n M Let’s do Goods maakt van Kirbys zonnebloemen een hebbedingetje D66 pleit voor kinderburgemeester in Veere knus, persoonlijk 6 [N DUURZAAM Kirby draait de fleurige sok aan de piepschuim voet goedkeurend rond. „Mijn idee is mooi. Maar wat jullie ermee doen, is perfect”, zegt de kunstenaar met een brede glimlach. De eerste jaren van mijn leven daar waren mooi, een mooi land. Toen kwam de oorlog! Een collega van Carol bracht Kirby ook in contact met Let’s do Goods, een initiatief van Niels Hermus uit Tilburg. In Nederland zijn volgens hem inmiddels meer dan zestigduizend mensen afhan kelijk van kledinginzameling. En daarbij gaat het zeker niet alleen om die dakloze man of vrouw op een bankje in het park, maar steeds vaker ook complete gezin nen in verborgen armoede, aldus Hermus. „Maar ondergoed en sokken worden zelden gedoneerd. Ook wel begrijpelijk, want men sen vinden dat toch al snel gênant een kinderburgemeester. Van Maldegem wijst er ook op dat overheden verplicht zijn er voor te zorgen dat kinderen in staat zijn hun mening te geven, zo staat immers te lezen in het Kinderrechtenverdrag van de Verenigde Naties. Ook bij het ma ken van nieuw beleid, aldus de D66’er. Van Maldegem vindt dat met de komst van burgemeester Fre derick Schouwenaar het een goed moment is om ook een kinder burgemeester aan te stellen. De gemeenteraad beslist morgen avond over het voorstel voor een kinderburgemeester. Van Maldegem: „Kinderen kun nen dan hun mening geven over speeltuinen, de jeugdzorg of sportverenigingen. Daarnaast kan zo’n kinderburgemeester de vol wassen burgemeester assisteren bij officiële momenten als do denherdenking, een sinter klaasintocht of rondom sporteve nementen.” Van Maldegem stelt voor de „In Nederland ben ik opnieuw be gonnen, maar het was niet makke lijk. Drugs, alcohol en ook mijn ge zondheid. Ik heb op Europoort ge werkt. In de isolatie. Zonder mas kers, geen bescherming. Glasve zels.” Hij wrijft met een pijnlijke blik over z’n borst. „Alles is kapot van binnen.” en vies. Terwijl onze doelgroep juist ook daarvan af en toe iets nieuws nodig heeft.” Hermus kwam tot dat besef toen hij voor een ander project 200 sok ken overhield en merkte hoe blij ze daar mee waren bij het Leger des Heils. Hij bedacht een even praktische als originele aanpak. Zijn organisatie gaat in alle grotere steden op zoek naar kunstenaars met een verleden op straat, in de verslaving of psychiatrie. De be doeling was in iedere provincie één, maar in de afgelopen twee jaar heeft Hermus al twintig kun stenaars enthousiast gekregen om sokken te ontwerpen. Zierikzee is de eerste Zeeuwse stad in dat rij tje. En voor ieder paar dat wordt verkocht, doneert Let’s do Goods een paar aan het Leger des Heils. „Jij mooie sokken, zij warme voeten. Maar het gaat ons ook om het verhaal wat achter die sokken zit”, zegt Hermus. „Om de kunste naar op de bühne te brengen.” Hij Onder de indruk Startbloq begon een jaar geleden in opdracht van de gemeente Schouwen-Duiveland een pilot met als doel twintig inwoners met een langdurige uitkering uit hun isolement te halen. Kirby is één van hen, vertelt manager Robert Carol. „Hij heeft één groot talent en dat is schilderen. Tijdens onze gesprekken nam hij een schilderij mee. We waren gelijk zo onder de indruk, dat we wat schilderspullen voor hem hebben gekocht en met Kirby de afspraak maakten dat hij iedere vrijdag eventjes iets moest komen laten zien.” kinderburgemeester telkens voor een jaar te benoemen. „Alle Veerse kinderen van 9 tot en met 12 jaar komen in aanmerking voor de titel van kinderburgemeester.” Voor de D66’er zou het mooi zijn als iedere basisschool in de ge meente jaarlijks een ambassadeur aanwijst. Een van hen kan dan benoemd worden tot kinderbur gemeester. In meer dan de helft van de Zeeuwse gemeenten is al een kinderburgemeester. In Goes is dat al twintig jaar het geval. Sindsdien zijn ook de gemeenten Borsele, Kapelle, Noord-Beve- land, Reimerswaal, Schouwen- Duiveland en Sluis gestart met toont de wikkel waarop duidelijk herkenbaar Kirbys silhouet prijkt. En op de achterkant in een noten dop zijn persoonlijke geschiede nis. Kirby zucht nog eens diep. Hij kan het bijna niet geloven. Einde lijk krijgt hij de kans iets met zijn talent te doen. De professionele schilderkist die hij samen met twintig paar van zijn eigen sokken (‘om te verko pen’) van Hermus heeft gekregen, is de volgende stap in de goede richting. „Hiermee moet je eigen lijk op het strand gaan zitten in Spanje”, zegt hij met een brede grijns. „Dat is het echte kunste naarsleven.” Maar eerst die exposi tie in het gemeentehuis vanaf 9 mei. Zijn negende schilderij om te laten zien, is al bijna af. De katoenen sokken van Kirby en de niet minder kleurrijke ont werpen van de andere kunstenaars binnen Let’s do Goods zijn te be stellen via de site letsdogoods.com en te koop bij de Wereldwinkel. e presentatie van zijn kunstzinnige sokken gisteren in Zierikzee was één van die spaarzame lichtpunt jes in het turbulente leven van de in voormalig Joegoslavië geboren Bakir Mesic; Kirby voor vrienden en bekenden. Hij groeide op in een weeshuis en belandde op z’n acht tiende letterlijk op straat. Een ver slaving aan alcohol en drugs leidde tot een zwervend bestaan, waarin hij voor werk het hele land door trok. Zijn vlucht voor de oorlog op 26-jarige leeftijd bracht hem uit eindelijk in Zierikzee. In het kantoor van leerwerkbe- drijf Startbloq hangen twee kleine schilderijen in een hoekje aan de muur. Sinds een paar jaar heeft Kirby zijn tekentalent weer opge pikt. „Kijk”, wijst hij trots op de 25 Joegoslavische vlaggetjes aan de blauwe wolkenhemel. „De eerste jaren van mijn leven daar waren mooi, een mooi land. Toen kwam de oorlog!” Hij daalt met zijn wijs vinger een baan omlaag in het schilderij, naar de gitzwarte lucht vol bliksemschichten. Het grootste vlak daaronder is iets minder donker, maar nog al tijd verre van vrolijk, ondanks de cirkel aan Joegoslavische vlagge tjes, de Nederlandse driekleur en -centraal- het getal 57. „Mijn leef tijd vorig jaar, toen heb ik dat schilderij gemaakt”, legt Kirby uit. DOMBURG V - Kirby, kunstenaar Als het aan D66 ligt krijgt de gemeente Veere ook een kin derburgemeester. Op die ma nier betrekken we basisschool leerlingen bij de lokale demo cratie, zegt fractievoorzitter Jacco van Maldegem. - Emile Calon Bakir'Kirby' Mesic uit Zie- rikzee maakte een paar jaar geleden een schilderij met zonnebloe men. Die prij ken nu op het nieuwste paar sokken uit de kunstzinnige Let’s do Goods collectie. FOTOSANDRA SCHIMMELPENNINK Villa Valentijn Middelburg Kinderdagverblijf en BSO Marcel Modde Zierikzee KDV Villa Valentijn Middelburg heeft vier horizontale groepen, waardoor wij de kinderen op maat tijdens de verschillende ontwikkelingsstadia kunnen begeleiden. Wij gebruiken wasbare bamboeluiers. Gewoon beter voor het milieu. BSO Villa Valentijn Middelburg is de plek waar kinderen na een lange schooldag kunnen ontspannen en de kanj^rijgen om te ontplooien in een huiselijke omgeving. Jij warme voeten, zij dan ook! p Rouaansekaai 61 in Middelburg Korte Burg 3 in Middelburg 0854-890090 info(cDvillavalentijn.nl www.villavalentijnmiddelburg.nl Landelijk registratienummer 257589806 WOENSDAG 22 MAART 2023 WA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34