Steun nodig voor berechting Russische oorlogsmisdadigers l K 12 af CHINA BETUIGT TOT NU TOE ALLEEN IN WOORD STEUN AAN RUSLAND BEZOEK XI De Chinese leider Xi Jinping komt vandaag vooreen driedaags bezoek naar Moskou. Vooral voor zijn Russische collega Vladimir Poetin is de topontmoeting heel belangrijk. Bank UBS koopt Credit Suisse Dode en gewonden bij ongeluk minibus Of het toeval is dat het Internatio naal Strafhof in Den Haag (ICC) drie dagen voor het staatsbezoek een arrestatiebevel tegen Poetin uitvaardigde wegens het ontvoe ren van Oekraïense kinderen, laat zich raden. Maar het zal niet van invloed zijn op de ontmoeting tussen de Russische en Chinese leider, denken deskundigen. Allereerst omdat beide landen het ICC niet erkennen. Daardoor zullen ze Poetin nooit uitleveren aan Den Haag. Hooguit zal Xi zich vandaag een beetje ongemakke lijk voelen met een verdachte van oorlogsmisdaden aan zijn zijde. Iemand die hij eerder een ‘persoonlijke vriend’ noemde. Maar Xi bewijst zijn collega een enorme dienst door in te gaan op de uitnodiging, die Poetin al in december verstuurde. Die kan hiermee intern laten zien dat hij nog belangrijke bondgenoten heeft. De Chinese economie over vleugelt die van Rusland grofweg tien keer en ook militair is China Rusland steeds meer de baas, maar toch is Xi bereid naar Mos kou af te reizen. En dat is goed voor Poetins imago. Politicoloog Abbas Galljamov, voormalig tekstschrijver van het Kremlin, bevestigt dat. „De Rus sische elites betwijfelen of Poetin Uit een rapport van de VN blijkt dat Rusland in Oekraïne een breed scala aan oorlogsmisdaden begaat. Er zijn bewijzen voor moedwillige moorden, systematische marteling en de gedwongen verplaatsing van in zijn eentje de toenemende Oekraïens-westerse druk kan weerstaan en ze hopen dat Xi hem daarbij kan helpen.” De vraag is alleen waarmee Poetin geholpen is. In woord biedt China Rusland allang alle steun die het wil. Hoewel het de autonomie van Oekraïne (inclusief de Krim) erkent, geeft Peking de Navo de schuld van het bloedvergieten. En China zegt weliswaar neutraal te zijn in het gewapende conflict, het geeft te denken dat Xi er tot dusverre alleen met Poetin over heeft ge sproken, niet met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Waar Poetin vooral op zal ho pen, is dat Xi hem belooft wapens te leveren. Beide partijen in Oe kraïne kampen met grote tekor ten en Rusland heeft al bij Iran en Noord-Korea moeten buurten om drones en raketten. De Ame- rikaans-Britse nieuwssite Politico meldde vorige week dat China heimelijk al geweren, scherf vesten en onderdelen voor drones aan Rusland levert. Maar dat is niets vergeleken bij wat de Rus sische strijdkrachten nodig hebben: raketten en artillerie. dan de Russische economie met ‘slechts’ 145 miljoen. China heeft ook geen baat bij een nederlaag van Rusland in Oekraïne. Het zou maar onrust geven aan de grens en evenals Poetin zit Xi niet te wachten op een buurland dat democratie wil. Bovendien hebben beiden een grondige hekel aan het monopo- lisme van de Verenigde Staten. Poetin zal er tegenover Xi in Moskou waarschijnlijk niet over ophouden. Alles bij elkaar genomen kan het bezoek van Xi voor Poetin bijna niet mislukken. „Want Xi zal Poetin iéts moeten beloven”, zegt Galljamov. „Het kan niet zo zijn dat hij Poetin publiekelijk afwijst. Xi wil niet dat Poetin ten val komt.” Sancties Het Westen vreest dat Xi uitein delijk toezegt zwaar geschut te leveren. Al zal dat niet openlijk gebeuren, want China wil voor komen dat het land sancties krijgt opgelegd. De Europese en Ameri kaanse markten zijn met hun honderden miljoenen consumen ten voor Peking veel belangrijker uit. „Agressie is een ernstig mis drijf, maar dan richt je een speciaal tribunaal op voor de hoogste leiders van een staat. Dat zijn Poetin en enkele ministers.” Ook Geert-Jan Knoops, advocaat bij het ICC, denkt dat de waarde van zo’n tribunaal beperkt is. „Het ICC kan genoeg andere delicten riaal te verzamelen. Voor dit jaar staan twee nieuwe missies gepland. Voor die missies, maar ook voor de berechting daarna, is extra steun nodig in de vorm van mensen, geld en middelen. Daar wordt vandaag vooral over gesproken. De kans is groot dat ook de moge lijke komst van een speciaal tribu naal ter sprake komt. Het strafhof in Den Haag kan namelijk vervolgen voor een oorlogsmisdrijf, maar niet voor agressie. „Bijvoorbeeld het aanvallen van een staat is een daad van agressie”, legt hoogleraar inter nationaal strafrecht Göran Sluiter kinderen. Ook worden herhaalde aanvallen op de Oekraïense infra structuur genoemd, waardoor honderdduizenden mensen tij dens de koudste maanden zonder warmte en elektriciteit kwamen te zitten. Expliciet wordt melding gemaakt van het ‘wijdverbreide’ gebruik van foltering in regio’s onder Russische bezetting. Het Internationaal Straf hof (ICC) in Den Haag onderzoekt oorlogsmisdrijven in Oekraïne. Zo heeft Nederland vorig jaar twee teams onder de vlag van ICC naar Oekraïne gestuurd om bewijsmate- Andere schrijfwijze van Oekraïense namen onderzoeken en berechten. Er zijn tienduizenden zaken aangemeld.” Sluiter pleit er ook voor meer aan dacht te besteden aan die misstan den. „Wat is er precies gebeurd, wie zijn de verdachten en vooral: wie zijn de slachtoffers? Zodat ze een claim kunnen indienen.” ZÜRICH ANTWERPEN LONDEN Oorlogsmisdaden die worden gepleegd in Oekraïne zijn van daag onderwerp van gesprek op een conferentie in Londen. Minister van Justitie en Veilig heid Dilan Yesilgöz spreekt er met dertig ambtgenoten over extra steun voor het onderzoek van het Internationaal Strafhof. bruikmaakt van het cyrillisch schrift. Dat betekent dat de naam van de Oekraïense president, tot dusver Volodimir Zelenski, ook in deze krant nu als Volodymyr Ze lensky zal worden geschreven. Hetzelfde geldt voor bijvoorbeeld de steden Kiev en Charkov, die vanaf nu als Kyiv en Charkiv zul len worden weergegeven. De Zwitserse bank UBS is overeengekomen de nood lijdende bank Credit Suisse te kopen voor ruim 3,2 miljard dollar (3 miljard euro). De Zwitserse president Alain Berset noemt de over name een ‘zeer sterke oplos sing in een complexe situatie’. President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) zei blij te zijn met de snelle actie. UBS werd door de Zwitserse autoritei ten aangespoord nog dit weekend tot overeenstem ming te komen. Met de fusie willen de autoriteiten het ver trouwen in de bankensector van Zwitserland herstellen. Bij een ongeluk met een mini bus in Antwerpen in de nacht van zaterdag op zondag is de bestuurder om het leven gekomen. De zestien andere inzittenden, allen Britten, raakten gewond. Een 15-ja rige jongen verkeert in le vensgevaar. De bus reed in een bocht met hoge snel heid tegen een paal nadat de bestuurder de controle over het stuur had verloren. Het voertuig belandde daarna op z’n kant. Volgens Vlaamse media was de groep op de terugweg naar Londen na een bezoek aan familie in Antwerpen. Joost Bosman Moskou Zaterdag was Vladimir Poetin voor het eerst sinds lange tijd buiten Moskou. Hij was in Sebastopol, precies negen jaar na de annexatie van de Krim in 2014. fotoafp Sinds het uitbreken van de oor log in Oekraïne heeft deze krant steeds vastgehouden aan de gangbare manier om de namen van Oekraïense personen en ste den weer te geven. In navolging van veel andere media hebben wij nu ook besloten om over te gaan op de schrijfwijze van plaatsna men vanuit het Oekraïens, dat ge- Poetin hoopt op belofte van Chinese wapens - Nicole Roelands MAANDAG 20 MAART 2023 GO V i’ "i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 12