f ossebladen.nl Nu verkrijgbaar in de winkel of bestel via Lossebladen.nl/lente 17 het hele financiële systeem is.” Lees alles over tuinen, buiten wonen, gezond leven en het ultieme lentegevoe kent niet dat hij een crisis ver wacht. „De crisis in 2008 werd ver oorzaakt door de val van Lehman Brothers, een heel belangrijke bank in het financiële systeem. Daar is nu geen sprake van.” Daar komt bij dat de toezichthou ders niet hebben stilgestaan sinds 2008. „Er is nu veel strenger toe zicht op de banken dan in 2008. Bovendien hebben centrale ban ken nu ervaring met zo’n crisis. Je ziet dat ze nu veel sneller ingrijpen als er problemen drei gen.” Ook Benink verwacht niet dat er een nieuwe kredietcrisis aankomt. „Maar de hele crisis toont wel weer aan hoe kwetsbaar Daar wij st vooralsnog niets op. „Er lijkt op dit moment geen geld van de rekeningen gehaald te worden bij Europese banken”, ziet Benink. In de Europese Unie geldt boven dien een garantie van 100.000 euro op de bankrekening. Ook als de bank omvalt, krijgt de klant dat gegarandeerd terug. En die garantie geldt per rekening. Wie meer dan een ton spaargeld heeft kan dat bedrag beter over verschillende banken en rekenin gen spreiden. Maar ook hogere be dragen blijken in de praktijk te Moet ik me zorgen maken en mijn geld weghalen bij de bank? zijn verzekerd, ziet Benink. „Zowel bij de Amerikaanse ban ken als bij Credit Suisse zijn alle tegoeden van alle klanten gegaran deerd.” Hebben banken nu voldoende gedaan om een nhuwe crisis te voorkomen? Brzeski wijst op de vele maatrege len van de afgelopen jaren. „Een van de oorzaken van de proble men bij de banken in de VS was de snelle rentestijging. In Europa hebben alle grote banken het ren- terisico afgedekt. Ook hebben ze het klantenbestand meer gespreid, dan zijn ook de risico’s beter ver deeld. Daarnaast moeten de ban ken nu grotere buffers aanhou den.” Maar daar zit volgens Benink Dat leidt dan weer tot een econo mische crisis. Dan is de druk groot om toch in te grijpen en de bank te redden. nog een probleem. „Ten tijde van de kredietcrisis waren de buffers ontzettend laag, 2 tot 3 procent van het balanstotaal.” Dat betekent dat er tegenover elke euro die de bank uitleende er maar 2 of 3 cent eigen vermogen stond. „Nu is die buffer gemiddeld 5,5 procent, nog steeds erg laag”, aldus Benink. De hoogleraar pleit er al jaren voor om die buffers te verhogen naar zeker 10 procent. Hoe meer vet de banken op de botten hebben, hoe kleiner de kans op ongelukken is. En als het misgaat, draait in eerste instantie de bank zelf op voor de verliezen. Dan ligt het risico waar het thuis hoort, bij de bank en niet bij de be lastingbetaler. Orati® vWzendin}f De les uil 2018 was toch dat banken juist niet meer gered zouden worden door de belastingbetaler? „Het systeem dat iedereen boven de 100.000 euro moet meebetalen aan een faillissement werkt niet in de praktijk. Er ontstaat direct een enorme politieke druk om alle klanten te beschermen”, ziet Be nink. En het plaatst toezichthou ders voor een dilemma. Bedrijven kunnen omvallen als ze niet meer bij hun geld kunnen. 1 i te COC De gemiddelde buffer van de banken is nu 5,5 procent. Deze is hoger dan tijdens de kredietcri sis, maar is ‘nog steeds erg laag’. Twee bankmedewerkers tijdens de kredietcrisis in 2008. foto epa/afp Yes, het is lente! GO DINSDAG 21 MAART 2023 Een gepensioneerde protesteert voor het hoofdkantoor van de bank Credit SuiSSetE0TQ'fABi3l£&Ö&FFFllNI SHIGERU BAN Meesterarchitect mei een missie Het nieuv 8x BINNENKIJKEN Van designblokhut tot sixties-bungalow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 17