Sneller in de wolken? De lafheid moet uit de voetballerij, we hebben helden nodig M Kinderopvang ziet geen licht aan het einde van de tunnel Vertrek nu ook vanaf Antwerpen 6 ÖZCAN AKYOL Live Happy Antalya Mallorca Ibiza Heraklion Tenerife Waar gaat het allemaal over? vanaf 469,- p.p. vanaf 499,- p.p. vanaf 549," p.p. vanaf 549,- p.p. vanaf 599,- p.p. Branche vraagt kabinet vooral om af te zien van het gratis maken van kinderopvang Is je geen voetballiefhebber bent, en je zou de afgelopen dagen de krant hebben ge lezen, kun je zomaar gaan denken dat onze stadions in regelrechte jungles zijn veranderd. Een suppor ter van PSV kreeg een stadionver bod van maar liefst veertig jaar en bij FC Groningen werd nota bene een van de eigen spelers geslagen door een supporter, die daarna door de directeur ‘hersenloze imbeciel’ werd genoemd. We zagen eerder dat wedstrijden werden ontsierd door bijvoorbeeld vuurwerk en in Rotterdam moes ten de supporters van Feyenoord noodgedwongen de wedstrijd tegen Ajax vanachter me tershoge hekken bekijken, omdat de clubleiding geen vertrouwen had in hun gedrag. Al de uitspattingen en maatrege len zijn het uitvloeisel van jaren lang halfbakken beleid als het gaat om voetbalgeweld door supporters. Er waren grote ambities, zoals de meldplicht voor notoire raddraai ers, maar in de praktijk is daar wei nig van terechtgekomen. Daarbij weet iedereen die regelmatig naar een wedstrijd gaat, dat niet iedere club even rigide omspringt met sta dionverboden. De verschoppelin gen kunnen zich regelmatig, met wat regelwerk, melden op de tri bunes, zonder dat ze worden verra den. Het speelt overal. tie, dat het helemaal niet onver standig is om uitsupporters he lemaal te weren bij wedstrijden. Je zou kunnen zeggen: dan moeten de goeden lijden onder de slechten, maar een andere werkelijkheid is dat die goeden kennelijk onvol doende aan sociale controle doen en oogluikend de misdragingen van anderen toestaan. Daarbij weet iedereen dat ze in Engeland en Duitsland ook wor stelden met de problematiek, maar daar hebben ze door zerotolerance- beleid er een einde aan kunnen ma ken, met hier en daar een negatieve uitzondering. En wat doen wij? Wij blijven maar doorvergaderen, commissies op richten en mensen straffen, alle maal heel symbolisch en aan het einde van de streep totaal niet ef fectief. Als de bond en vooral de clubs geen conflicten met de sup porters durven aan te gaan, door ze keihard te straffen voor hun crimi nele daden, is het een kwestie van tijd voor het echt een keer uit de hand loopt, compleet met slachtof fers en wat dies meer zij. De lafheid moet uit de voetballe rij. We hebben helden nodig. Wan neer staan ze op? „Als dat er niet is en aanbieders moeten contracten met ouders opzeggen, dan komen kinderen thuis te zitten met een oppas”, stelt directeur Emmeline Bijlsma van Brancheorganisatie Kinder opvang. „Dan is er helemaal geen toezicht meer mogelijk om hun veiligheid te garanderen.” Sinds eind 2021 constateert toe zichthouder GGD Ghor ‘meer te kortkomingen op wettelijke kwa liteitseisen die verband houden met de inzet van (voldoende en gekwalificeerd) personeel’. Zo werd de eis voor het aantal mede werkers bij 6 procent van de loca ties voor buitenschoolse opvang niet gehaald, terwijl dat een jaar eerder 3 procent was. Volgens Gjalt Jellesma van de Belangenvereniging van Ouders in de Kinderopvang kunnen de kwaliteit en veiligheid in de kin- Boek nu op TUI.nl, via de app of bij je reisadviseur. deropvang alleen overeind blijven door goed werkgeverschap. „En dat is essentieel om ervoor te zor gen dat mensen in de kinderop vang willen blijven werken. Nu zie ik dat heel veel medewerkers in opleiding uiteindelijk niet voor het beroep kiezen, gezien hun ne gatieve ervaringen tijdens de sta geperiode.” Als de KNVB nu eens echt met een daadkrachtig actieplan wil komen, moet die ook serieuze sancties gaan afkondigen. Ik denk, zeker in deze fase van de competi- We blijven maar vergaderen en commissies oprichten Brancheorganisatie Kinderop vang adviseert het kabinet vooral om af te zien van het bijna gratis maken van kinderopvang in 2025. Want dan zal de toestroom van kinderen zo groot worden, dat de personeelstekorten helemaal de pan gaan uitrijzen. „Verder heb ik helaas geen oplossing voor de hui dige situatie”, zegt directeur Bijlsma. „Ik zeg vooral tegen de politiek: luister naar de noodkre ten van onze medewerkers, zij zien geen licht aan het eind van de tunnel meer. y @OzcanAkyol Sinds de misbruikzaak rondom Robert M. hebben kinderop vangorganisaties meer (ca- merajtoezicht ingevoerd. Maar alles staat of valt bij genoeg personeel. Edwin van der Aa Amsterdam DINSDAG 21 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 6