Zeeuwse exposeert in hartje New York Toen ze het hoorde, sprong ze een gat in de lucht. Beeldend kunstenaar Reen Sanderse uit Oostburg is uitgenodigd voor een solo-expositie in de Verenigde Staten. Van 17 tot 28 maart zijn zes van haar werken te zien in hartje New York. Esther brengt haar spaarpot naar bestoien Lera Manhattan Ze kon het bijna niet geloven. „Een vriend van me zei: ‘dit is de natte droom van iedere kunstenaar’. Daarin heeft hij gelijk. De expositie is niet in een kleine galerie ergens achteraf, nee het is in een zijstraat van Fifth Avenue, een prominente plek in de wijk Manhattan. Mooier kan het niet.” Voor Sanderse wordt het ‘New York-avontuur’ niet haar eerste internationale ‘klus’. De afgelopen twaalf jaar exposeerde ze al in vele landen. „Het begon na de tsunami in Japan in Geheim recept Klinkt wellicht nog een beetje vaag, maar Sanderse wil niet alles prijs geven. „Een kok houdt zijn re cept graag geheim, ik liefst ook. Op internet zie ik dat andere kunste naars ook aan de slag gaan met een soortgelijke techniek. Het is blijk- 2011. Een Japanse kunstenaar vroeg baar een succesformule.” De resul- aan Nederlanders of zij een kunst werk wilden maken om de mensen in het rampgebied een hart onder de riem te steken. Ook ik heb daar gehoor aan gegeven. De werken zijn in Nederland geëxposeerd, maar ik kwam in contact met een groep die over de hele wereld ten toonstellingen organiseert. Zo- hoog gewaardeerd. Dat komt vol gens haar omdat ze ‘kunst met in houd’ maakt. „Kunst valt niet uit te leggen, maar al mijn werken gaan over persoonlijke ervaringen uit mijn leven. Ik maak kunst omdat ik moet, er is geen andere optie. Vaak neem ik een vervelende gebeurte nis en zet dat om in een mooi beeld. Sommige mensen herkennen dat meteen. Die zeggen: ‘hier zit iets diepers achter’. Ik maak iets moois van iets lelijks.” Sanderse was zelf aanwezig tij dens de opening op vrijdag 17 maart. „Ik heb getwijfeld of ik zou gaan, maar uiteindelijk de knoop doorgehakt. Nog nooit ben ik in New York geweest, dit is de aller eerste keer. En dan ook nog met zo’n bijzondere reden. Ik stap bin nen in een compleet nieuwe erva ring. Eigenlijk zou Sanderse met één van haar werken onderdeel zijn van een groepstentoonstelling in New York. „Dat was al prachtig”, vertelt ze opgewekt, maar het werd alle maal nog een beetje mooier. „Mi chael Lam, een Koreaanse curator, was onder de indruk van mijn werk en gaf me de mogelijkheid een so lo-expositie in New York te organi seren. Hij schreef: ‘Good works. Just need some exhibitions in New York, let me know how many works you want to show’.” ‘collage’ kunnen noemen. Aan het eindresultaat gaat een bewerkelijk proces vooraf van knippen, plak ken, werken met lichteffecten en digitale bewerking. De uitdaging is om bestaande beelden en foto’s om te zetten in een nieuw beeld waar van mystiek, sfeer en emoties de in grediënten zijn. Het eindproduct is altijd een fotobeeld, dat bij voor keur op aluminium wordt afge drukt.” taten van haar werken worden door menig kunstkenner weest in Zuid-Korea, Iran, India, Spanje, Egypte, Frankrijk, Paki stan, Italië en Turkije. Groot ver schil met nu, bij elke expositie was één kunstwerk van mij te zien als onderdeel van een groepsexpositie. Dit keer heb ik een ruimte met meerdere wer ken van mij alleen. Toen deze so lo-expositie werd aangekondigd op social media kreeg ik alweer nieuwe uitnodigingen voor ten toonstellingen in Italië, Frankrijk, Argentinië, Sin- gapore, Duitsland, België Y en Spanje.” Hflk De kunstwerken die ■A Sanderse maakt vallen onder de noemer ‘mixed media digital f light art’. „Een nieuwe techniek H die ik zelf gecre- ij eerd heb. In het Nederlands zou je 5* ■- het pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl maandag 20 maart 2023 Zeeland Dit is de natte droom van iedere kunstenaar L ZEELAND 5 Kunstwerken van Reen San derse die in New York worden tentoongesteld, zijn in grote for maten van 60x90 cm en zelfs groter. Hans Puik Oostburg Reen Sanderse in haar atelier in Oostburg, fotosannehana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 21