GEZOND Plasma of bloed donoren: levens redden in nog Gemis aan ervaring lijkt in de politiek juist een pluspunt Er is altijd behoefte aan bloeddonors. En nog meer aan plasmadonors. Wat is het verschil? En wat gebeurt er met het bloed en plasma? 18 STEVEN PONT I Veel kiezers bewegen van de politieke elite af edereen snapt dat je liever geen tandarts wil die net twee weken geleden zijn of haar diploma heeft ge haald. En hetzelfde geldt voor een loodgieter en een hypotheekadviseur. Als ie mand ervaring heeft, ver trouwen we diegene simpel weg eerder. Je wilt iemand die de kennis niet alleen uit de boekjes kent, maar ook uit de praktijk. Nu BBB de grootste partij is geworden moeten er natuur lijk uit alle hoeken en gaten mensen komen om alle functies te vervullen die nu eenmaal bij zo’n overwin ning horen. Nu is die partij zich al een tijdje aan het voorbereiden en zal ze zon der twijfel zo haar klasjes hebben, maar toch dringt de vraag zich wederom op wat de rol van ervaring eigenlijk is als je de politiek in gaat. TIPS VOOR ALLEDAG Het vreemde feit doet zich voor dat gemis aan ervaring in de politiek op dit moment juist een pluspunt lijkt. Dat komt omdat we in alles wat we in ons leven doen, ofwel naar iets toe bewegen, of van iets af bewegen. Dat zijn de twee verschillende psycho logische energiestromen. Veel kiezers zijn dit keer gaan stemmen om van iets af te bewegen. Dat maakte de opkomst zo hoog. Velen zijn de politieke elite zat. Dan nog liever onerva ren bestuurders, alles beter dan dit. Eerlijk gezegd houd ik mijn hart vast. Niet dat deze mensen het hart niet op de goede plek hebben, maar het is een te grote hoeveelheid onervarenheid die ineens op het pluche komt te zitten. En ik vrees dat gaat blijken dat het vak van politicus in het rijtje van de tandarts, de loodgieter en de hypo theekadviseur thuishoort. EEN DONATIE IN DETAIL ‘Zo’n 30 procent van al het bloed gaat naar kanker patiënten’ Zuidelijk bloed De behoefte aan bloed is afgelo pen twintig jaar wel gedaald, on der meer doordat operaties bloed - besparender zijn geworden. „De regels voor bloed toediening zijn mede dankzij Sanquin aange scherpt”, zegt Van Hasselt. „Het bloedgebruik is in Neder land heel laag. Alles gaat op maat, wij nodigen de donoren uit van die bloedgroep die nodig is. Maar we kunnen altijd nieuwe donoren gebruiken omdat mensen maar tot hun tachtigste jaar mogen do neren en er elk jaar een natuurlijk verloop van tien procent is. We zijn ook op zoek naar donors die een oorsprong hebben ten zuiden van de Sahara. Die hebben een specifieke bloedgroep die je bij Westerlingen zelden ziet.” En Sanquin verwelkomt graag meer jongeren. Die hebben niet altijd zin in de regelmaat en be trokkenheid die het vraagt. „We doen uitgebreid onderzoek voor je bloed kunt doneren, dus je hoopt wel dat donoren voor een lange termijn blijven komen,” verklaart Van Hasselt. Bij donatie worden donors eerst Maar dat lijkt niet voor de politiek te gelden. Hoewel het besturen van een land waarschijnlijk een van de moeilijkste dingen is die je in een leven kan doen - denk alleen al aan alle wet- en re gelgeving - geven we dat roer toch vrij mak kelij kaan be- z stuurlijke maagden uit handen. I We zagen dat eerder bij de LPF, bij de PW en bij FvD, die alle maal bij hun eerste verkiezingen of snel daarna hun grootste over winningen behaalden. Daarna bleek het allemaal zonder ervaring toch niet zo eenvoudig, konden ze hun beloftes niet waarmaken en verloren ze hun zetels weer. Dus stel dat ik naar Frank rijk verhuis. Als ik dat doe omdat ik van Frankrijk houd, beweeg ik naar dat land toe en koop ik daar een huis. Maar als ik onder de invloed van mijn ouders uit wil, dan beweeg ik van Nederland af en koop dus om die reden dat huis. In beide gevallen woon ik i n Fra nkri j k, maar de energie die mij daar naartoe heeft gedreven is in beide gevallen anders. die bij de bevalling veel bloed hebben verloren. „Zo’n dertig procent van al het bloed gaat naar kankerpatiënten, omdat zij tij dens een chemokuur zelf geen nieuw bloed maken”, vertelt woo rdvo erd er Merlij n van Hasselt van San- quin, de organisatie zonder winstoog merk die de bloed- voorziening in Ne- derland verzorgt. „Ook wordt een deel van de bloeddonatie gebruikt voor weten schappelijk onderzoek.” /I ijn vaderwas bl°ed_ l\ /I donor, dat vond ik I I goed van hem. Hij I had een zeldzame V I bloedgroep, AB nega tief’, vertelt Ingrid Strooij (47), professional orga- nizer uit Amersfoort. „In dejarenyo was er een auto-onge- luk vlak bij ons huis. Hij is toen I opgeroepen om ter plaatse bloed te do neren aan de slacht offers. Een heftig ver haal, maar daardoor weet ik al mijn hele leven hoe be langrijk bloed doneren is.” Daarom doneert ze zelf ook bloed. Al vanaf haar achttiende, de leeftijd waarop het voor het eerst mag. Met bloed of plasma redt een donor levens. Van mensen met kanker die een bloedtrans fusies nodig hebben tot slachtof fers van een auto-ongeluk. Er kunnen medicijnen mee worden ontwikkeld maar er kan ook een te vroeg geboren baby mee in le ven worden gehouden. Een deel van het gedoneerde bloed gaat dus naar traumapa tiënten: mensen die een ernstig ongeluk hebben of naar vrouwen DOE GOED EN GEEF BLOED DORINE VAN DER WIND en albumine, dat onder meer de vochtbalans van bloed regelt). Een deel van het plasma gaat naar patiënten met brandwon den, veel bloedverlies of stollingsproblemen. De rest wordt verwerkt tot geneesmiddelen. Het verschil tussen bloed of plasma geven: Bij bloeddonatie wordt in tien minuten bloed afge- Zelf donor worden? Meld je aan via sanquin.nl Normaliter vertrouwen we iemand zonder diploma niet, stelt Steven Pont. Toch stemden velen van de week op iemand zonder veel erva ring. Een keuze uit negativiteit. Reageren? steven.pont@dpgmedia.nl Wat is plasma? Bloed bestaat voor 45 procent uit cellen en voor 55 procent uit plasma. Plasma is een vloeistof die voor 91,5 procent uit water bestaat en voor 8,5 procent uit zouten, vetten, suikers en eiwitten (zoals anti stoffen, stollingsfactoren nomen. Plasma doneren duurt ongeveer 45 minu ten. Je zit aan een appa raat dat het plasma van je bloedcellen filtert. Na het scheiden krijg je de bloedcellen terug in je lichaam. Daardoor her stel je sneller. Je kunt va ker per jaar geven dan een bloeddonor. Aan de hand van een paar korte vragen weet je binnen een paar minu ten of donorschap iets voor jou is. Je mag bij voorbeeld niet doneren als je net een tatoeage hebt gezet of een opera tie achter de rug hebt. Seksuele geaardheid speelt vanaf volgend jaar geen rol meer. Alle bloeddonoren krijgen dan dezelfde vragenlijst Bij elke donatie wordt de donor medisch gecheckt. Dat is mooi meegenomen, maar je doet het vooral om anderen te helpen. DINSDAG 21 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 18