I H V Hf* M 20 Bondscoach start tweede periode Oranje met Kort Voetbal pgw Quote van de dag EK-KWALIFICATIE NEDERLANDS ELFTAL De hamstringblessure van Frenkie de Jong dwingt bondscoach Ronald Koeman meteen tot inventiviteit voor de EK- kwalificatiewedstrijd tegen Frankrijk. De puzzel oogt meteen kwetsbaar bij Oranje. „Maar met Mats Wieffer zou ik het na zondagmiddag best aandurven.” ‘De nederlaag verdienden we niet. Het gat is groot, maar we geven niet op’ Vier afzeggers Jong Oranje Devyne Rensch (Ajax), Sven Mijnans (AZ), Jeremie Frimpong (Bayer Leverkusen) en Mees Hilgers (FC Twente) hebben zich ge blesseerd afgemeld voor Jong Oranje bij bondscoach Erwin van de Looi (rechts met Ryan Gravenberch). Voor de oefenduels in Spanje tegen Noorwegen en Tsjechië heeft Van de Looi Shurandy Sambo (Sparta), Anass Salah-Eddine (FC Twente), Million Manhoef (Vitesse) en Sydney van Hooij- donk (Heerenveen) opgeroepen. Roglic klopt Evenepoel De eerste etappe in de Ronde van Cata- lonië is uitgemond in een sprint tussen de twee favorieten voor de eindzege. Jum- bo-kopman Primoz Roglic (links op foto) was na 165 kilometer net iets sneller dan de Belgische wereldkampioen Remco Evene- poel. De Nederlander Ide Schelling werd derde. „Je hoopt altijd op het beste en dan moet je het maar gewoon doen”, zei Roglic, die eerder dit jaar al de Tirreno won. ’Hoop dat Messi terugkeert’ Verdediger Sergi Roberto hoopt vurig dat Lionel Messi komende zomer terugkeert bij FC Barcelona. De Argentijnse superster heeft bij Paris Saint-Germain een aflopend contract. Messi werd zondag uitgefloten door de fans van PSG tijdens de met 2-0 verloren thuiswedstrijd tegen Stade Ren nes. PSV-fan: 40 jaar niet welkom De 20-jarige man die tijdens PSV-Sevilla in de Europa League het veld betrad en de keeper van de Spaanse club aanviel, heeft een stadionverbod van veertig jaar gekre gen. Het betekent dat hij tot 2063 niet wel kom is in het Philips Stadion. PSV wil ook een procedure starten om de eventuele schade voor de club te verhalen op de man, die momenteel een celstraf van drie maan den uitzit, waarvan één voorwaardelijk. „Ik heb hem gezegd dat hij op ter mijn een betere versie van Marten de Roon kan worden”, aldus Koe man. „Dat vond hij een compli ment - en zo bedoelde ik het ook. Wieffer is geen speler die tien man uitspeelt en daarna de spits alleen voor de keeper zet. Maar hij voetbalt makkelijk, is vast aan de bal, ziet het goed.” Kwetsbaar Het neemt niet weg dat de missie van Koeman ook kwetsbaar is. On- Tennis Voetbal Wat ikwel wil zien, is een elftal dat initiatief neemt en wat uitstraalt. Dat we op de juiste manier goed en agressief druk zetten miskenbaar wil de bondscoach toe naar een aantal vastigheden die hij ook in zijn eerste periode nadruk kelijk hanteerde, gedragen door spelers die het hart moeten gaan vormen van Oranje. Maar zeker nu zonder De Jong oogt die spoeling wel weer wat dunner dan voorheen. Georginio Wijnaldum is bij AS Roma pas net terug van lang blessureleed. Memphis Depay speelt bij Atlético Madrid nog lang niet alles. Virgil van Dijk is bij Liverpool bezig aan een moeizaam seizoen, terwijl de ontwikkeling van Matthijs de Ligt de laatste jaren wat grillig verliep. Veel tij dom warm te draaien is er bovendien niet. Oranje staat vrijdag meteen voor zijn zwaarste kwalifi catiewedstrijd, uit tegen Frankrijk, en moet uiteindelijk minimaal tweede worden om zich te plaatsen voor het EK. „Het resultaat en kwa lificatie zullen dan ook voorop staan”, zegt Koeman. „Het is anders dan in mijn eerste periode. Toen vond ik dat het ook wel wat leuker en vrolijker mocht rond Oranje, dat we weer plezier uit moesten gaan Ronald Koeman zegt het terloops maandagmiddag: in zijn eerste pe riode als bondscoach scheen in Zeist vrijwel altijd de zon. Letter lijk, alsof de wolken prompt ver dwenen zodra Oranje tussen 2018 en 2020 samenkwam op de KNVB Campus. „Nu regent het opeens en hebben we meteen twee afvallers”, zegt Koeman vier dagen voor de eerste EK-kwalificatiewedstrijd tegen Frankrijk in Parijs. Niet alleen Fren kie de Jong meldde zich op het laat ste moment af bij Oranje, ook Ajax-aanvaller Steven Berg wijn deed dat. Koeman: „Maar ik zit ook weer niet in zak en as, hè. Laten we het geluk deze keer maar in een la tere fase hebben.” Toch zegt het wat deprimerende weerbericht van Koeman wel iets over zijn gemoedstoestand. De hamstringblessure van De Jong, opgelopen in de Clasico tegen Real Madrid van zondagavond, dwingt de bondscoach meteen tot improvi seren. De middenvelder van Barce lona is een onbetwiste sleutelspeler voor Oranje - en dat niet alleen: De Jong is met zijn kwaliteiten als ver- bindingsspeler haast niet gelijk waardig te vervangen. „Het zal anders worden zonder hem”, erkent Koeman dan ook. „Maar dat betekent niet dat we me teen het hele systeem gaan veran deren, dat zou ook weer gek zijn. Een andere speler zal het op zijn ei gen manier gaan invullen. Daar hebben we een aantal opties voor. We hebben een aantal trainingen om te kijken hoe dat in elkaar valt.” Debutant Mats Wieffer, zo schetste Koeman, is daarbij óók een serieuze optie om gelijk te spelen in het Stade de France, ondanks zijn nog beperkte eredivisie-ervaring. „Op basis van de Klassieker van zondag zou ik dat best aandurven”, aldus Koeman, toch al te spreken over het algemene niveau van de Klassieker. „Hij deed het prima in een heel intense wedstrijd. Boven dien, wat ik zie en hoor over hem: het is geen jongen die zich snel gek laat maken.” Toen Koeman onlangs een dagje meeliep op trainingscomplex 1908 van Feyenoord, sprak de bonds coach al kort met de middenvelder. Koeman: direct - Ronald Koeman 1 VOETBAL WIELRENNEN VOETBAL - Real-coach Carlo Ancelotti na het 2-1 verlies in de Clasico VOETBAL Mike Maignan is de nieuwe num mer 1 onder de lat bij Frankrijk. De doelman van AC Milan volgt Hugo Lloris op, die na het WK in Qatar stopte als international. Frankrijk is vrij dag de tegen stander van Oranje in de EK-kwalificatie. Rafael Nadal (36, foto) is na zeventien jaar en elf maanden weggezakt uit de top 10 van de wereldranglijst. De Spanjaard is op de nieuwste lijst teruggeval len naar de der tiende plaats. Sinds april 2005 stond Nadal in de top 10. Elche heeft voor de derde keer dit seizoen zijn trai ner ontslagen. Na het verlies zondag tegen Sociedad (2-0) viel het doek voor coach Pa blo Machin bij de hekkensluiter in La Liga. Bij Elche speelt oud-Aja- cied Magallan. Ronald Koe man trainde gisteren in de regen met Oranje in Zeist. FOTO PIM RAS m 3 Sjoerd Mossou Zeist O 4» DINSDAG 21 MAART 2023 GO i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 20