u Zang, cabaret en een lezing De Agenda a 1 Onze formule is een combinatie van bieren en eten Landje apart Nu zal de rest van het land Zeeland niet als eerste provincie noemen wanneer het de biercultuur betreft, Zeeuws-Vlaanderen is volgens Van Merode ook op dit vlak een landje apart. „Zeeuws-Vlamingen zijn toch echt wat bourgondischer en zijn wat eerder geneigd een trappist te pakken en wat uit te proberen. Mensen wil len graag wat anders proberen dan wat je in een doorsnee café ziet. Eens niet de bekende namen als Jupiler, Heineken ofWestmalle.” De hype rond thuisbrouwen is ach ter ons, denkt Van Merode. „Zoals je dat een jaar of vijf tot tien jaar gele den zag. Voor veel hobbyisten is het een hobby gebleven. Je ziet de afgelo pen jaren dat het zich uitgeselecteerd heeft. Brouwerijen die klein zijn be gonnen, zijn uitgegroeid tot redelijke omvang. Groot genoeg zodat mensen een baan konden opzeggen en er een Serieuze types De organisator zag alle soorten be zoekers bij het festival in 2019. Van mensen die gewoon eens wat wilden uitproberen tot de heel serieuze ty pes. Mensen als biersommeliers die met pen en papier aantekeningen maken bij de verschillende biertjes die ze geproefd hebben. „Dan schrij ven ze precies op wat ze ervan von den en hoe het gemaakt is. Uiteinde lijk gebruiken ze die kennis om er la ter een kratje van te kopen als het bier goed bevallen is.” Twaalf brouwerijen, net zoveel als toch een aandeel van de markt naar de kleinere brouwers ging en dach ten ‘laten we ook eens een IPA of een fruitbier maken’. Ik weet niet of het ze veel heeft opgeleverd”, vraagt Van Merode zich af. „Mensen willen toch authenticiteit. Bij ons kun je uitleg van de brouwers zelf krijgen en zie je wie het maakt. Dat is toch echt wel wat anders, persoonlijker.” in 2019. Het aantal in IJzendijke te proeven biertjes is echter veel groter geworden. Vier jaar geleden waren het er 44, nu zijn het er 72. „Mensen die een kaartje kopen krijgen een proefglaasje dat ze mogen houden, twee consumptiemuntjes en een kaart met uitleg over alle bieren. Wat voor soort het is, hoe het smaakt en wat het percentage is. Het maakt nogal uit of je een bier van vier of twaalf procent probeert.” Los van het percentage is 72 soorten proberen on doenlijk, geeft ook Van Merode rui terlijk toe. „Op basis van de kaart kunnen mensen een keuze maken. Ik heb ze ook niet alle 72 geprobeerd.” boterham mee konden verdienen. Denk maar aan brouwerij KEES uit Middelburg. Die doet het heel goed.” Achter het etiket KEES schuilt Kees Bubberman. Klein begonnen als thuisbrouwer, maakte hij naam als brouwmeester van Emelisse Bier. Zijn eigen brouwerij, die hij in 2015 in Middelburg begon, loopt prima en maakt internationaal naam. De heel grote bedrijven als InBev met merken als Jupiler, Dommelsch en Leffe, hebben niet stilgezeten en hebben zich ook op de bijzondere biertjes gestort. „Die zagen dat er Deze keer over de heren achter het bierfestival Hop Hist. Vier jaar na de eerste editie is het festival in IJzendijke terug van weggeweest. utger van Merode vormt samen met Steven van Vooren en Niek Verbeke het driemanschap dat aan de wieg staat van Hop Hist. Van Merode kijkt terug op een woelige tijd voor organisato ren van festivals. „In 2020 hadden we alles al ingekocht voor de tweede editie, toen we te maken kregen met de eerste lockdown. Twee en halve week voordat we het festival zouden houden.” Zeshonderd speciale proef- glaasjes wachtten sindsdien in dozen op zolder tot er definitief witte rook was. „Vorig jaar durfden we het toch nog niet aan. Het Mauritshof mocht weliswaar weer open maar dat is een partycentrum en daar hadden ze ook te maken met een rij uitgestelde feesten die er nog gehouden moest worden.” Twaalf brouwerijen uit de regio zijn present in IJzendijke. Van Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en het Vlaamse Meetjesland. „Sommige zijn vrij klein, andere weer wat gro ter. We houden het wel bij lokale bieren. Onze formule is een combi natie van bieren en eten. Dat kan van eenvoudig wat ham en kaas tot uit- gebreidere gerechten. Daarnaast hebben we twee acts die de hele dag door live-muziek spelen. Dat was ook in 2019 een succes, dus dat hou den we erin. We komen weleens in België waar ook bierproefevenemen- ten zijn. Maar daar zit dan vaak maar weinig sfeer in. Zes mensen die rond een tafeltje staan en zeggen wat ze van een bier vinden. Wij willen er wat meer van maken zodat het ook echt gezellig is.” I 1 'S - VL DINSDAG 21 MAART 2023 Hop Hist tijdens de eerste editie in 2019. De organisato ren Rutger van Me- rode, Steven van Vooren en Niek Ver- beke (vlnr) genieten van een biertje. FOTO PETER NICOLAI - Rutger van Merode, Hop Hist Ode aan Adele Met The ADELE Project geeft zan geres Jolanda Knecht een ode aan Adele. Tijdens meer dan vijftig shows in de Benelux kroop Knecht in de huid van het bekende Britse zangeres, begeleid door een ze venkoppige liveband. Met haar ver tolking werd Jolanda Knecht uitge roepen tot de beste Adele sound lookalike’ van Europa. Donderdag 23 maart om 20.00 uur in De Statie in Sas van Gent. Kaarten kosten 22,50 euro. ‘Hoe vind je het zelf gaan?’ Marjolijn van Kooten geeft met ‘Hoe vind je het zelf gaan?’ een ko mische, liefst zwarte draai aan het thema ‘werken aan jezelf’. Durf je je psycholoog tegen te spreken, de mindfullnesstrainer met rozijnen te bekogelen en tips van bezorgde leidinggevenden te negeren? Afge wisseld met mooie liedjes. Vrijdag 24 maart om 20.00 uur in het Scheldetheater in Terneuzen. Lezing landschap leren lezen De geschiedenis van West Zeeuws-Vlaanderen liet sporen na in het landschap. De presentatie van Bas Chamuleau toont wat er nog te zien is. Via historische kaar ten en bodem kaarten wordt het huidige landschap tot de oor sprong afgepeld. Vrijdag 24 maart van 19.30 tot 21.30 uur in Museum Het Bolwerk IJzendijke. Toegang is 8 euro, reserveren vóór 22 maart. Meer informatie is te vinden op mu- seumhetbolwerk.nl. Speciaalbier Festival Hop Hist, zaterdag van 14.00 tot 22.00 uur in Mauritshof in IJzendijke. Kaarten kos ten 15 euro. Guido van der Heijden IJzendijke Bij bierfestival Hop Hist zijn 72 biertjes te proeven De Rubriek De Agenda gaat over mensen achter evenementen. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 48