O amazon u M3 Bedrijven bezorgd over stijgend verzuim 16 M Jr - Finse bouwer voor Lightyear schrapt bijna duizend banen Het Finse bedrijf Valmet Automotive, dat de zonneauto’s voor het Helmondse Lightyear zou bouwen, schrapt 940 banen. Dat is vol gens de onderneming nodig omdat er te weinig bestellingen binnenkomen. In janu ari, toen de eerste reorganisatieplannen werden aangekondigd, ging de autobouwer nog uit van 630 banen. Sindsdien viel de ge plande productie van de zonneauto Lighty ear One weg door een faillissement. Na de reorganisatie telt de Finse fabriek nog onge veer 1400 werknemers. Na een doorstart wil Lightyear zich richten op een kleiner en goedkoper model, de Lightyear 2. Kort VIJF VRAGEN OVER BANKEN DIE OMVALLEN CREDIT SUISSE Vijftien jaar na de kredietcrisis leek het even of een herhaling, in de maak was. Wat is er aan de hand en moeten we ons zorgen maken? Aanklacht tegen VW Laagste gasprijs Bijna een kwart van de mkb’ers meldt dat het aantal verzuimmel- dingen de afgelopen jaren is geste gen. Dit komt naar voren uit de zo geheten Bedrijvenmonitor van In terpolis. Het onderzoek werd uitge voerd door Ipsos onder vijfhonderd ondernemers. Sinds begin van deze eeuw heb ben zich niet eerder zó veel mensen „Zeg nooit nooit”, zegt Brzeski voorzichtig. „Je kunt een crisis nooit uitsluiten.” Maar dat bete- Record-druivenoogst voor Nederlandse wijnboeren Nederlandse wijnboeren hebben vorig jaar een recordhoeveelheid druiven geoogst, meldt de Vereniging Nederlandse Wijn Producenten (VNWP). De druiven groeiden goed omdat het afgelopen zomer erg warm was en de zon vaak heeft geschenen. Afgelo pen jaar zijn zo’n 1,3 miljoen flessen gepro duceerd. Zo’n 30 procent meer dan het jaar daarvoor. Bijna driekwart daarvan is witte wijn vanwege het relatief koele klimaat. In Nederland zijn volgens VNWP ongeveer 165 commerciële wijngaarden, vooral in Gelder land en Limburg. Amazon schrapt nog eens negenduizend banen Amazon schrapt de komende tijd nog eens negenduizend banen. Het is de tweede grote ontslagronde bij het webwinkel- en techconcern nadat begin dit jaar al 18.000 banen verdwenen bij het bedrijf. Topman Andy Jassy maakte de reorganisatie bekend in een e-mail aan het personeel, die Amazon ook op de website plaatste. Dit heeft onder meer gevolgen voor clouddienst AWS, de advertentietak en streamingdienst Twitch. Jassy geeft aan dat het vanwege de onzekere economie nodig is de organisatie nog meer te stroomlijnen en dieper in de kosten te snijden. schien met veel geld in die pro- bleembank en kan die bank mij dan straks niet meer terugbetalen? Op die manier kan gebrek aan ver trouwen de hele financiële sector op slot zetten. Die vertrouwenscrisis begon in de VS en sloeg daarna over naar Eu ropa. De Amerikaanse Silicon Val ley Bank had moeite alle klanten die hun geld terugvroegen uit te betalen. „Toen dat duidelijk werd, ging iedereen zijn geld terugvra gen: een klassieke bankrun. Dat werd de bank fataal. „Iets dergelijks gebeurde ook bij Credit Suisse”, zegt Harald Benink, hoogleraar banken en financiering aan de Uni- versiteit van Tilburg. „Daar moest de bank uiteindelijk worden gered, toen bleek dat de eerdere steunmaatregelen niet vol doende waren.” Het is lastig om daar zicht op te krijgen. Tot nu toe hebben we drie Amerikaanse banken die zijn om gevallen en een grote Europese bank die gered is, Credit Suisse uit Zwitserland. Toch gaan wereldwijd de koersen van banken en verzeke raars onderuit. „Vertrouwen is heel erg belangrijk voor banken”, zegt Carsten Brzes ki, hoofd macro-onderzoek bij ING. „Als er één bank is die slecht presteert, gaat meteen de hele markt onderuit. Het idee is: waar rook is, is vuur. In andere markten zie je dat niet. Als bijvoorbeeld een autofabrikant slecht presteert, gaan niet direct de aandelen van andere fabrikanten onderuit.” Banken zijn onderling erg verwe ven. Ze doen de hele dag zaken met elkaar. Het is dan ook begrijpelijk dat ze direct voorzichtig worden als een van hen in problemen raakt. Wat hebben we aan geld in die andere bank zitten en krijg ik dat nog wel terug? vragen ze zich af. Of zit die andere bank mis- Als er één bank is die slecht presteert gaat meteen de hele markt onderuit ziek gemeld op het werk. De stij ging komt voor in zowel kortdu rend verzuim, denk aan een griepje of het coronavirus, als in langdurige uitval door bijvoorbeeld een burn out. De uitval komt boven op de hoge werkdruk waar veel medewerkers al langer mee kampen als gevolg van de grote personeelstekorten. Dat kan tot nieuwe uitval leiden. Die vicieuze cirkel moet worden doorbroken, vindt René Voets van Interpolis. Maar hoe? Hij denkt dat nieuwe afspraken over hoe om te gaan met ziekte en ziekteverschijnselen een oplossing kunnen zijn. Vakbond CNV heeft echter niet direct de indruk dat de regels over ziekmelding nu heel an ders of onduidelijk zijn, maar denkt wel dat mensen langer doorwerken als ze zich niet lekker voelen. Om die reden kwam de bond re cent ook met de oproep aan perso neel om niet te blijven doorlopen met klachten, maar thuis te blijven en uit te zieken. Uit eigen CNV-on- derzoek bleek dat de helft van de werknemers het lastig vond om, vanwege de personeelskrapte, zich ziek te melden. Daar denkt men dat het verzuim omlaag zou gaan zodra de werkdruk drastisch omlaaggaat. „Wij pleiten voor zeggenschap over werktijden”, aldus CNV-woord- voerder Jolanda van Zwieten. - Natasja de Groot 1 7 U L Ui -1*7^ Vertrouwen in AMSTERDAM banken is zoek maar het is nog geen crisis .volkswagen aonbKCBAri a DUITSLAND DEN HAAG De prijs van gas op de toonaan gevende Am sterdamse gas beurs is maan dag onder de 40 euro per me- gawattuur ge daald. Dat is de laagste prijs sinds augustus 2021. Vorig jaar steeg de gas prijs als gevolg van de oorlog in Oekraïne en kostte een me- gawattuur gas even meer dan 300 euro. Het autocon cern Volkswa gen is aange klaagd door Russische auto bouwer en vroe gere partner GAZ. Deze eist een schadever goeding van omgerekend 190 miljoen euro. Het Duitse bedrijf stopte het contract met de auto bouwer toen Rusland Oekra- ine binnenviel. Weer problemen bij de banken, wat is er toch aan de hand? Mkb’ers zien het ziekteverzuim toenemen en maken zich zor gen, blijkt uit onderzoek van In terpolis. De verzekeraar denkt dat nieuwe regels over omgaan met ziekteverschijnselen het verzuim kan helpen terugdrin gen. - Carsten Brzeski, onderzoeker ING Kan die vertrouwenscrisis overslaan naar andere banken, zoals tijdens de kredietcrisis in 2008? ELST SEATTLE UUSIKAUPUNKI o 1 Peet Vogels Amsterdam DINSDAG 21 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 16