I Laatste album van Vrienten, Kooymans en De Groot komt aan Stop Pesten Nu verbaasd over Tom Egbers 16 ‘THE KING’ HEEFT EEN RIJK FILMVERLEDEN IN ANIMATIESERIE We zijn te oud om jong te sterven/maar te jong om dood te gaan. Hoewel er genoeg concurrentie is op Mist, is dit de mooiste zin van het laatste album van Vreemde Kostgangers. Boudewijn de Groot zingt ’m, op een plaat die vol staat met meestal on bedoelde verwijzingen naar de trieste omstandig heden waaronder het trio tot stilstand is gekomen. Mist is gegarandeerd de laatste plaat van dit gezelschap en die wetenschap kan een kritische luisteraar bij voorbaat mild stemmen, bijna als blijk van medelijden. Nu is dat het laatste waar de Vreemde Kostgangers zelf op zitten te wachten en ze hebben het ook totaal niet nodig. De dertien liedjes van Henny Vrienten, George Kooymans en Boudewijn de Groot hebben van zichzelf ruim schoots voldoende kracht om te overtuigen. Natuurlijk komen bepaalde teksten nu harder binnen dan wanneer er niets aan de hand was geweest met het trio, dat sinds de dood van Henny Vrienten vorig jaar incompleet is en ook nog eens werd getroffen door de afschuwelijke spierziekte van George Kooymans. Zo hoort de luisteraar Vrienten zingen dat hij nog zoveel te doen heeft en tijd tekortkomt Ook de woorden van Thé Lau uit De liefde kent geen tijd krijgen een extra lading uit de mond van Kooymans: Als ik wist waar alles heen ging/ik zou het niet anders doen. En wat moet je voelen als Kooymans op de uptempo rocker Fender Strat zijn liefde voor zijn gitaren bezingt terwijl hij ze niet meer kan bespelen? Voor een miljoen kijkers rea geerde Egbers geëmotioneerd op de verhalen over wangedrag op de werkvloer bij NOS Sport. De presentator vond het belang rijk zijn kant van het verhaal te vertellen, omdat hij zich ‘na vier decennia niet zomaar bij het grofvuil laat zetten’. Met die uitspraak stipt Egbers het probleem helemaal verkeerd aan, vindt Stop Pesten Nu. „Het was allemaal te veel ik, ik, ik. Of de doorgewinterde fans van Elvis blij moeten zijn met de animatieserie over hun idool is nog maar de vraag. De getekende versie van ‘The King of Rock and Roll’ voldoet aan de uiterlijke kenmerken: stoere vetkuif, imposante bakkebaarden, zijn bekendste showkostuums en het getrainde en gespierde lichaam uit zijn hoogtijdagen. Het ziet er alle maal hoekig uit, maar dat is de stijl van de serie die duidelijk mikt op een publiek dat jonger is dan de gemiddelde Elvis-fan. Maar het bloed vloeit rijkelijk en ook de dialogen zijn niet bepaald kuis. Voor wie Elvis als rocklegende hoog heeft zitten is het misschien wel een paar bruggen te ver om hem als vechtjas, spion en actieheld voor te stellen. Zijn bijbaantje als spion voert hij in de serie naast zijn zang carrière uit. „We hebben de kans om rock and roll als wapen te gebrui ken”, roept zijn opdrachtgever. En de missies die Agent Elvis moet onder nemen zijn niet mis. Hij belandt zelfs op de maan. Lichtvoetigheid Het album staat bol van mijmeringen, nostalgie en beschouwingen, maar heeft ook een fijne licht voetigheid, die het duidelijkst doorklinkt in twee liedjes van Vrienten: Tijd tekort en afsluiter Zeg me. Nergens wordt het somber of slaat de weegschaal door naar te zwaar. Openingsnummer Mist is een fijn gearrangeerd lied met Vrienten in de hoofdrol. Aangenaam om naar te luisteren en zoals eigenlijk bij alle songs op de plaat is de muzikale begelei ding prettig en functioneel. Zo kent de laatste plaat van Vreemde Kostgan gers, begonnen in 2016, geen zwakke plekken en is het lastig hoogtepunten te benoemen. Memorabel is zonder meer de breekbare stem van Kooymans op Hoe meer ik dichterbij kom, maar ook Ik speel gitaar mag niet onbesproken blijven. Het is een door De Groot voortdurend beheerst gezongen ballad, die tot een - nog steeds ingetogen - bloei komt wanneer Kooymans invalt met de laatste gitaarsolo die hij ooit speelde. Prachtig. Zegen van familie Het klinkt allemaal vergezocht. Toch hebben de nazaten van Elvis hun zegen aan dit project gegeven. Zo leent Priscilla Presley (77), die van 1967 tot 1973 met hem was getrouwd, haar stem aan een personage dat op haar is gebaseerd. De stem van Elvis zelf is ingesproken door Oscar winnaar Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club) die overigens niet de stem van de zanger probeert te imiteren. Priscilla was ook betrokken bij de plannen voor de serie die zij opzette samen met rockzanger John Eddie. Zij beweert dat haar man geen enkele moeite met de serie zou hebben. „Als kleine jongen las Elvis veel comics en droomde hij er al van om een superheld te worden die misdadigers te lijf ging om de wereld te redden. In deze serie wordt zijn droom waargemaakt.” Vijftig keer ZiggoDome Maggie uit Grey’s Hij had daar moeten gaan zitten puur en alleen om te zeggen hoe vervelend zijn gedrag voor de ander was. Hij is tenslotte de dader. Hij is drie jaar lang vreemdgegaan en heeft degene met wie hij vreemdging vervolgens lange tijd gepest. Leg dat t niet bij een ander. Zonder dat de NOS -presentator het doorheeft maakt hij zich schuldig aan victimblaming, zegt Bolwerk, deskundige op het gebied van pesten. „Dit gedrag zien we vaker bij mensen die pesten. Wanneer ze betrapt wor den gaan ze wild om zich heen slaan. Dan raken ze boos en wijzen ze met het vingertje naar anderen. Dat degene die zij pes ten ook onaardig doet, of dat hij niet de enige is die pest” Het steekt Bolwerk dat het gesprek op initiatief van Egbers tot stand is geko men. „Het gaat helemaal niet om Egbers. Of om die affaire. Dat is alle maal bijzaak. Het gaat erom dat we op elke werkvloer in Nederland een gezonde cultuur krijgen waarin iedereen zich veilig en gehoord voelt Die kans om dat voor één keer goed duidelijk te maken, heeft hij laten schieten.” y S' Ab Zagt J J a> 2 Het derde en laatste album van Vreemde Kostgangers is niet alleen vanwege de omstan digheden memorabel. Henny Vrienten, George Kooymans en Boudewijn de Groot hadden het niet beter kunnen doen. - Alexander van Eenennaam POP ALBUM Mist-Vreemde Kostgangers MUZIEK Als enige zanger ter wereld heeft Jeroen van der Boom meer dan vijftig keer opge treden in de Ziggo Dome. Voor het vierde concert van Holland Zingt Hazes werd hij in het zonnetje gezet. Hij krijgt een plekje in de Hall of Fame van de concertzaal. Henny Vrienten, Boudewijn de Groot en George Kooymans. fotoanpkippa TV Kelly McCreary stopt na negen seizoenen bij Grey’s Anatomy. De actrice die de rol van car dioloog Maggie Pierce speelt, keert na dit sei zoen niet terug. McCreary geeft geen reden voor haar vertrek. De in opspraak geraakte pre sentator Tom Egbers kroop afgelopen vrijdag in talkshow Khalid Sophie te veel in de slachtofferrol, zegt Patricia Bolwerk van Stichting Stop Pesten Nu. - Sebastiaan Quekel MAANDAG 20 MAART 2023 GO 0 Ukv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 16