dus niet betalen. Ik over weeg om haar met contant te betalen. Omdat ik het zelf vervelend vind als mensen mijn Tikkies in contant te rugbetalen, doe ik dat dus niet. We sluiten een deal: maandag, als ik weer digitaal mag betalen, maak ik het be drag over dat ik haar ben verschuldigd. Ik evalueer tijdens die wandeling de duurdere versie. Jammer maar he laas, je kan die alleen afrekenen met je pinpas. Gelukkig zijn er collega’s: „Wil jij een kopje koffie van mij?” e laatste keer dat ik v iets contant be- I^HI taalde? Da’s lang ge- ■H leden. Sterker nog: mijn portemonnee laat ik vaak thuis. Alles gaat met de mobiele telefoon. Met als bijkomend nadeel dat ik meer geld uitgeef dan mij lief is. Deze week wordt een uitdaging. Zoals het voor ouderen die minder be hendig zijn met het digitale betalings verkeer soms ook een opgave is. Tot grote zorg van ouderenbond Anbo. Een week met alleen cash kunnen we i In alle vroegte een treinkaartje met contant geld kopen bij OV Service en Tickets is niet mogelijk. FOTO'S DPG Het eerste obstakel van de week: een pinautomaat vinden. In de ruim drie jaar dat ik in Utrecht woon, heb ik nog nooit geld uit de muur ge trokken. Voor werk moet ik vroeg in Rotter dam zijn. 05.00 uur gaat de wek ker. Ik ben vergeten mijn lunch voor vandaag voor te bereiden. a Verslaggever Harmke de Vries leefde een week op contant geld en mocht niet pinnen, wat ertoe leidde dat ze de lunch voor op het werk thuis moest klaarmaken. - - M> Bij sommige apparaten kun je nog zowel met contant geld als met pin betalen, al zijn het er niet veel. Ik heb iets op te biechten: ik heb gisteren valsgespeeld door met mijn ov-chipkaart van A naar B te reizen. Ik ben in Zwolle en wil een elek trische deelfiets naar mijn afspraak pakken. Ik blijf verstijfd staan als ik de tweewieler van het slot wil ha len. Dit kan niet. Ik kan de huur van zo’n fiets niet contant afrekenen. Shit, toch lopen. Contant en pin betalingen mogelijk Harmke deVries Utrecht dan nog uit de voeten? WOENSDAG 22 MAART 2023 GO Mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8