O Alleen krimp verwacht bij industrie en bouw Massaclaim om tarieven energiebedrijven 16 Nederland kan zich opmaken voor een goed economisch jaar en daar gaan de meeste regio’s in ons land van profiteren, zo verwacht Rabobank. Kort i Chipoorlog VS-China Webwinkelhype is voorbij, winkelstraat meer in trek Vorig jaar bestelden Nederlanders 347 mil joen aankopen online, 5 procent minder dan in coronajaar 2021, blijkt uit cijfers van Thuiswinkel en marktonderzoeksinstituut GfK. Door de sterk gestegen prijzen gaven we daar met 33,3 miljard euro wel 9 procent meer aan uit. „Tot nu toe is er nog altijd lichte groei, maar bij bepaalde producten gaat het moeilijker. In home en living is het nu wat minder, mode gaat wel redelijk door”, aldus Marlene ten Ham van Thuis- winkel.org, de brancheorganistie voor web winkels. Ook in de winkelstraat dalen de verkopen, maar veel minder hard dan on line. „In 2020 voorspelden wre al dat we ge woon terug zouden gaan naar het oude nor maal”, zegt Hans van Tellingen van winkel- straatanalist Strabo. „En dat blijkt.” „De groei aan onlinebestedingen in 2020 en 2021 is omgebogen naar krimp. Omdat men sen uiteindelijk elkaar willen ontmoeten en producten willen ruiken, voelen en vast houden. Goede winkels op goede plekken zullen daarom altijd blijven bestaan.” Schiphol wil perspectief In afwachting van nieuwe regels omtrent het aantal vluchten via de luchthaven ver langt Schiphol duidelijkheid en perspectief. Daarvoor pleit de advocaat van Schiphol in een kort geding tegen de Staat, dat werd aan gespannen door verschillende luchtvaart maatschappijen. Zij willen dat de verlaging van het aantal vluchten van 500.000 naar 460.000 vluchten van tafel gaat. Staking bij ING Bank Personeel van ING Bank gaat op donderdag 30 maart staken. Volgens de vakbeweging gaat het om een staking voor een betere cao ‘met landelijke impact’ die een werkdag zal duren. ING Bank doet zijn best om klanten niet de dupe te laten worden van de acties. Er is onder meer verschil van mening over de lengte van de af te sluiten cao en de ingangsdatum van loonsverhogingen. Gobaxter baseert die stelling op een uitspraak van de rechtbank van Amsterdam in een zaak van De hoge inflatie zorgt voor olie op hetvuur en leidt tot hardnekkigere inflatie pectievelijk 3,8 procent en 3,5 procent. In de iet spelen verregaande digita lisering en investeringen in it-infra- structuur, zoals cloudnetwerken, een rol. In de zakelijke dienstverlening, zo als adviesdiensten, accountancy, ad vocatuur, heeft het te maken met wet en regelgeving, waardoor de vraag naar diensten groot blijft. Het lijkt erop dat de overige zake lijke dienstverlening - een sector met onder meer uitzendbureaus, beveili gers, schoonmaakdiensten en reisbu reaus - dit jaar weinig te klagen heeft. De sector groeit naar verwachting met maar liefst 3,8 procent. De uit zenders en detacheerders doen het bovengemiddeld goed. Ze bieden flexwerkers aan en kunnen zo andere bedrijven helpen die kampen met personeelskrapte. Ook de reissector presteert bovengemiddeld goed. bedrijven dat vorig jaar driemaan delijks of zelfs maandelijks doen. Volgens Vattenfall bieden de alge mene voorwaarden die ruimte. Gemiddeld betaalde een huis houden met een variabel contract vorig jaar 400 euro te veel, stelt het claimbedrijf dat op basis van no cure, no pay tegen de energiebe drijven wil procederen. Meedoen aan de massaclaim, waarbij na mens grote groepen consumenten een rechtszaak wordt gevoerd, is gratis. Als Gobaxter de procedures wint, is 25 procent van de schade loosstelling voor het bedrijf. In middels hebben zich ruim 50.000 consumenten aangemeld. Inval bij Red Buil Krimp Maar er zijn ook sectoren die er be kaaid van afkomen. Voor de industrie en de bouw voorspelt Rabobank een krimp van respectievelijk 0,4 en 0,3 procent. Voor de industrie verwacht de bank dat de energie-intensieve sec toren het zwaar krijgen, ondanks dalende energieprijzen. Die hebben het bovendien moeilijk in de concur rentie met andere landen. Ook voor de bouw zijn de voorspellingen minder rooskleurig. „Het is een combinatie Eind vorig jaar voorspelde Rabobank nog een voorzichtige groei van 0,6 procent, maar inmiddels zijn de economen van de bank een stuk opti mistischer geworden. De economie gaat dit jaar met 2 procent groeien, is de jongste boodschap. En de belang rijkste verklaring voor die groei: de consument blijft geld uitgeven. Mede met dank aan de overheid die maatregelen neemt om de koopkracht op peil te houden. Zo wijst regionaal econoom Floris Jan Sander van de Rabobank op de gestegen minimum lonen, uitkeringen, pensioenen, toe slagen en intussen blijven de cao- lonen omhooggaan. „Die geven een slinger aan de consumptie van huis houdens”, verklaart Sander. Daarnaast plust de economie door de groeiende internationale handel. De vraag naar Nederlandse goederen en diensten zat vorig j aar al stevig in de lift en dat blijft dit jaar zo, is de ver wachting. Hoewel de economische vooruit zichten gunstig zijn, zullen niet alle sectoren in een dikke plus eindigen. Er zijn sectoren die hard gaan, maar er er zijn er ook die achterblijven. De ict-sector en zakelijke dienstverlening bijvoorbeeld groeien dit jaar naar j verwachting het hardst met res- A „Waar het om gaat, is dat in de al gemene voorwaarden niet con creet genoeg staat wanneer het energiebedrijf de tarieven mag verhogen. Dat je die uitleg pas geeft als de tariefsverhoging wordt doorgevoerd, is te laat. Dan pas je tussentijds de algemene voor waarden aan”, zegt Jochem van Dalfsen van Gobaxter. Niet alleen Vattenfall zat fout een consument tegen Vattenfall, volgens Gobaxter, nagenoeg alle Deze vrouw kreeg 22 maart vorig energiebedrijven hanteren op dit jaartehorendathetenergiebedrijf punt min of meer dezelfde alge- de tarieven tussentijds per 1 april mene voorwaarden. Daarin staat zou verhogen vanwege de oorlog, dat het tarief twee keer per jaar Die tussentijdse verhoging was aangepast kan worden, maar door niet afgesproken. De rechter het tumultueuze prijsverloop op draaide de tariefsverhoging terug, de energiemarkt gingen energie- WOENSDAG 22 MAART 2023 PC Economie WASHINGTON verrassend veerkrachtig BRUSSEL AMSTERDAM CONSUMEREN VLUCHTBEPERKING ONRUST De VS gaan de groeimogelijk heden van chip bedrijven in China beperken, meldt persbu reau Bloom berg. De Ameri kanen zijn al bezig met het afknijpen van de levering van hoogwaardige technologie aan het land, om te voorkomen dat die voor militaire doeleinden kan worden ge bruikt. De Europese Commissie heeft maandag een inval gedaan bij de fabrikant van energiedrank Red Buil. Het bedrijf maakte mogelijk mis bruik van een machtige marktpositie of heeft verboden prijsafspraken gemaakt met concurrenten, aldus de com missie. Energiebedrijven die hun variabele tarieven verhoogden, hangt een massaclaim boven het hoofd. Volgens claimbedrijf Gobaxter hebben 4,7 miljoen huishoudens daardoor bijna 2 miljard euro te veel betaald. - Floris Jan Sander, Rabobank - Ton Voermans Natasja de Groot Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 16