Dood loert op voortplantingspad M Hulp bij oversteken padden redt ze van een wisse dood i b r- I V. Minder paddentrekacties Sinds vorige week is er een ware paddenexplosie in Nederland. Zodra het donker wordt, gaan ze vol goede moed op weg naar hun voortplantingswater. Maar zonder hulp eindigen velen voortijdig en platgereden op de Zeeuwse wegen. Jan Paul van Hecke maakt grote stappen mers. Verstening, meer verkeer, minder rommelige plekjes in tui nen. „Dat is allemaal van invloed”, richting de vijvers van Zonnehove”, vertelt Henk Remijn van de Wal- cherse paddentrekgroep. Daardoor hoeven zij de drukke Domburg- seweg - tussen Oostkapelle en Domburg - niet over te steken. „We hebben dit jaar besloten geen pad- dentrekactie op te zetten.” In Vrou wenpolder, bij Schuddebeurs op Schouwen-Duiveland en bij Philip pine zijn dit jaar wel paddenover- zetters actief. Wendy Janse begon zelf in coronatijd als paddenover- zetter. „Ik zag dat mensen in de berm ergens naar op zoek waren. Toen ik het ging vragen, bleek dat ze op zoek waren naar padden. De gemeente had dat jaar de padden hekjes nog niet geplaatst, dus er waren ook nog geen emmers in gegraven om ze op te vangen. Het was dus een raapactie gewor den.” Wie zich als paddenover- zetter wil aanmelden, kan dat doen via Padden.nu r zijn er nog wel, maar het lijkt erop dat zij zich aan het verplaatsen zijn arel Houtman is coör- dinator van de pad- denwerkgroep Schou- wen-Duiveland. „We hebben zeven vrijwil ligers, die ieder een dag van de week padden overzetten”, vertelt hij. Drie weken geleden steeg de temperatuur en jawel, daar kwa men de eerste padden. Daarna kwamen koudere dagen, soms zelfs met vorst, en hielden de padden zich weer schuil. „Rugstreeppad- den kunnen zich wel anderhalve meter diep de grond in graven”, legt Houtman uit. Vorige week maandag steeg de tempera- tuur. Prompt verlieten de Z padden hun winterver- blijf, op zoek naar liefde. Ravon, het landelijke kenniscentrum voor reptielen, amfibieën en vissen, sprak i zelfs van een lande- I lijke ‘paddenexplo- sie’. Houtman: „Vo rig jaar hebben we I in het hele jaar 130 1 padden overgezet, nu zijn het er al twee dinsdagen elke och tend meer dan 130.” De meeste padden- werkgroepen werken met emmers, strategisch ingegra- ven voor schermen die de pad den ervan weerhouden een weg over te steken. Salamanders zitten soms ook in de emmers die aan de Donkereweg in Schuddebeurs staan, maar die kunnen door de mazen van het net. Houtman: „Ik had er afgelopen dinsdag zeven. Dan kan het zomaar zijn dat er der tig door het gaas geglipt zijn.” Ecoloog en vogelkenner Wendy Janse, lid van de Schouwse padden trekgroep, heeft de afgelopen we ken op woensdag de wacht gehou den. In de ochtend worden de pad den uit de emmers gehaald en op weg geholpen naar de vijver van ergens naar op zoek waren. wat je kunt zeggen, is dat de pad- Dat bleken dus padden te zijn den zodra het donker is op weg gaan als het én vochtig én een bé- tje warmer is. Dan weet je dat er mijn emmers. Afgelopen week een ik zag dat mensen in de berm handjevol. Het is dus ook wel een beetje een toevalstreffer. Het enige jaar is er een sterke afname te zien.” Hoe kan het dat de ene statistiek tientallen op de been soort als de pad wel heel sterk zijn zijn.” voordat je het terugziet in de ver- Rolf van Leeningen spreiding.” (Ravon): „Als je kijkt naar de padden in Ne derland, zie je dat ze sinds Minder insecten. Lange, droge zo- 1997 op iets meer plekken JF” gezien zijn. Sinds 2008 hou den we bij hoeveel padden over gezet worden. De afgelopen twaalf zegt Van Leeningen. Ihssen Hoog duin en Duinvliet (bij Domburg) waren de laatste jaren steeds min- een positiever beeld geeft dan de der padden om over te zetten. „Ze andere? Van Leeningen: „De af name moet bij een heel algemene Mon Plaisir in Schuddebeurs. Dochter Isa mag meehelpen. „De eerste twee woensdagnachten wa ren toevallig koud en zat er niks in 2 pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl dinsdag 21 maart 2023 Zeeland *4 ZEELAND 10 De vangst van één nacht. FOTOWENDYJANSE - Wendy Janse over hoe ze bij de Schouwse paddentrekgroep terechtkwam zie pzc.nl/play Ondine van der Vleuten Schuddebeurs Lola de Bas (r) en Isa Geelhoed helpen mee met het overzetten van padden die op weg zijn naar de vijver bij Mon Plaisir in Schuddebeurs. Elk jaar bij de paddentrek worden er weer duizenden doodgereden op de wegen, fotowendyjanse r l t- P y* mF«Sf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 29